توضیحات رییس دیوان عالی درباره حواشی پیش آمده از یک تذکر در رابطه با زنان وکیل


توضیحات رییس دیوان عالی درباره حواشی پیش آمده از یک تذکر در رابطه با زنان وکیل

رییس دیوان عالی کشور گفت: همانطور که یک قاضی رفتار ناشایست انجام می‌دهد به او می‌گویند قاضی فاسد و آن را به کل جامعه قضاوت تسری نمی‌دهند، اگر یک وکیل فاسد باشد نمی‌توان گفت کل جامعه وکلا فاسد هستند

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا، حجت الاسلام مرتضوی مقدم در دیدار با رئیس کانون وکلا امور مشاوران و خانواده قوه قضاییه و تعدادی از وکلا گفت: از ابتدای خدمت قضایی خود در قوه قضاییه، از این جهت که در مراجع قضایی وکیل میتواند مدافع موکل خود از یک سو و کمک کننده به قاضی از سوی دیگر باشد، مدافع وکیل بودم.

وی با اشاره به اهمیت فعالیت وکلا در جریان رسیدگی به پرونده های قضایی گفت: چکیده تمام مطالب پرونده را می‌توان در لایحه دید و بنده بارها این مطلب را و همچنین اهمیت فعالیت وکلا را در استان‌های محل خدمت خود به همکاران قضایی اعلام کردم.

مرتضوی مقدم به فعالیت وکلای زن هم اشاره کرد و گفت: وکلای شایسته، وظیفه شناس و حق گرا در بین زنان وکیل و چه در بین مردان وکیل قابل انکار نیست. نمی‌توانیم این عزیزان را انکار کنیم. آیا می‌توان منکر فعالیت وکلا در پرونده‌ها شد قطعاً اینطور نیست.

وی با اشاره به حواشی پیش آمده از یک تذکر در رابطه با زنان وکیل گفت: اخیراً بنده در یک جلسه صنفی تذکری به همکاران دادم مبنی بر اینکه افرادی از جامعه‌ی قضایی و قضات سلب صلاحیت و معزول شدند. در آن جلسه مصادیقی هم در این رابطه گفته شد که یکی از این مصادیق مربوط به  رفتار ناشایست یک وکیل زن بود. متناسب با این موضوع اعلام کردیم که مواظب این گونه رفتارها باشید اما مگر می‌شود یک رفتار را به کل جامعه وکالت تسری داد؟

دود این حرکت و حواشی پیش آمده از این موضوع به چشم چه کسانی رفت؟ قطعا به چشم زنان وکیل حق گرا و شایسته می رود. البته متأسفانه در انتشار خبر فوق اخلاق رعایت نشد.

توضیحات سخنگوی هیات رئیسه مجلس درباره رای مجلس به زاهدی‌وفا و مهلت مجدد به سرپرست وزارت کار
هم اکنون بخوانید

رییس دیوان عالی کشور افزود: یک مصداقی در آن جلسه گفته شد، از این فرصت پیش آمده امروز استفاده کرده و به همه جامعه وکلا در این سنگر عرض می کنم که همیشه ایده و هدف شما احقاق حق باشد.

وی با اشاره به ضرورت احقاق حق خطاب به وکلا یادآور شد: اینطور باشد که حقیقت را کشف کنید، حق الوکاله در پرونده ها مطرح است اما آنچه که مهم است حق و احقاق آن است.

مرتضوی مقدم بر ضرورت همکاری و همیاری دو جانبه بین قضات و وکلا اشاره و تصریح کرد: از همکاران قضایی تقاضا کردم محیط امنی برای وکیل فراهم کنند تا برای بیان حقیقت وحشتی نداشته باشد. محیط دادگاه برای وکیل باید یک محیط امن باشد

مرتضوی مقدم ادامه داد: رعایت نزاکت در رابطه با قضات و وکلا باید دو طرفه باشد و این موضوع هم از جانب وکیل و هم از جانب قضات رعایت شود.

رییس دیوان عالی کشور افزود: هیچ گاه در دوران خدمت قضایی خود، دید منفی به  جامعه وکلا نداشتم‌و بارها اعلام کردم نباید انسان با دید منفی جلو برود. اگر وکیل خانمی رفتار ناشایستی انجام داد، همانطور که یک قاضی رفتار ناشایست انجام می‌دهد به او می‌گویند قاضی فاسد و آن را به کل جامعه قضاوت تسری نمی‌دهند، اگر یک وکیل فاسد باشد نمی‌توان گفت کل جامعه وکلا فاسد هستند

وی اظهارداشت: در دستگاه قضایی، گاهی صاحب ثروت یا قدرت آمده و به دنبال تهدید و تطمیع هستندکه در رابطه با این موارد قاضی باید در مقابل تطمیع کننده بایستید.

وی با اشاره به حضور زنان شایسته در بین جامعه وکالت، تصریح کرد: وجود وکلای شریف و زنان وکیل همچون زنانی که در این جمع حضور دارند مایه خیر است.

صفحه رئیس‌جمهور در توئیتر چگونه تیک آبی گرفت؟
هم اکنون بخوانید

علی بهادری جهرمی، هم در این دیدار ضمن تبریک به مناسبت انتساب حجت الاسلام مرتضوی مقدم به عنوان رییس دیوان عالی کشور گفت: افتخار مجموع قضایی کشور است که فردی همچون شما در این دستگاه حضور دارد.

وی افزود: کار قضایی کار سختی است و همه کسانی که در این عرصه حضور می یابند صلابت لازم برای بیان حقایق را ندارند.البته که خیلی از اوقات حقایق هم مخفی شده است.

وی ادامه داد: نگاه کلان جامعه وکالت و کارشناسی این است که در صورتی که نگاه جامعه قضایی مثبت باشد، می توان کمک کار قاضی بود.

بهادری با بیان اینکه جامعه وکالت در جریان رسیدگی به یک پرونده همچون چراغ راه است، گفت: جامعه وکالت برای ساده سازی حقایق، پرونده را برای صدور رای آماده می کند. در جامعه وکالت هم همچون سایر صنوف امکان دارد ناسره هایی وجود داشته باشد .

رییس مرکز وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه تصریح کرد: سعی کنیم نگاه قضات و وکلا را ترکیب کنیم و هر دو بدانند همکار هم هستند .

وی افزود:اگر ناسره ای وجود دارد،  قضات و وکلا چه درمرکز و چه در دیوان عالی به کشف ناسره ها کمک کنند در این رابطه باید  دست به دست هم دهیم.در نگاه وکالت هم باید نگاه مثبتی به قضات باشد .

وی با اشاره به بحث ها و شایعاتی که اخیرا در رابطه با وکلای زن مطرح شده، اظهارداشت:  در رابطه با بحث هایی که اخیرا مطرح شده باید بگویم ما حقوق خوانده ایم و اینطور نیست که خبر را از منبع نادرستی بشنویم و به آن صحه بگذاریم. قریب به نیمی از جامعه وکالت را زنان تشکیل می دهند.

در پایان این دیدار تعدادی از وکلا ، نکاتی را در رابطه با وکالت و جایگاه زنان در جامعه  با رییس دیوان عالی کشور در میان گذاشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا