الازهر حفاری‌های رژیم صهیونیستی در قدس را محکوم کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از الیوم السابع، الازهر در این بیانیه مخالفت قاطع خود را با اقدمات صهیونیست‌ها در خصوص تعدی به حق و حقوق ملت فلسطین و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس اعلام کرد.

الازهر ضمن محکوم کردن تلاش‌های صهیونیست‌ها با هدف تغییر هویت قدس، مسجد الاقصی و اماکن وابسته به آن که آخرین آنها افتتاح تونل موسوم به “جاده زائران” در زیر مسجد الاقصی بود، مخالفت خود را با نقض آشکار  قوانین بین‌المللی و مبانی ادیان اعلام کرد.

الازهر از تمامی مسلمانان و مسیحیان و خردمندان جهان خواست به پرونده فلسطین به عنوان کلید صلح در خاورمیانه بنگرند.

در این بیانیه از تمامی کشورهای جهان خواسته شده است به مسئولیت خود در قبال حق و حقوق مسلمانان و مسیحیان جهان و نیز در قبال پرونده فلسطین عمل کنند و مانع اقدامات مداوم اسرائیلی‌ها علیه حق و حقوق ملت فلسطین، سرزمین و مقدسات آنها شوند.

الازهر بار دیگر  بر مواضع ثابت خود در خصوص پرونده فلسطین و مخالفت قاطع خود با هرگونه اقداماتی علیه حقوق این ملت مظلوم در راستای بازپس گیری خاک خود و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس تاکید کرد.

الازهر اعلام کرد که تداوم نقض‌های رژیم صهیونیستی باعث تشدید تنش در منطقه و جهان می‌شود.

از سوی دیگر، در گزارش حقوقی مرکز اطلاعات و داده‌های وادی حلوة در شهرک “سلوان” نسبت به خطرات حفاری‌های اسرائیل در شهر قدس هشدار داده شده و اعلام شده است که حفاری‌های صهیونیست‌ها زندگی اهالی شهرک “سلوان” واقع در جنوب مسجدالاقصی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

دوربین‌های مدار بسته؛ سلاح نتانیاهو برای کاهش رأی اعراب در انتخابات
هم اکنون بخوانید

در این گزارش همچنین آمده است: مقامات رژیم صهیونیستی به حفاری‌های خود و ایجاد تونل در زیر محله‌ “وادی حلوه” که از منطقه “العین” آغاز می‌شود و تا فضای دیوار براق  امتداد می‌یابد، ادامه می‌دهند.

بر اساس این گزارش، ایجاد تونل در زیر محله “وادی حلوة” از ۱۳ سال پیش تاکنون ادامه داد و در نتیجه آن زمین‌های گسترده‌ای فرو ریخته و در تعدادی از مناطق این محله به ویژه خیابان اصلی، مسجد و پارک این محله شکاف‌هایی به وجود آمده و به بیش از ۸۰ منزل ضررهایی در سطوح متفاوت وارد شده است.

پیشتر روزنامه عبری زبان “هاآرتص” نوشت، پس از اینکه مقامات اسرائیلی اعلام کردند که تونل حفر شده در شهر قدس را با حضور مسؤولان برجسته آمریکایی افتتاح خواهند کرد، دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در تل‌آویو در کلیپ ویدیویی در افتتاح این تونل در قدس اشغالی دیده شد. او در این فایل ویدیویی با یک چکش در حال زدن به دیواری برای گشودن این تونل دیده می‌شود.

به نوشته این روزنامه، جمعیت شهرک سازی ” العاد” که در راستای یهودی سازی شهرک قدیمی قدس و اطراف آن تلاش می‌کند این مراسم را برگزار کرد. 

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که این تونل یهودی از “برکة سلوان” تا دیوار “براق” امتداد می‌یابد و هدف اشغالگران این است که از طریق این تونل مسیر کوتاهی برای افراط گرایان یهودی به منظور انجام فرائض دینی‌ خود در صحن‌های مسجدالاقصی ایجاد کنند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا