مخالفت سرپرست وزارت دفاع آمریکا با خرید اس-۴۰۰ از سوی ترکیه

به گزارش ایسنا، مارک اسپر، نامزد تصدی وزارت دفاع آمریکا در نشست وزرای دفاع ناتو هشدار واشنگتن را درباره خرید سامانه اس -۴۰۰ روسیه توسط ترکیه تکرار کرد و گفت، خرید این سامانه به معنای خروج از اعتماد نو به نقل از برنامه جنگنده‌های اف -۳۵ آمریکا است.

او که برای نخستین بار در نشست وزرای خارجه ناتو حاضر شد، برای نخستین بار با همتای ترکیه‌ای خود دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون در خصوص دیدار این دو وزیر گفت: این دو رهبر گفتگویی بی‌پرده و شفاف با یکدیگر داشتند و اسپر طی این گفتگو تاکید کرد، خرید سامانه دفاع موشکی اس -۴۰۰ از سوی ترکیه با اعتماد نو به نقل از برنامه جنگنده‌های اف -۳۵ ناسازگار است و ترکیه اجازه نخواهد داشت هر دوی این سیستم‌ها را در اختیار داشته باشد.

در همین حال، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه پیش از ترک آنکارا برای شرکت در نشست گروه ۲۰ در ژاپن، در فرودگاه به پایگاه خبریان گفت: فراموش نکنید که ترکیه عضو ناتو است. آمریکا هم عضو ناتو است. من اطلاع ندارم کشورهای ناتو یکدیگر را تحریم کرده باشند.

اردوغان قرار است روز شنبه در حاشیه نشست گروه ۲۰ با دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا دیدار کند. قرار داد ترکیه برای خرید سامانه دفاع موشکی اس -۴۰۰ یکی از مسائل مورد بحث در این دیدار خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آمریکا تا ۳۰ ژوئیه به ترکیه مهلت داده که از خرید سامانه اس -۴۰۰ دست بکشد و در غیر این صورت آنکارا را تحریم و از اعتماد نو به نقل از برنامه جنگنده‌های اف -۳۵ حذف خواهد کرد.

نشست سران ترکیه، ایران و روسیه، ۱۶ سپتامبر در آنکارا
هم اکنون بخوانید

اردوغان افزود، روابط آمریکا و ترکیه بر مبنای “شراکت استراتژیک” است و “چنین حسی درباره ترامپ ندارد” که در صورت عدم دست کشیدن آنکارا از قرارداد با روسیه، ترکیه را تحریم خواهد کرد.

رییس جمهور ترکیه همچنین تاکید کرد، توافق به دست آمده با مسکو یک “قرارداد نهایی” است و این سامانه موشکی “در روند تحویل” قرار دارد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + پنج =

دکمه بازگشت به بالا