در نخستین روز از کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد چه گذشت؟

به گزارش ایسنا، چهره‌های شاخص فرهنگی، هنری و علمی از کردها در سراسر جهان برای حضور در این کنگره وارد سنندج شده‌اند.

همچنین مظهر خالقی از اساتید موسیقی کردستان نیز از مهمانان ویژه این مراسم است که پس از ۴ دهه وارد زادگاهش شده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در اختتامیه این کنگره به عنوان سخنران حضور خواهد داشت.

پیام رییس جمهور به کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد

حجت الاسلام علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی امروز در کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد، پیام حجت الاسلام روحانی را به این کنگره قرائت کرد.

متن پیام به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

فرهیختگان، مشاهیر و میهمانان گرامی خداوند بزرگ و منان را شاکرم که به مناسبت این گردهمایی فرهنگی و علمی توفیق داشته ام تا مراتب سلام و احترام خویش را به شما و تمامی کردزبانان کشور ابلاغ نمایم.

به گواهی تاریخ ایران عزیز علیرغم تنوع قومی و مذهبی و موقعیت ژئوپلتیک خاص همواره پیروزمندانه توانسته از فراز و نشیب‌های مختلف به کمترین آسیب عبور کند. عبوری پیروزمندانه که بیش از هر امر دیگری ناشی از همبستگی فرهنگی اقوام و مذاهب ایرانی است که در کنار گستره وسیع جغرافیایی و تاریخی چندین هزار ساله دل و جانشان در گرو عظمت ایران عزیز بوده است.

در این میان کردها همچون سایر اقوام ایرانی به عنوان یکی از قدیمی ترین و فرهنگی‌ترین مردمان کشور همیشه ایران را خواستگاه فرهنگی خود دانسته و به تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم عشق ورزیده‌اند.

ما هرگز شهدای کرد که جانشان را برای حفظ کیان این مرز و بوم نثار کرده اند و نیز خدمات شایان فرهیختگان و ادیبان کرد به فرهنگ و ادب فارسی را از یاد نبرده و نخواهیم برد.

بدیهی است که همه ما ایرانی هستیم و همه اقوام در این سرزمین از احترام برخوردارند و هیچ تفاوتی بین اقوام وجود ندارد.

این کنگره فرصتی برای تجلیل از همه اقوام ایرانی است که از حقوق شهروندی برخوردار قابل احترام هستند.

ضمن تقدیر و تشکر از کردزبانان کشور برگزاری این کنگره را فرصتی می دانم برای شناخت مردمامی مهربان که همواره دل در گرو فرهنگ این مرز و بوم داشته اند.

حسن روحانی»

مشاهیر کرد در برهه‌هایی از زمان مغفول و مظلوم واقع شده‌اند

بهمن مرادنیا ـ استاندار کردستان ـ صبح دوشنبه، ۱۱ تیرماه در مراسم افتتاحیه کنگره مشاهیر کرد که در دانشگاه کردستان برگزار شد، گفت: در کنگره مشاهیر کرد، یادآور این نکته است که کردستان سرزمینی است کهن و به درازای تاریخ که مشاهیر و مفاخر فراوانی را به جامعه بشری معرفی کرده است و در برهه‌هایی از زمان این مشاهیر مغفول و مظلوم واقع شده‌اند.

او اظهار کرد: کنگره مشاهیر کرد با همه عوامل و دست‌اندرکاران، می کوشد تا هنر، فرهنگ و تاریخ گران‌سنگ این دیار، به منصه ظهور گذاشته شود تا کردستان عزیز این قطعه بهشت ایران زمین به سراسر جهان معرفی شود.

استاندار کردستان بیان کرد: اگر امروز در این مراسم وزین، فارسی صحبت می‌کنم، می‌دانم که در بسیاری از شبکه‌های ملی و فراملی به صورت زنده پخش می‌شود، اما همه باید بدانند که در این جمع مهمانان بزرگواری هستند که زبان مادری‌شان کردی است اما با لهجه‌های بادینی، کرمانجی، سورانی، زازا، کلهری، اردلانی، سلیمانیه ای، مکری، کرمانشاهی، گروسی و سنندجی صحبت می‌کنند و این نشان از غنای فرهنگ و زبان کردی است که با افتخار کامل در کنگره مشاهیر کرد، در خدمت هنرمندان و نام آورانی هستیم که بزرگترین هدف زندگیشان خدمت به ایران و ایرانیان است.
وی ادامه داد: ممکن است در سنوات گذشته نتوانسته باشیم به شیوه مطلوب و مناسب کرد را به جهانیان معرفی کنیم اما یکی از اهداف عالیه این کنگره، معرفی و شناساندن مردم کرد است که سراسر زندگی‌شان صلح و دوستی است و پیام اتحاد و انسجام همه جانبه است.

