یک بام و دو هوای آمریکا نسبت به خوداتکایی دفاعی اتحادیه اروپا

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، واشنگتن از قوانینی که مانع مشارکت متحدان کشور ثالث نظیر ایالات متحده در پروژه‌های دفاعی اروپا می‌شود، انتقاد کرده است. این در حالی است که از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، آمریکا همواره به اروپا تایید می‌کند تا روی پای خودش بایستد و برای تامین امنیت متکی به ایالات متحده نباشد.

گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در نامه‌ای با اشاره به این مطلب نسبت به “قرص‌های سمی” نهفته در این طرح‌ها و تحریم‌های احتمالی آمریکا به نوعی اقدام تلافی‌جویانه می‌شود، هشدار داد. در این پیام آمده است: امیدواریم بتوانیم از وقوع چنین امری جلوگیری کنیم. ما از اتحادیه اروپا درخواست داریم تا دهم ژوئن به این نامه پاسخ دهد.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از جلسه سه‌شنبه با وزیران دفاع این حوزه در بروکسل تاکید کرد، نگرانی‌های آمریکا بی‌پایه و اساس است. موگرینی گفت: در واقع اتحادیه اروپا در حال حاضر بسیار بازتر از بازار تدارکات ایالات متحده برای شرکت‌ها و تجهیزات اتحادیه اروپا است. در اتحادیه اروپا هیچ قانون “اروپایی بخرید” وجود ندارد و حدود ۸۱ درصد از قراردادهای بین‌المللی به شرکت‌های آمریکایی در اروپا می‌رسد.

خوداتکایی در اتحادیه اروپا

نگرانی‌های آمریکا روی “بودجه دفاعی اروپایی” (EDF) برای هفت سال به ارزش ۱۳ میلیارد یورو که پارلمان اروپایی در آوریل تایید کرد و معاهده دفاعی اتحادیه اروپا موسوم به همکاری دائم ساختاریافته (PESCO) متمرکز است.

این طرح ها نشان می‌دهد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پروژه های خود برای توسعه تجهیزات نظامی جدید مانند هواپیماهای جنگنده و هواپیماهای بدون سرنشین و سیستم‌های پشتیبانی مانند بیمارستان‌های نظامی و مراکز آموزشی همکاری می‌کنند.

«آلمان در بررسی تقاضای پناهجویان سوری تعلل می‌کند»
هم اکنون بخوانید

وزیر دفاع آلمان گفت که اروپایی‌ها آنچه آمریکایی‌ها برای سال‌های زیادی خواسته‌اند انجام می‌دهند: توانایی‌های دفاعی خود را افزایش می‌دهند. او گفت که لازم است “اعتماد کنیم که ناتو از تلاش‌های جمعی” آنها بهره‌مند خواهد شد.

موگرینی سه‌شنبه با وزرای دفاع اتحادیه اروپا ملاقات کرد تا درباره نحوه مشارکت کشورهای غیر اتحادیه اروپا از جمله انگلیس و آمریکا در پروژه‌های دفاعی این بلوک بحث کند.

به گفته موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم، ایالات متحده آمریکا بزرگترین صادرکننده سلاح در جهان است که سهم ۳۶ درصدی می‌شود و به دنبال آن روسیه، فرانسه و آلمان قرار می‌گیرند. از لحاظ واردات هم در رده ۱۶ فهرست قرار می‌گیرد و آلمان، هلند و فرانسه سه منبع برتر هستند.

فرانسه و آلمان در حال اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی برای ساخت یک جنگنده اروپایی به عنوان بخشی از پروژه برای دستیابی به استقلال استراتژیک و پایان دادن به وابستگی تاریخی به ایالات متحده برای تضمین امنیت منطقه‌ای هستند.

در سال ۲۰۱۱، یک ماموریت فرانسوی – بریتانیایی در لیبی، از مهمات و تجهیزات کم آورد و مجبور به کمک گرفتن از ایالات متحده شد. واکنش فرانسه از این تجربه نشات می‌گیرد. دولت‌های اتحادیه اروپا با استناد به نظرسنجی‌ها تاکید می‌کنند که اکثریت شهروندان می‌خواهند که این بلوک امنیت را تامین کند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

دکمه بازگشت به بالا