رخداد زلزله امروز استان فارس در راستای گسل "کره‌بس"/جزئیات زلزله‌های مخرب تاریخی منطقه

دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۴.۶ در ظهر امروز شنبه ۲۸ اردیبهشت در ۵۰ کیلومتر غرب شیراز و در راستای گسل “کره بس” رخ داد.

وی با تاکید بر اینکه این منطقه از پهنه‌های بسیار لرزه‌خیز زاگرس است، خاطر نشان کرد: این منطقه دارای زلزله‌های تاریخی است که از آن جمله می‌توان به زلزله ۲۱ فروردین ۱۳۵۱ قیر-کارزین با بزرگای ۶.۹ اشاره کرد که مهمترین زلزله در پهنه فارس در ۵۰ سال اخیر است.

به گفته این محقق، حوزه زلزله، زلزله ۲۱ فروردین ۱۳۵۲ قیر -کارزین موجب ۵۰۰۰ نفر تلفات شد.

زارع با بیان اینکه شهر “کازرون” در ۲۵ کیلومتری غرب کانون زلزله امروز با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت قرار دارد، اظهار کرد: علاوه بر آن شهر باستانی “بی شاپور” در شمال کازرون و در پهنه گسله “کازرون” در ۳۰ کیلومتری غرب کانون زلزله امروز ۲۸ اردیبهشت قرار گرفته است. شهر بی شاپور مرکز ایالت “اردشیر خوره” بوده است.

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله، یادآور شد: بی شاپور تا قرن هفتم هجری آباد و مسکونی بوده است و پس از آن ویران شده است. بی شاپور به سال ۲۶۶ میلادی و به دستور شاپور اول پادشاه ساسانی ساخته شده و در زلزله‌های ۲۹۳، ۵۳۱ و حدود ۹۹۰ میلادی سه بار ویران شده است.

وی اضافه کرد: این شهر تا قرن ۱۵ میلادی (دوره تیموری) آباد بوده است و ممکن است خالی از سکنه و متروکه شدن آن با زلزله شدید ۱۴۴۰ میلادی در منطقه غرب فارس بزرگ مرتبط باشد.

جبران کمبود مواد ضدعفونی در استان مرکزی ظرف یکی دو روز آینده
هم اکنون بخوانید

این محقق حوزه مخاطرات، ادامه داد: در روز ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۷۸ زمین‌لرزه “کوه مره سرخی-فامور” با بزرگای ۶.۱ در راستای همین گسله “کره بس” بوده که موجب کشته شدن ۲۶ نفر شد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا