شکایت از کاخ‌سفید بابت پنهان ساختن جزئیات نشست پوتین-ترامپ

به گزارش ایسنا، مجله تایم در گزارشی نوشت، سازمان‌های “نظارت آمریکایی” و “دموکراسی به پیش” در متن شکایتشان تاکید کردند مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا طبق “قانون سوابق فدرال” موظف است هر نوع یادداشتی که کارمندان وزارت خارجه آماده می‌کنند، نگهداری کند.

در این شکایت‌نامه آمده است: رئیس‌جمهوری ترامپ در اقدامی غیر معمول و در برخی موارد افراطی، گام‌هایی برای پنهان ساختن جزئیات این نشست‌ها برداشته است؛ آن هم نه تنها برای دور نگاه داشتن از چشم مردم، بلکه برای پنهان کردن آن از چشم اعضای کلیدی دولتش.

شکایت مذکور با استناد به گزارشی از واشنگتن پست تاکید دارد، پس از نشست ژوئیه ۲۰۱۷ گروه بیست در هامبورگ، زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به مدت دو ساعت بدون حضور دستیاران دیدار کرد، ترامپ یادداشت‌های رسمی که این نشست را مستند می‌کرد، برداشت.

این سازمان‌ها تاکید دارند، هیچگونه بیانیه یا اطلاع‌رسانی دقیقی درباره محتویات مورد بحث میان رهبران روسیه و آمریکا انجام نشد و مقام‌های روسیه بعد از این نشست مدعی شدند که تعدادی توافق حاصل شد.

آستین اورز، مدیر اجرایی سازمان “نظارت آمریکایی” به تایم گفت: این ممکن است تنها سند رسمی مکتوب از یک نشست میان سران دو کشور باشد. نمی‌توان یادداشت‌های مترجم را از او گرفت یا نابود کرد، آن هم تنها به این دلیل که رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهد که آنها را پنهان نگاه دارد.

کاخ سفید پیشتر از ارائه اسناد مشابه مرتبط با گفت‌وگوهای ترامپ و پوتین به دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا خودداری کرده بود. ماه مارس پت سیپولون، از شورای کاخ سفید به سه رئیس کمیته مجلس نمایندگان آمریکا گفت “رئیس‌جمهوری آمریکا باید بتواند بدون ترس از افشای مکالماتش با رهبران خارجی که به عنوان حربه‌ای برای اهداف سیاسی حزبی به کار رود، گفت‌وگو کند. رهبران خارجی هم باید از این امر اطمینان یابند.”

نخست وزیر لیبی: تا پیش از آتش‌بس، مذاکره بی‌معناست
هم اکنون بخوانید

وزارت خارجه آمریکا به درخواست هیل برای اظهارنظر پاسخی نداد. کاخ سفید این درخواست‌ها را به وزارت دادگستری آمریکا ارجاع داد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 11 =

دکمه بازگشت به بالا