مرادنیا افزود: کردها به راحتی می‌توانند احساسات و درک واقعی خود را از دنیای پیرامون و حقیقت‌های هستی، اظهار کنند، در این میان هنرمندان این احساسات لطیف و درک ظریف را با خلق آثاری بی نظیر ماندگار کرده‌اند.

استاندار کردستان بیان کرد: در کنگره مشاهیر کرد، مفاخر علوم انسانی، زبان و ادبیات علوم پایه و مهندسی، علوم کشاورزی، هنر و علوم پزشکی مورد تجلیل قرار می‌گیرند و این یادآور این نکته است که کردستان سرزمینی است کهن و به درازای تاریخ مشاهیر و مفاخر فراوانی را به جامعه بشری معرفی کرده است و در برهه‌هایی از زمان این مشاهیر مغفول و مظلوم واقع شده‌اند.

وی گفت: این کنگره به منظور بها دادن بیشتر به مشاهیری که در قید حیات هستند می کوشد تا نامشان پرآوازه‌تر بماند از آنجا که کردستان استانی فرهنگی و هنری معرفی شده است، انجام کارهای بزرگ در این زمینه می‌تواند در توسعه همه جانبه این استان مؤثر واقع شود.

وی یادآور شد: هنگامی که از زبان کردی سخن به میان می‌آید منظور زبانی است که کردها هم اینک با آن سخن می‌گویند زبان شناسان و مستشرقین می‌گویند که زبان کردی از زبان‌های هند و اروپایی و در زمره زبان‌های ایرانی است که با زبان فارسی قرابت دارد.

کردها نگذاشتند یک وجب از خاک ایران به دست دشمن بیفتد

نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: کردها در این منطقه نگذاشتند یک وجب از خاک ایران به دست دشمن بیفتد و بخشی از تأمین امنیت کشورمان مرهون خدمات کرده است.

آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی امروز در کنگره بین المللی مشاهیر کرد که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار کرد: احترام و تکریم بزرگان و کسانی که فرهنگ یک ملت را رقم زده اند و می‌زنند و باعث افتخار یک ملت و قوم هستند از دستورات دین اسلام است.

وی افزود: احترام و بزرگداشت بزرگان نشان از درک و فهم اخلاق زیبایی است که اسلام به ما تعلیم می‌دهد و نشان‌دهنده فرهنگ دینداری ماست.

نماینده ولی فقیه در کردستان عنوان کرد: همچنین تکریم مشاهیری که در جهات مختلفی توانسته اند اخلاق و فرهنگ و هنر ایران را رشد دهند مایه خیر و برکت است.

وی در ادامه همچنین بزرگداشت بزرگان و مفاخر را توصیه پیامبر اکرم (ص) دانست و گفت: پیامبر گرامی اسلامی فرمودند اگر می‌خواهید خدا را بزرگ بدارید بزرگان خود را احترام کنید.

آیت الله حسینی شاهرودی تصریح کرد: مفاخر جلوه‌ای از جمال و جلال خداوند هستند و کمالات خداوند نیز در این انسان‌ها بروز و ظهور پیدا می‌کند.

وی در بخشی دیگر از سخنان عنوان کرد: مردم کرد مردمانی باصفا و با وفا و فداکار هستند و رهبری نیز تعریف‌های بسیار زیبایی را از این قوم دارند.

نماینده ولی فقیه در کردستان افزود: نگاه طاغوت به قوم کرد یک نگاه تهدیدآمیز بود اما رهبری همواره تاکید کرده اند که قوم کرد برای ما فرصت هستند.

وی ادامه داد: امام راحل نیز پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و زمانی که در نوفل لوشاتو بودند نامه‌ای را به مردم کرد می‌نویسند که تعریف‌های زیبایی را از قوم کرد در آن داشته اند.

آیت الله حسینی شاهرودی به زمان حمله صدام به کردهای عراق اشاره و ذکر کرد: کردهای عراق زمانی که به مرز ایران رسیدند رهبری دستور دادند که مرزها را برای کردها باز کنید و ما هزاران کرد آواره را در کشورمان جا دادیم.

