ایران‌هراسی؛ ابزار ترامپ برای دوشیدن عربستان

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، کریس مورفی سناتور دموکرات آمریکایی در پیامی در صفحه توئیتر خود از قصد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای استفاده از نقطه ضعف قانون کنترل تسلیحات در جهت فروش بمب به عربستان در شرایطی که تنش‌ها با ایران بالا رفته است، خبر داد.

سناتور مورفی نوشت: من مطلع شده‌ام که ترامپ می‌خواهد از وجود یک نقطه مبهم در قانون کنترل تسلیحات استفاده و فروش گسترده بمب به عربستان سعودی را اعلام کند، به گونه‌ای که کنگره نتواند با آن مخالفت کند. ممکن است همین هفته این اتفاق روی دهد.

دستیاران کنگره می‌گویند که شروطی در قانون کنترل تسلیحات وجود دارد که اصولی را برای معاملات تسلیحاتی بین‌المللی تعیین می‌کند و به رئیس جمهور اجازه می‌دهد تا در یک شرایط اضطرار، بدون تائید کنگره سلاح بفروشد.

کریس مورفی در ادامه نوشت: قانون کنترل تسلیحات به کنگره اجازه می‌دهد تا فروش سلاح به کشوری خارجی را رد کند اما ترامپ ادعا خواهد کرد که این فروش اضطراری است، به این معنی که کنگره نمی‌تواند با آن مخالفت کند.

وی در پیامی دیگر تصریح کرد: واضح است که هیچ دلیل اضطراری برای فروش بمب به عربستان سعودی وجود ندارد تا آنها را بر سر یمنی‌ها فرو بریزد. سعودی‌ها این بمب‌ها را بر سر غیر نظامیان انداخته‌اند، بنابراین اگر شرایط اضطراری وجود دارد، بحران انسانی است که به دلیل بمب‌های فروخته شده به عربستان ایجاد شده است.

این سناتور دموکرات افزود: شاید ترامپ می‌خواهد بگوید که ایران این اضطرار را ایجاد می‌کند و این نقطه ضعف به هر رئیس جمهوری اجازه خواهد داد تا هر مسئله‌ای در خاورمیانه را یک مورد اضطراری اعلام کند. اما اکنون دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان باید بایستند و به رئیس جمهور بگویند که نباید چنین سابقه خطرناکی ایجاد کند.

حمله آمریکا به حشدالشعبی برای اولین قدم خوب است
هم اکنون بخوانید

هرچند، چنین طرحی از سوی دونالد ترامپ با مخالفت کنگره، هم از جانب جمهوری‌خواهان و هم دموکرات‌هایی مثل کریس مورفی در مجلس سنا مواجه خواهد که در آن جمهوری‌خواهان از اکثریت آرا برخوردارند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 16 =

دکمه بازگشت به بالا