شهرداری باید مسئولیت اجتماعی خود در برابر کودکان کار را ایفا کند

به گزارش ایسنا، مجید فراهانی در یکصد و چهل و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری گفت: بازیافت زباله و منابع سرشار اقتصادی ناشی از این طلای کثیف سبب شده است تا ما شاهد شکل‌گیری مافیای منفعت‌گرای کثیفی باشیم که نه تنها محیط زیست شهر را قربانی منافع خود می‌کند بلکه با بهره‌کشی و استثمار کودکان کار اتباع بیگانه و آسیب‌دیدگان اجتماعی را به عنوان زباله‌گرد به خدمت می‌گیرد تا از جمع‌آوری و بازیافت زباله‌ها کیسه منافع خود را پرتر کنند.

وی افزود: فقدان نظارت دقیق و واگذاری مجوز جمع‌آوری زباله به پیمانکارانی که کودکان محروم را که برای نان ناچارند کار کنند را به کار می‌گیرند سبب شده تا شاهد پرسه ۱۴ هزار زباله‌گرد در تهران باشیم که متأسفانه از این تعداد ۴۷۰۰ نفر یعنی یک سوم کودک هستند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه این وضع تأسف‌بار برای بخشی از کودکان شهر تهران قابل مشاهده است، اظهارکرد: شهرداری برای ایفای مسئولیت اجتماعی خود و مقابله با آسیب‌های اجتماعی بیش از پنج درصد بودجه سالانه خود را در حوزه امور اجتماعی و فرهنگی صرف می‌کند؛ بودجه‌ای که قطعاً تا امروز هیچ مشکلی از مشکلات کودکان زباله‌گرد شهر را حل نکرده است و شهرداری تهران نه در مقام مسئول اداره شهر با پیمانکاران متخلفی که این کودکان را در بدترین شرایط به کار می‌گیرند، برخورد جدی نکرده و نه در مقام ایفای مسئولیت اجتماعی‌اش قدم جدی به جز چند حرکت نمایشی برنداشته است.

وی ادامه داد: به عنوان نمایندگان مردم تهران باید نسبت به کیفیت و شرایط امروزی همه شهروندان مسئولانه برخورد کنیم و در مسیر بهبود کیفیت زندگی در همه محلات شهر و برای همه شهروندان اقدامات لازم را پیگیری کنیم. این کودکان اگر ژن خوب ندارند اما در انسانیت، مسلمان بودن و حق حیات و تعالی با یکایک ما برابر و برادرند و ما در برابر شرایط آن‌ها مسئول هستیم.

واکنش پلیس به اجرای طرح زیست شبانه/ زیرساخت‌های فعالیت در شب باید فراهم شود
هم اکنون بخوانید

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: به عنوان نماینده مردم تهران در راستای بند ۳ ماده ۸۰ شوراهای اسلامی کشور برای دومین بار درباره لزوم توجه به حقوق کودکان کار و ایفای مسئولیت اجتماعی شهرداری در برابر این بخش از شهروندان به شهرداری تذکر می‌دهم.

وی تأکید کرد: امیدوارم با اقدام به‌موقع و مؤثر شهردار تهران و حسن استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد شاهد توجه به حقوق کودکان کار و بهبود شرایط به کارگیری محیط کار و زندگی این گروه از شهروندان باشیم تا در سایه توجه به زندگی همه شهروندان تهران این شهر را به شهری برای همه تبدیل سازیم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 6 =

دکمه بازگشت به بالا