نامزدی «قهرمان» در جوایز سالانه انجمن منتقدان شیکاگو
هم اکنون بخوانید

وی همچنین به حمایت نظام جمهوری اسلامی ایران از کردهای سراسر دنیا اشاره و عنوان کرد: هرکجا خطری برای کردها پیش آمده به سرعت ایران رسیدگی کرده است، نمونه آن حمایت از مردم حلبچه بوه است. یا حمایت از کردهایی بوده که داعش طی چندسال اخیر به آنها حمله کرده بود.

نماینده ولی فقیه در کردستان اضافه کرد: البته قوم کرد نیز همیشه پشت سر نظام بوده و از ایران دفاع کرده اند که گواه این مدعا تقدیم ۵۴۰۰ شهید در استان کردستان و در مجموع ۱۰ هزار شهید کرد برای دفاع از آب و خاک این مرز و بوم است.

آیت الله شاهرودی با اشاره به اینکه کردها در این منطقه نگذاشتند یک وجب از خاک ایران به دست دشمن بیفتد، تصریح کرد: فقط کردهای ایران نبوده که حامی نظام ما بوده اند بلکه دیگر کردهای دیگر نقاط جهان نیز اژ کشورمان حمایت کرده‌اند.

وی ادامه داد: همه کردها ایرانی هستند و علاقه خاصی به ایران دارند چون در گذشته نیز جزو خاک ایران بوده‌اند.

آیت الله شاهرودی همچنین گفت: کردها بخشی از امنیت این منطقه را با همراهی نیروهای نظامی و انتظامی و بسیچ رقم زده اند چون معتقدیم که عمده برقراری امنیت را مردم برپا کرده اند.

وی پایان سخنان خود به اهمیت برگزاری کنگره مشاهیر کرد اشاره و خاطرنشان کرد: کردها بزرگان و مفاخر بسیار زیادی را دارند که امیدواریم در کنگره‌های آتی نیز تعدادی دیگر از آنها مورد تجلیل قرار گیرند.

مشاهیر بزرگترین سرمایه هر کشور هستند

رئیس دانشگاه کردستان گفت: بزرگترین سرمایه هر کشور مشاهیر و مفاخر آن کشور هستند و بزرگداشت مشاهیر رمز ماندگاری تمدن ملت‌هاست.

رحمت صادقی روز سه شنبه در افتتاحیه کنگره بین المللی مشاهیر کرد، با ابراز خرسندی از میزبانی مشاهیر و نام آوران کرد، اظهار کرد: تکریم مشاهیر مایه صلح، آشتی و تعامل بیشتر در جامعه می‌شود.

وی افزود: هر ملتی توانایی تکریم از نامداران خود را نداشته باشد هیچگاه پیشرفت نمی‌کند.

دبیر علمی کنگره بین المللی مشاهیر کرد افزود: دانشگاه کردستان در چند سال اخیر با پشتیبانی جدی دولت تلاش خوبی در حوزه مطالعات کردی داشته است و در این راستا رشته زبان و ادبیات کردی در سال ۹۴ در این دانشگاه تأسیس شد.

وی به خدمات تحقیقاتی و پژوهشی پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان اشاره و در ادامه گفت: همچنین امسال اولین دوره دانشجویان زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان فارغ التحصیل می‌شوند و امیدواریم در مقطع فوق لیسانس این رشته نیز بتوانیم دانشجو پذیرش کنیم.

صادقی همچنین ذکر کرد: مرکز مطالعات دانشگاه هم اقدامات خوبی از جمله تهیه فرهنگ لغت کردی فارسی و ده‌ها کار دیگر انجام داده است.

رئیس دانشگاه کردستان گفت: همچنین سال گذشته حق چاپ آثار ماموستا هژار به دانشگاه کردستان واگذار شد و درآمد آن برای جایزه سالانه هه ژار و تجلیل از آثار کردی هزینه می‌شود.

وی اعلام کرد: بیش از ۴۰ کانون در این دانشگاه فعالیت دارند و سالانه بیش از ۲۰۰ اعتماد نو به نقل از برنامه را اجرا می‌کنند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به کنگره مشاهیر کرد اشاره و عنوان کرد: کمیته علمی این کنگره به دانشگاه کردستان واگذار شد که در زیرمجموعه آن شش کارگروه نیز در حوزه‌های علوم انسانی، زبان و ادبیات، هنر، پزشکی، کشاورزی و علوم پایه و مهندسی تشکیل شد.

