عفو بین الملل: اسرائیل به نظام‌های مستبد سلاح و دستگاه‌های جاسوسی می‌فروشد

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه رأی الیوم، عفو بین الملل در گزارشی اعلام کرد: اسرائیل در فروش سلاح و دستگاه‌های جاسوسی به نظام‌های مستبد در جهان دست دارد که این نظام‌ها از چنین سلاح‌هایی برای قتل و تحت پیگرد قرار دادن و ظلم استفاده می‌کنند.

این نهاد بین المللی از دولت، کنست و وزارت جنگ اسرائیل خواست نظارت جدی‌تری بر صادرات سلاح داشته باشند و قوانین شفافی را در این زمینه تدوین کنند.

گزارش عفو بین الملل شامل اسناد و شواهدی مبنی بر صادرات سلاح اسرائیل در دو دهه اخیر به هشت کشور است که حقوق بشر را نقض کرده‌اند. این کشورها عبارتند از: سودان جنوبی، میانمار، فیلیپین، کامرون، جمهوری آذربایجان، سریلانکا، مکزیک و امارات که مخالفان را از طریق دستگاه‌های جاسوسی و سامانه پگاسوس اسرائیل تحت تعقیب قرار می‌دهد.

عفو بین الملل در این گزارش به گزارش‌های رسمی نهادهای حقوقی تکیه کرده است نه داده‌های وزارت جنگ اسرائیل.

در این گزارش آمده است که به رغم ممنوعیت فروش سلاح به سودان جنوبی براساس قطعنامه شورای امنیت، ارتش این کشور سلاح‌های ساخت اسرائیل در اختیار دارد. بخش صادرات در وزارت جنگ رژیم صهیونیستی فروش سلاح به کشورهای مذکور را تصویب کرده است.

یوسی میلمن، تحلیلگر امور استراتژیک روزنامه معاریو تأکید کرد: اسرائیل از طریق فروش سلاح قصد دارد به سود کلان دست یافته و روابط دیپلماتیک با کشورهای جهان سوم برقرار کند.

به گفته وی ۱۰ درصد سهم تجارت سلاح در جهان متعلق به اسرائیل است و به مبالغ هنگفتی از معاملات سلاح دست می‌یابد اما با این حال این مسئله را در نظر نمی‌گیرد که وجهه‌اش به خاطر ارتباط با نظام‌های مستبدی که حقوق بشر را نقض می‌کنند، مخدوش می‌شود.

کشته و زخمی شدن ۶ عضو یک خانواده در حملات ائتلاف سعودی به الحدیده یمن
هم اکنون بخوانید

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 11 =

دکمه بازگشت به بالا