پوتین: مسکو به دنبال روابط پیشرفته‌تر با قاهره است

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ابتدای دیدارش با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر در حاشیه نشست ۲۰ در اوزاکای ژاپن گفت: روابط میان دو کشور به صورت فعال در حال توسعه است و امیدواریم این روابط را به مرحله جدید پیشرفته‌تری سوق دهیم و هدف از توافق‌نامه شراکت جامع و همکاری استراتژیکی که در سال ۲۰۱۸ ضمن سفر سیسی به روسیه امضا کردیم، نیز همین است.

همچنین پوتین از سیسی به خاطر مشارکت در “نشست روسیه – آفریقا” قدردانی کرد که مسکو در ماه اکتبر ۲۰۱۹ میزبان آن خواهد بود. وی ابراز امیدواری کرد دو طرف در برقراری روابط میان مسکو و کشورهای آفریقایی نقش به سزایی داشته باشند.

در این راستا، سیسی نیز روابط موجود میان مصر و روسیه را در زمینه‌های مختلف به ویژه در سطح استراتژیک ستود و تاکید کرد، قاهره همواره به دنبال تحکیم روابط خود با مسکو در همه زمینه‌ها بخصوص زمینه‌های اقتصادی، تجاری و مبارزه با تروریسم است. وی از پوتین به خاطر فراهم کردن بستر استفاده از کارشناسان روسیه در این زمینه‌ها توسط مصر قدردانی کرد.

بسام راضی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر تاکید کرد، سیسی از همکاری‌های دوجانبه از جمله در پروژه احداث نیروگاه هسته‌ای الضبعة در خاک مصر و پروژه احداث منطقه صنعتی روسیه در محور کانال سوئز قداردانی کرد.

وی ادامه داد، روسای جمهور روسیه و مصر فرصت‌های همکاری دوجانبه در قاره آفریقا در سایه ریاست کنونی مصر بر اتحادیه آفریقا را بررسی کرده و بر ضرورت همکاری در خصوص اجرای نتایج “نشست روسیه- آفریقا” توافق کردند تا در درجه نخست منافع ملت‌های قاره آفریقا حفظ و یک چارچوبی برای مشارکت و همکاری پایدار بین روسیه و کشورهای آفریقایی ایجاد شود.

عمران خان: جهان باید با جدیت ایمنی زرادخانه اتمی هند را بررسی کند
هم اکنون بخوانید

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − دو =

دکمه بازگشت به بالا