فعالیت‌ سیاسی اجتماعی دانشجویان رو به کاهش است/ تشکل‌های دانشجویی در روندهای خود بازنگری کنند

سید احمد معتمدی

رئیس دانشگاه امیرکبیر با تاکید بر این‌که در جذب دانشجویان برای حضور در فعالیت‌های سیاسی اجتماعی تشکل‌های دانشجویی موفق نبوده‌ایم، گفت: لازم است تشکل‌های دانشجویی در روند، نوع و شیوه فعالیت‌های خود بازنگری اساسی داشته باشند.

دکتر سید احمد معتمدی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب، با تاکید بر این‌که مسئولیت برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها بر عهده دانشجویان است و دانشگاه‌ها باید در صدور مجوز برگزاری این کرسی‌ها هماهنگی‌های لازم را اعمال کنند، اظهار کرد: من صحبت‌های اخیر مقام معظم رهبری در نشست با دانشجویان و انتقاد از کندی برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی را شنیدم. اما این نکته را باید عنوان کرد که این کرسی‌ها توسط دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی برگزار می‌شود و رؤسای دانشگاه‌ها مسئول برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی نیستند. اما باید هماهنگی‌های لازم را فراهم کنند. خوشبختانه این همکاری و هماهنگی در دانشگاه امیرکبیر وجود دارد و تاکنون با برگزاری هیچ اعتماد نو به نقل از برنامه‌ای از سوی تشکل‌های دانشجویی مخالفت صورت نگرفته است به گونه‌ای که هر ترم حدود سه کرسی آزاد اندیشی با موضوعات مختلف برگزار می‌شود.
وی در ادامه با بیان این‌که تشکل‌های دانشجویی باید در رویکرد فعالیت‌های خود بازنگری داشته باشند، تصریح کرد: متأسفانه گزارش‌های فعلی از فعالیت‌های دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها بیانگر این است که فعالیت آنها در همه موارد از جمله برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی رو به کاهش است. به همین جهت لازم است که تشکل‌های دانشجویی در نوع فعالیت، موضوعات انتخابی و شیوه‌های برگزاری اعتماد نو به نقل از برنامه‌های خود بازنگری انجام دهند، اما به‌طور کلی از دیدگاه ما فعالیت دانشجویان در عرصه برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی یک فعالیت مثبت است و باید تقویت شود.
رئیس دانشگاه امیرکبیر خاطرنشان کرد: بهتر است موضوعات انتخابی کرسی‌های آزاد اندیشی مورد بازنگری قرار بگیرد، ضمن این‌که فضای فیزیکی مورد تقاضا از سوی تشکل‌های دانشجویی برای برگزاری این کرسی‌ها زیاد است و دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه امیرکبیر این فضا را در اختیار ندارد و این امر نیز موجب اعتراض دانشجویان قرار می‌گیرد اما به عنوان مسئول دانشگاه از برگزاری این کرسی‌ها استقبال می‌کنم.
دکتر معتمدی تاکید کرد: موضوعاتی که دانشجویان برای برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی انتخاب می‌کنند در هیأت نظارت دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد اما به‌طور کلی دانشجویان در انتخاب موضوعات آزاد هستند و اغلب مخالفتی در نوع موضوع صورت نمی‌گیرد.
دکتر معتمدی گفت: در حال حاضر مجوزهایی که برای برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی صادر می‌شود از لحاظ کمی زیاد است اما به لحاظ جذب دانشجو برای حضور در این کرسی‌ها و سایر فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی، موفق نبوده‌ایم و این روند در مقایسه با گذشته رو به کاهش است به همین جهت باید یک بازنگری اساسی از سوی تشکل‌های دانشجویی برای رونق این فعالیت‌ها صورت بگیرد.
وی در خصوص آزادی بعد از بیان اندیشه دانشجویان در کشور نیز تاکید کرد: وضعیت دانشگاه‌ها از این جهت بسیار بهتر از بیرون است اما طبیعتاً محدودیت‌هایی در این زمینه وجود دارد.
انتهای پیام

مشکل بازار مسکن با ساخت خانه‌های ۲۵ تا ۴۰ متری حل نمی‌شود
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 14 =

دکمه بازگشت به بالا