بی‎توجهی به فشار خون جزوی از فرهنگ مردم شده است

قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد: متاسفانه بی‎توجهی به فشار خون جزوی از فرهنگ مردم شده است، برخی افتخار می‎کنند که تاکنون به پزشک مراجعه نکرده‌اند که این مورد نیز با اجرای طرح پزشک خانواده و کنترل شش ماهه، برچیده می‎شود.

به گزارش اعتماد نو، علی اکبر طاهر اقدم در جلسه آموزشی بسیج ملی کنترل فشار خون برای سازمان‎های مردم نهاد، با بیان این مطلب اظهار کرد: بر اساس آمارهای جهانی، فشار خون بالا یکی از بیماری‎های غیرواگیرداری است که می‎تواند منجر به ناتوانی جسمی حتی در سنین پایین شود، سن بسیاری از بیماری‌ها مانند سکته مغزی نیز در کشور ما ۱۰ سال پایین‎تر است.

وی افزود: با توجه به این که بسیاری از سکته‎های مغزی و قلبی به دنبال ابتلا به فشار خون بالا روی می‎دهند، از این رو قصد داریم با اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، مبتلایان به این بیماری را به درستی شناسایی کرده و تحت کترل و درمان درآوریم.

وی با تاکید بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‎ سازمان‎های مردم نهاد در شناسایی مبتلایان به فشار خون، تاکید کرد: سمن‌ها می‎توانند در شناسایی مبتلایان، کمک شایانی به ما کنند، کافی است هر سمن، تیم مورد نظرش را به ما معرفی کند تا تحت آموزش قرار گیرند.

طاهر اقدم متذکر شد: هزینه پیشگیری در هر زمینه‎ای کم‎تر بوده و عملیاتی کردن آن نیز راحت‎تر است و باید از خودم مردم نیز دعوت کنیم تا پای کار بیایند.

طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، از هجدهم خرداد ماه در بیمارستان‎های دولتی، مراکز بهداشتی درمانی، کیلینک‎های تخصصی و پایگاه‌های سطح شهر اجرایی می‎شود و زنان باردار در تمامی سنین، بیماران کلیوی در تمام سنین و افراد بالای ۳۰ سال، گروه‎های هدف این طرح هستند.

واکنش وزیر ارشاد به طرح ممنوع الکاری معتمدی: سوء‌تفاهم بود
هم اکنون بخوانید

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا