تاکید سازمان بهداشت جهانی بر کمبود خدمات درمانی بیماری صرع در کشورهای کم درآمد

به گزارش ایسنا در این بررسی آمده است: سه چهارم از مبتلایان به بیماری صرع که در کشورهایی با درآمد پایین زندگی می‌کنند به خدمات درمانی و دارویی مورد نیاز خود دسترسی ندارند که این امر خطر مرگ زودهنگام را در آنان افزایش می‌دهد.

کارشناسان در این گزارش تاکید کردند که میزان این کمبودها به‌طورغیر قابل قبولی بالاست و ۷۰ درصد از مبتلایان به این بیماری در صورت دسترسی به داروها و خدمات مورد نیاز می‌توانند از پیامدهای این بیماری در امان باشند همچنین خطر مرگ زودهنگام در این بیماران به دیگر افراد حدود سه برابر بیشتر است. در کشورهای کم درآمد و با میزان درآمد متوسط ، احتمال مرگ زودهنگام در میان مبتلایان به صرع نسبت به کشورهایی با درآمد بالا به‌طور قابل توجهی بیشتر است.

بیشتر این بیماران هنگامی‌که دچار حمله صرع می‌شوند به مراکز درمانی دسترسی ندارند که همین موضوع عامل مرگ زودهنگام مبتلایان به این بیماری در کشورهای کم درآمد است همچنین تقریبا نیمی از مبتلایان به صرع حداقل به یک نوع بیماری دیگر نیز مبتلا هستند که افسردگی و اضطراب از شایع‌ترین آن‌هاست. ابتلا به چنین بیماری‌هایی می‌تواند عوارض بیماری صرع را تشدید کند و کیفیت زندگی را کاهش دهد.

همچنین نگاه‌های منفی که به این بیماری وجود دارد، گسترده است و مانع از آن می‌شود افراد به دنبال درمان بیماری خود باشند. بسیاری از کودکان مبتلا به این بیماری به مدرسه نمی‌روند و بزرگسالان در محل کار حاضر نمی‌شوند.

بیماری صرع از عوامل مختلفی  ناشی می‌شود که می‌توان به آسیب دیدگی هنگام تولد، آسیب دیدگی مغزی، عفونت مغز (از قبیل مننژیت یا انسفالیت) و سکته مغزی اشاره کرد. برآوردها نشان می‌دهد که ۲۵ درصد از این موارد قابل پیشگیری است.

افزایش ساعات کاری دفاتر خدمات الکترونیک شهر
هم اکنون بخوانید

به گزارش ایسنا به نقل از سایت اطلاع‌رسانی سازمان بهداشت جهانی، صرع یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عصبی است که نزدیک به ۵۰ میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند. صرع یک بیماری مغزی شناخته می‌شود که احتمال ابتلا به آن در تمامی سنین وجود دارد اما کودکان و افراد بالای ۶۰ سال بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند. این بیماری می‌تواند پیامدهای عصبی، شناختی، روانی و اجتماعی برای بیمار به همراه داشته باشد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − دو =

دکمه بازگشت به بالا