افزایش یارانه زغال‌سنگ در کشورهای گروه ۲۰ به رغم بحران آب‌وهوایی

به گزارش ایسنا، طی سال‌های اخیر کشورهای عضو گروه ۲۰ یارانه اختصاصی به نیروگاه‌های سوخت زغال سنگ را به رغم نیاز فوری به کاهش انتشار آلاینده کربن که عامل بحران آب وهوایی است، افزایش داده‌اند.

این درحالیست که اقتصادهای بزرگ دنیا یک دهه قبل متعهد شده بودند تا تمامی یارانه سوخت فسیلی را متوقف کنند.

آمارهای منتشر شده توسط پژوهشکده توسعه برونگردی نشان می‌دهد ژاپن یکی از بزرگترین حامیان مالی زغال سنگ است و این درحالیست که «شینزو آبه» نخست وزیر این کشور در ماه سپتامبر گفت: تغییرات اقلیمی می‌تواند برای تمامی نسل‌ها عامل تهدید کننده باشد و لازم است اقداماتی جهت کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی در نظر گرفته شود.

نشست سالانه کشورهای عضو گروه ۲۰ از روز جمعه در ژاپن آغاز می‌شود.

چین و هند بیشترین یارانه را به زغال سنگ اختصاص می‌دهند و ژاپن در رتبه سوم قرار دارد. همچنین آفریقای جنوبی، کره جنوبی، اندونزی و آمریکا در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

به گزارش روزنامه گاردین، کارشناسان تاکید دارند: ضروری است میزان انتشار آلاینده‌ها در جهان طی دهه آینده به نصف کاهش پیدا کند تا از این طریق بتوان از خشکسالی، سیلاب، موج گرما و فقر صدها میلیون انسان پیشگیری کرد. به رغم تمام این هشدار و تعهدات، در عمل همچنان میزان انتشار آلاینده‌ها رو به افزایش است و نیروگاه‌های سوخت زغال سنگ بزرگترین عامل افزایش آلاینده‌ها در سال ۲۰۱۸ بوده‌اند.

انتهای پیام

گوشه به گوشه ایران؛ «باغ شیخ» اهواز
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + نه =

دکمه بازگشت به بالا