مشروح نخستین جلسه علنی رسیدگی به پرونده شرکت نادین فرتاک پارسیان


مشروح نخستین جلسه علنی رسیدگی به پرونده شرکت نادین فرتاک پارسیان

اولین جلسه محاکمه پرونده گروه بین‌المللی گریس‌بند شرکت نادین فرتاک پارسیان به صورت علنی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری سیاسی اعتماد نو به نقل از ایلنا، قاضی صلواتی در ابتدای این جلسه ضمن تشریح مواد ۳۵۲ و ۳۵۸ و ۳۵۹ قانون آیین دادرسی کیفری گفت: اولین جلسه محاکمه پرونده گروه بین‌المللی گریس‌بند شرکت نادین فرتاک پارسیان به صورت علنی برگزار می‌شود. این پرونده دارای ۶۲ جلد و ۱۰ متهم است که مبلغ جلب سرمایه در این پرونده ۶۹ میلیارد تومان است.

رئیس دادگاه در ادامه از نماینده دادستان خواست که کیفرخواست را قرائت کند.

نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و اتهام متهمان این پرونده را به شرح زیر قرائت کرد:

مریم هاشمی فرزند محمد بازداشت به لحاظ عجز از تودیع وثیقه متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به نحو عمده از طریق جذب سپرده در قالب مضاربه منتهی به حیف و میل سپرده‌گذاری  و سردستی گروه مجرمانه و تحصیل مال نامشروع از طریق نامشروع و پولشویی به مبلغ ۶۹۶ میلیارد و ۸۱۲ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۴۰۵ ریال.

محمد هاشمی فرزند محمدرضا متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به نحو عمده از طریق جذب سپرده در قالب مضاربه منتهی به حیف و میل سپرده‌گذاری  و سردستی گروه مجرمانه و تحصیل مال نامشروع و پولشویی به مبلغ ۶۹۶ میلیارد و ۸۱۲ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۴۰۵ ریال.

علی هاشمی فرزند محمد متهم است به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به نحو عمده از طریق جذب سپرده در قالب مضاربه منتهی به حیف و میل سپرده‌گذاری و سردستی گروه مجرمانه و تحصیل مال نامشروع و پولشویی به مبلغ ۶۹۶ میلیارد و ۸۱۲ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۴۰۵ ریال. جعل یک فقره ضمانت‌نامه و استفاده از آن و پولشویی به مبلغ ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار دلار انتقال هتل صفای کربلا.

مصطفی هاشمی فرزند محمدرضا متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به نحو عمده از طریق جذب سپرده در قالب مضاربه منتهی به حیف و میل سپرده‌گذاری و سردستی گروه مجرمانه و تحصیل مال نامشروع و پولشویی به مبلغ ۶۹۶ میلیارد و ۸۱۲ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۴۰۵ ریال.

محمدرضا هاشمی فرزند محمد متهم است به مشارکت به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به نحو عمده از طریق جذب سپرده در قالب مضاربه منتهی به حیف و میل سپرده‌گذاری  و سردستی گروه مجرمانه و تحصیل مال نامشروع و پولشویی به مبلغ ۶۹۶ میلیارد و ۸۱۲ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۴۰۵ ریال.

بازنگری مصوبه واگذاری یک ملک به سازمان دامپزشکی بررسی می شود
هم اکنون بخوانید

حسن هاشمی فرزند علی اکبر متهم است به مشارکت به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به نحو عمده از طریق جذب سپرده در قالب مضاربه منتهی به حیف و میل سپرده‌گذاری و سردستی گروه مجرمانه و تحصیل مال از طریق نامشروع و پولشویی به مبلغ ۶۹۶ میلیارد و ۸۱۲ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۴۰۵ ریال.

ابوالفضل هاشمی فرزند غلامحسین متهم است به مشارکت در متهم است به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به نحو عمده از طریق جذب سپرده در قالب مضاربه منتهی به حیف و میل سپرده‌گذاری و سردستی گروه مجرمانه و تحصیل مال از طریق نامشروع و پولشویی به مبلغ ۶۹۶ میلیارد و ۸۱۲ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۴۰۵ ریال.

محسن ثابت قدم راسخ فرزند علیرضا متهم است به مباشرت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به نحو جزیی به مبلغ ۹۰ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال.

ابراهیم مختاری فرزند احمد متهم است به مباشرت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به نحو جزیی به مبلغ ۱۶ میلیارد و ۲۳۵ میلیون ریال.

بهرام شازده احمدی فرزند اکبر متهم است به مباشرت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به نحو جزیی و جذب سپرده در قالب عقد مضاربه به مبلغ ۵۵ میلیارد و ۸۶۳ میلیون ریال.

نماینده دادستان در ادامه گفت: متهمه مریم هاشمی دارای دفاتر غیررسمی در برخی شهرها از جمله تهران و مشهد است که این دفاتر وظیفه جذب نقدینگی را داشتند و تاکنون مبادرت به اخذ سرمایه از ۸ هزار نفر از شهروندان کرده‌اند.

نماینده دادستان گفت: مریم هاشمی اقدام به جذب میلیونی و میلیاردی سپرده مردم در قالب قرارداد صادرات مواد پتروشیمی و گندم و اقدام به عملیات بانکی خارج از نظارت بانک مرکزی تا بیش از ۳۰۰ درصد سود کرده است.

وی تصریح کرد: طبق گفته مریم هاشمی، علی نقیان به واسطه فردی به نام حمیدی که معاون وزیر جهاد کشاورزی بوده محصولات فرازمینی همچون گندم جو و چغندر کشت می‌کردند و سود آن را به سرمایه‌گذاران کرده اند.

نماینده دادستان افزود: مریم هاشمی افرادی از جمله محمد هاشمی، حسن هاشمی، علی هاشمی و محمدجواد هاشمی و یاسر عزیزی و محمودی را معرفی می‌کرد که آنها مبادرت به جذب سپرده می‌کنند و از این رهگذر سود کسب می‌کنند.

وی ادامه داد: مریم هاشمی با توجه به رونق سپرده‌گذاری افرادی مثل بهرام شازده را معرفی می‌کند که این‌ها مبادرت به جذب سپرده کرده و سود آن را ۲۰۰ درصد اعلام می‌کند و صد درصد دیگر را به نام خود اخذ می‌کردند.

پای کار رفع نیازهای مردم گرفتار در برف هستیم
هم اکنون بخوانید

نماینده دادستان با بیان اینکه تبلیغات متهمان از طریق پیامک و زبانی بوده گفت: متهم هاشمی با طراحی سناریوهای مختلف مثل بلوکه شدن پول در خارج و با مطرح کردن اینکه به دلیل سوئیفت تحریم‌های جدید نمی‌تواند پول را وارد کشور کند از ارائه مبالغ و سود به سپرده‌گذاران اجتناب می‌کرد و زمانی که سپرده‌گذاران اعتراض کردند با شایعه سکته و بیماری مظلوم‌نمایی می‌کردند.

نماینده دادستان در ادامه به بررسی جرائم و رکن مادی آن پرداخت و گفت: به دلیل حیف و میل اموال عمومی مردم، متهمان مورد تعقیب هستند.

وی با به عناصر متشکله جرم پرداخت و گفت: آنچه چهره مجرمانه به متهمان داده نتیجه و قصد مجرمانه بوده که آنها قصد حیف و میل اموال با هدف اخلال در نظام اقتصادی کشور را داشته‌اند.

نماینده دادستان به شرح اتهامی افراد حاضر در این پرونده پرداخت و گفت: متهم اقدام به جذب نقدینگی مردم و سرمایه‌گذاری وجوه در واردات گندم و صادرات زعفران می‌کرده و همچنین به سرمایه‌گذاری در شرکت نیلگون افق و مشارکت در ساخت هتل در کربلا اشاره کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در مورد آقای محمودی که متهم به او اشاره کرده است، اطلاعاتی به دست نیامد و طبق تحقیقات سپرده‌گذاری در شرکت نیلگون افق صحت ندارد. مریم هاشمی به واسطه نزدیکان و خویشاوندان خود مبادرت به جذب سرمایه کرده است و در این باره گفته وجوه را در شرکت داخل و خارج سرمایه‌گذاری کرده است ولی درباره اینکه در چه شرکتی و طی چه اسنادی این کار را انجام داده اطلاعاتی به ما نداد و همکاری نکرد.

نماینده دادستان با اشاره به تحقیقات انجام شده گفت: مریم هاشمی قراردادهایی را با هتل کربلا، هتل آکسفورد، شرکت کشت کتان در استرالیا، تاسیس کلینیک توانبخشی معلولان و فرستادن ۵۰۰ نفر به زیارت امام حسین (ع) منعقد کرده است.

وی افزود: مریم هاشمی می‌گوید شرکت‌هایی که با آنها کار می‌کردم ایرانی و خارجی بودند و با آقایان محمودی و بهشتی همکاری داشتم. او در مورد همکاری با نهادهای حاکمیتی اقرار کرده با هیچ یک از این نهادها همکاری نداشتم اما با آقای محمودی همکاری داشته است.

نماینده دادستان گفت: با بررسی ادعاهای مریم هاشمی وی هیچ دلیلی برای اثبات ادعاهای خود ارائه نکرده است.

نماینده دادستان در ادامه به چگونگی ارتباط کاری مهدی و مریم هاشمی پرداخت و اظهارات برخی از متهمان این پرونده را قرائت کرد.

ادامه دارد…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + پنج =

دکمه بازگشت به بالا