رئیس دانشگاه کردستان با بیان اینکه سنجش علم و دانایی کار آسانی نیست، گفت: انتخاب مشاهیر کار راحت و ساده ای نبوده و در این رابطه محدودیت تعداد و گستره جغرافیایی داشتیم.

وی ادامه داد: در انتخاب مشاهیر سعی شده که از نام آوران کرد جهان در همه بخش‌های علمی، موسیقی، هنر، ادبی و … انتحاب شود.

صادقی خاطرنشان با اشاره به اینکه بزرگترین سرمایه هر کشور مشاهیر و مفاخر آن کشور هستند، خاطرنشان کرد: بزرگداشت مشاهیر رمز ماندگاری تمدن ملت‌هاست و باید مشاهیر همواره مورد احترام قرار گیرند.

وی گفت: مشاهیر نیازی به ما ندارند بلکه ما هم هستیم که به آنها نیاز داریم و باید آنها را تکریم کنیم.

مؤسسات کردستان‌شناسی در دانشگاه‌های کردستان راه‌اندازی شود

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی گفت: مراکز علمی و دانشگاه‌های استان کردستان باید برای راه‌اندازی مؤسسات کردستان‌شناسی و مطالعات باستانی اقدام کنند.

حجت‌الاسلام علی یونسی، روز سه شنبه در مراسم افتتاح کنگره بین المللی مشاهیر کُرد که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار کرد: عنوان کنگره مشاهیر کرد برای برگزاری این مراسم انتخابی درخور و شأن مراسم بوده است.

وی با اشاره به ضرورت برگزاری کنگره تجلیل از مفاخر و مشاهیر کرد، افزود: جوانان این مرز و بوم باید با تاریخ، فرهنگ، گذشته، پیشینه و تمدن خود را شناخته و به دیگران نیز بشناسانند.

حجت‌الاسلام یونسی عنوان کرد: دشمنان امروز در تلاشند تا ما را بی‌هویت و بی‌شناسنامه جلوه دهند و مردم ما را در مقابل هم قرار دهند و با این کار بذر تفرقه‌افکنی و کینه‌توزی را بین مردم ما بکارند که اگر ما گذشتگان و فرهنگ و تاریخ خود را نشناسیم در دام دشمن گرفتار می‌شویم.

وی بیان کرد: در این منطقه نام‌آورترین ملت‌ها، ملت ایران است و زمانی که نام و نشانی از قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها در سطح جهان نبوده، نام ایران در جهان می‌درخشید و اولین امپراطوری‌ها مربوط به ایران بوده است.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی عنوان کرد: زمانی که کوروش جهان را بدون هیچ کشت و کشتار و خونریزی فتح کرد و دولت جهانی را تشکیل داد و با اتحاد کرد و فارس حکومتی جهانی را تشکیل داد تمام آسیا، آفریقا و اروپا در سیطره این ابرقدرت آن زمان ایران قرار گرفت.

وی با اعلام اینکه ملتی نام‌آور می‌شود که مردان و زنانی نام آور داشته باشد، بیان کرد: دانشمندان، مشاهیر و مفاخر حرمتشان آنقدر زیاد است که مردم باید به در و دیوار خانه‌های آن‌ها نیز باید احترام بگذارند.

حجت‌الاسلام یونسی عنوان کرد: علما و دانشمندان فقط منظور علما نیست بلکه منجم، فیزیکدان، شیمیدان، هنرمند، منجم و فیزیکدان هم یک عالم و شایسته احترام هستند حتی اگر مسلمان نباشند.

وی خاطرنشان کرد: ویژگی‌های ملت ایران بین مردم کرد به بهترین وجه حفظ شده است و بر همین اساس و بنابر فرمایش مقام معظم رهبری ما مردم کرد را به عنوان یک مردم فرهنگی می‌شناسیم.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی افزود: مردم کرد را با ویژگی شجاعت، صداقت، مهربانی، گذشت، هنردوستی و علم‌جویی می‌شناسیم و این ویژگی‌های انسانی است.

حجت‌الاسلام یونسی در ادامه گفت: مراکز علمی و دانشگاه‌های استان کردستان باید برای راه‌اندازی مؤسسات کردستان‌شناسی و مطالعات باستانی اقدام کنند چراکه هزاران طالب علم و متخصص در همه رشته‌ها وجود دارند که باید بکارگیری شوند.

وی یادآور شد: تاریخ شناسان و ایران شناسانی صاحب علم و کرد وجود دارند اما چرا باید بیکار باشند. مسئولان گزینش سختگیری را کنار بگذارند چراکه یک دانشمند و مفاخر که ضد انقلاب و ضد ایران نمی‌شود.

رییس موزه هنرهای معاصر درگذشت عربشاهی را تسلیت گفت
هم اکنون بخوانید

وی در پایان یادآور شد: باید همه باهم برای بازشناسی کرد و کردستان همتی جدی داشته باشیم و خود را هم به خودمان و هم در ایران و در جهان بشناسانیم.

تفاوت‌های فرهنگی و ملی هیچ گاه موجب خشونت‌های ظالمانه نشده است

پیام نچیروان بارزانی امروز دوشنبه ۱۱ تیر ماه در مراسم افتتاحیه کنگره مشاهیر کرد در دانشگاه کردستان قرائت شد، که متن این پیام به شرح زیر است:

از همه دست اندرکاران برگزاری این کنگره به ویژه استاندار کردستان، که از ما برای همراهی و مشارکت در این مراسم دعوت به عمل آورده است تقدیر می‌کنم.

همچنین از دانشگاه کردستان و اساتید برجسته و روشنفکر این دانشگاه که با انجام فعالیتی دانشگاهی، ادبی و روشنفکرانه خدمتی بزرگ و عظیم به ادب و تاریخ ملت کرد کرده است تقدیر می‌کنم.

خدمات دانشگاه کردستان و همه مسئولان برگزاری کنگره مشاهیر کرد برای معرفی و تجلیل از مفاخری که طی سال‌های گذشته، خدمت بزرگی در راستای حفظ زبان و شناسنامه ملت و بزرگداشت فرهنگ و ادب خود ارائه داده اند ستودنی است.

در کنگره مشاهیر کرد، مفاخر و نامداران از هر سرزمینی که باشند، میراثی معنوی برای همه کردها هستند چراکه این مفاخر در راستای رسیدن به اهداف خود و خدمت به ملتشان تلاش کرده و رنج زیاد دیده اند.

در زمان کودکی ما، پدر و مادرهایمان علی رغم نداشتن سواد برای خواندن، همپای شعرهای استادان برجسته کرد همچون هژار و هیمن، شعرهای حافظ و سعدی برای ما می‌خواندند و همپای گوش دادن به آوا و موسیقی کردی ما را به گوش دادن به صدای استاد شجریان تشویق می‌کردند.

تاریخ به ما ثابت کرده است که هیچگاه تفاوت‌های ملی و مذهبی و فرهنگی موجب خشونت‌های ظالمانه و غیردموکراسی نشده و بلکه موجب قبول کردن جدایی‌ها شده است‌.

ما در کردستان به مفاخر مشاهیرمان افتخار می‌کنیم چراکه سرلوحه و الگوی ما بوده اند.

امروز سنندج با برگزاری این کار بزرگ همه ما را مدیون و وامدار خود کرده است.

کردها همواره اصالت را بر انسانیت بنا نهاده اند

استاندار سلیمانیه کردها را همچون ملتی دانست که اصالت را همواره بر انسانیت بنا نهاده اند.

هوال ابوبکر در آئین افتتاح کنگره مشاهیر کرد اظهار کرد: روح هماهنگی و اشتراکات تاریخی موجب شده تا در کنگره‌ای با عنوان کنگره مشاهیر کرد گرد هم آورد.

وی افزود: این کنگره اثبات می‌کند که آنچه برای کردها مهم است انسانیت و اصالت زبان و ملت بوده و کردها همواره از ملت‌هایی بوده اند که اصالت را بر انسانیت بنا نهاده است.

استاندار سلیمانیه عنوان کرد: در هیچ جای جهان دولتی نیست که در آن کرد نباشد اما متأسفانه تا کنون دولتی برای خود نداشته اند.

وی در پایان نیز ضمن اعلام این نکته که کردها همواره زنده خواهند بود و ماند، خاطرنشان کرد: تا زنده بودن کردها تاریخ زنده است.

ابوبکر در پایان نیز از برگزاری کنگره تشکر کرد و حضور مشاهیر کرد جهان در این کنگره را نشانه‌ای از اتحاد کردها دانست.

برگزاری کنگره بین المللی مشاهیر کرد اقدامی بی همتا در تاریخ است
 

نماینده رئیس جمهور عراق گفت: در دوره‌ای که ایران با ایدئولوژی استعمارگرانه مورد هجمه قرار گرفته، ایران در حال برگزاری کنگره بین المللی مشاهیر کرد است که اقدامی بی همتا در طول تاریخ است.

