تولید ۶۰۹ محصول در حوزه نانو/تصاحب رتبه پنجم جهان در کیفیت مقالات

به گزارش ایسنا، دکتر سعید سرکار در بازدید دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به پیشرفت‌های کشور در حوزه فناوری نانو، با بیان اینکه ایران توانسته در سال ۲۰۱۹ رتبه چهارم در تولید مقاله حوزه فناوری نانو در جهان را به دست آورد، افزود: بر اساس گزارش بنیاد علم آمریکا، در سال ۲۰۱۸ رتبه ایران به لحاظ کیفیت مقالات علمی در جهان در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

سرکار با بیان اینکه ایران در حال حاضر حدود ۴۰ درصد تولید علم جهان اسلام در حوزه فناوری نانو را به خود اختصاص داده و حدود ۱۰۰ استاندارد ملی در حوزه فناوری نانو به تصویب رسانده است، اظهار کرد: استانداردهای بین‌المللی تناسب دستاوردها با توانمندی‌های تولید در هر کشور را مورد سنجش قرار می‌دهد و ایران توانسته ۴ استاندارد بین‌المللی در حوزه فناوری نانو را به تصویب برساند.

دبیر ستاد ملی فناوری نانو با اشاره به زیرساخت‌های ایجاد شده در حوزه فناوری نانو در کشور، ادامه داد: ۱۹۱۶ اقدام برای تأمین تجهیزات ۸۷ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی در شبکه آزمایشگاه‌های فعال حوزه فناوری نانو انجام شده و ایجاد این شبکه فرصت استفاده از تجهیزات توسط پژوهشگران را بیشتر کرده است.

وی با تاکید بر اینکه ۱۹۹ عنوان از تجهیزات این شبکه توسط ۴۹ شرکت ایرانی تولید شده است، خاطر نشان کرد: در گذشته ساز و کار مناسب برای استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی در حوزه فناوری نانو در مراکز علمی کشور وجود نداشت و ایجاد این شبکه سطح دسترسی محققان به تجهیزات را افزایش داده و همچنین تجهیزات به کار گرفته شده در این آزمایشگاه‌ها دارای توجیه اقتصادی و با قابلیت ایجاد ارزش افزوده و سود هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه تا امروز آزمایشگاه‌های شبکه فناوری نانو ۱۲۰ میلیارد تومان درآمد داشته‌اند و بیش از ۲ میلیون عنوان خدمت توسط این شبکه ارائه شده است، تاکید کرد: تحریم‌های اعمال شده علیه کشور باعث شد که ایران برای دستیابی به فناوری‌های پیشرفته تلاش مضاعف داشته باشد و بخش زیادی از این دستاوردها مرهون این تحریم‌ها است.

بهای بلیت به عنوان خسارت به مسافران قطار تهران-مشهد پرداخت می‌شود
هم اکنون بخوانید

سرکار با بیان اینکه شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نانو برای فعالیت‌های خود تنها به حمایت‌های مالی نیاز ندارند و سایر حمایت‌ها نیز در این زمینه لازم است، گفت: در این زمینه حدود ۲۵ خدمت اعم از آموزش مشاوره، حسابداری و… به شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نانو ارائه می‌شود.

دبیر ستاد فناوری نانو با اشاره به تولیدات علمی حوزه فناوری نانو ادامه داد: حدود ۱۰۰۰ مقاله علمی در سال گذشته در بخش فناوری نانو در کشور نوشته شده و ۳۰ درصد اختراعات بین‌المللی کشور در ۵ سال گذشته در حوزه فناوری نانو بوده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بالای کشور در حوزه فناوری نانو افزود: با توجه به ظرفیت بالای کشورمان در حوزه فناوری نانو، ایران می‌تواند در صادرات محصولات با تکنولوژی بالا در فناوری نانو در جهان مطرح باشد.

این محقق حوزه نانو با تاکید بر اینکه در حال حاضر تجهیزات بخش فناوری نانو توسط شرکت‌های ایرانی تولید می‌شود، افزود: ایران امروز سازنده ماشین‌های صنعتی و صادرکننده خط تولید این محصولات است و حدود ۲۹ عنوان تجهیزات فناوری نانو توسط شرکت‌های ایرانی تولید می‌شود.

دکتر عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این دیدار حوزه فناوری نانو را یکی از نمادها و نشانه‌های نمادین موفقیت کشور دانست و افزود: راه توسعه این رشته با توجه به توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها باز است.

وی افزود: در خصوص حمایت از فناوری نانو شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور وظیفه سیاستگذاری را بر عهده دارند و سعی می‌کنیم در این زمینه نیازها را برطرف کنیم.

حقوق ماهانه یک کارگر  در کمتر از ۱۰ روز تمام می‌شود/گوشت که هیچ پنیر هم نمی‌توانند بخرند
هم اکنون بخوانید

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به ارتباط “علم و فناوری” و “فرهنگ” ادامه داد: علم، فناوری و فرهنگ دو حوزه درهم تنیده هستند و شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به قابلیت و ظرفیت خود به عنوان “قرارگاه مرکزی فرهنگ و علم کشور” در این دو حوزه اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی و سیاستگذاری می‌کند.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با بیان این موضوع که در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی کارهای زیادی در کشور انجام شده است، گفت: نیمه‌کاره رها کردن این کارها بزرگ‌ترین آسیب‌ها در کشور است و کارها باید به صورت مداوم و تا به نتیجه و سرانجام رسیدن پیگیری شوند.

وی با اشاره به حمایت‌های مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» از حوزه علم و فناوری، افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان قرارگاه اصلی فرماندهی علم و فرهنگ کشور آمادگی دارد تا پیشنهادهای ستادهای ملی علم و فناوری را برای ادامه استمرار و تقویت موفقیت‌های کشور به سیاست کلان تبدیل کند.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: فناوری‌های جدید از این نظر دارای قدرت بیشتری هستند و به همین دلیل از آن‌ها با عنوان “ابَر فناوری” یاد می‌شود.

وی افزود: در عصر و زمان این “ابَر فناوری‌ها” مانند زیست فناوری، فناوری نانو و … که رویکردهایی مانند غیر مرکزی بودن، آمریکایی بودن، تعاملی بودن، هوشمند بودن، شبکه‌ای بودن و… دارند؛ نگرانی‌ها در مورد انسان و طبیعت افزایش یافته است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: البته این فناوری‌ها قابلیت و توانایی بسیاری دارند و زندگی را تسهیل کرده‌اند، اما توجه به خطرات آن‌ها هم لازم است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 9 =

دکمه بازگشت به بالا