دکتر سید احمد برزنجی در آئین افتتاحیه کنگره بین المللی مشاهیر کرد در دانشگاه کردستان، اظهار کرد: در حالی که جهان در بحران‌های عمیق ایدئولوژی استعمارگری به سر می‌برد، کنگره‌ای در پایتخت تاریخی امیران اردلان در شهر مقاومت و فرهنگ برگزار می‌شود.

وی افزود: این ایدئولوژی‌ها موجب شده جنگ‌های خونین تروریستی در منطقه شده است و این حمله وحشیگرانه به منطقه به دلیل طمع استعمار و غارت منطقه است و حل این بحران نیازمند همبستگی و اتحاد همه مسلمانان است.

نماینده رئیس جمهور عراق عنوان کرد: در این دوره با این ایدئولوژی‌های استعمارگرانه هجمه و حمله به ایران نیز شکل گرفته و این در شرایطی است که ایران کنگره مشاهیر کرد را برگزار می‌کند که اقدامی بی همتا در تاریخ است.

وی تصریح کرد: کردها در طول تاریخ نشان داده اند که همه تلاش آنها برای ارتقای فرهنگ بشری بوده و وجود صدها نفر مشاهیر کرد شاهدی بر این مدعاست اما چون دولت‌های منطقه بر اساس مسائل قومی و نژادی شکل گرفته اند هرگز به نام مشاهیر کرد اشاره نکرده اند.

برزنجی همچنین با اشاره به اینکه ملت‌های غیرعرب بیش از اعراب برای حفظ اسلام تلاش کرده اند، گفت: هزاران شخصیت و چهره کرد برای حفظ اسلام تلاش کرده اند اما نام آنها ثبت و ضبط نشده است.

وی تاکید کرد: عرب‌ها و کشورهای منطقه اسلام ناب محمدی را مورد توجه قرار نداده اند و این موجب جنگ و خونریزی و اختلاف شده است.

وی در ادامه ضمن تشکر از مسئولان برگزاری کنگره، گفت: ایران کشوری بوده که همواره پشتیبان کردها و بویژه کردهای عراق بوده و این را در شرایطی اثبات کرد که کردهای عراق انفال شدند و تنها کشوری که آنها را پناه داد انفال بود و همچنین تنها کشوری که فاجعه حلبچه را رسانه‌ای کرد و به دنیا نشان داد، ایران بود.

ادای سوگند اولین دانشجویان فارغ التحصیل زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان

اولین دانشجویان رشته زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان فارغ التحصیل شدند و امروز آئین سوگند آنها در کنگره بین المللی مشاهیر کرد برگزار شد.

رشته زبان و ادبیات کردی سال ۹۴ در دانشگاه کردستان ایجاد شد. در حال حاضر ۱۶۰ دانشجو در این رشته مشغول به تحصیل هستند که امسال اولین گروه از دانشجویان آن که بالغ بر ۳۵ هستند، فارغ التحصیل شدند.

در کنگره بین المللی مشاهیر کرد که امروز در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، مراسم ادای سوگند ۳۵ نفر دانشجوی فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان برگزار شد.

در این آئین دکتر بختیار سجادی، مدیرگروه رشته زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان اظهار کرد: بسیار خرسندیم که برای اولین بار شاهد فارغ التحصیلی اولین گروه از دانشجویان رشته زبان و ادبیات کردی هستیم.

وی عنوان کرد: مایه فخر است برای دانشجویان رشته زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان که منابع آنها تماماً کردی است و توسط اساتید توانمند گروه زبان و ادبیات کردی دانشگاه نگارش شده است.

سجادی تصریح کرد: ثمره تلاش و فعالیت اساتید گروه زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان، این دانشجویان هستند که امروز و سال‌های آینده فارغ التحصیل می‌شوند.

مدیرگروه رشته زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان تاکید کرد: لازم است که دستگاه‌های فرهنگی، رسانه‌ها و آموزش و پرورش از ظرفیت بزرگ دانشجویان فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات کردی استفاده کنند.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری کنگره مشاهیر کرد در دانشگاه کردستان، گفت: مفاخر و مشاهیر کرد ستون فرهنگ و هویت این منطقه هستند و ما امروز مفتخر به میزبانی آنها هستیم.

سجادی خاطرنشان کرد: آنچه برای ما مهم است زبان، فرهنگ و ادبیات و تاریخ است و ما کاری با سیاست نداریم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا