وزیر کشور لبنان: خلع سلاح حزب‌الله در چارچوب استراتژی دفاعی قرار می‌گیرد

به گزارش ایسنا، ریا الحسن، وزیر کشور لبنان و اولین وزیر کشور زن در کشورهای عربی در مصاحبه‌ با روزنامه عکاظ چاپ عربستان اظهار کرد: تصمیم برای خلع سلاح روشن بوده و در چارچوب مسائل دفاعی بدیهی کشور قرار می‌گیرد. امروز حزب‌الله بخشی جدایی‌ناپذیر از بافت اجتماعی لبنان بوده و در انتخابات شرکت داشته و نمایندگانی در پارلمان و دولت دارد.

ریا الحسن گفت: نخست وزیر از ابتدا به صورت شفاف اعلام کرد که این اختلاف‌نظر استراتژیک درباره خلع سلاح حزب‌الله کنار گذاشته شود تا زمان مناسب برای بررسی عمیق این مساله در چارچوب استراتژی دفاعی کشور فرا برسد.

وزیر کشور لبنان گفت: قطعا وجود غیر رسمی سلاح در کشور وضعیتی است که نباید ادامه یابد، ما کاملا این مساله را درک می‌کنیم و قطعا این مساله عامل نگرانی بسیاری از گروه‌های لبنانی است اما رسیدگی به این موضوع باید در یک چارچوب منطقه‌ای انجام شود، چراکه ما نمی‌توانیم در شرایطی که قدرت‌های بزرگ منطقه به میدان آمده‌اند، رسیدگی به این مساله را تنها بر عهده لبنان بگذاریم. ما می‌گوییم این ارتش و نیروهای امنیتی هستند که کار حفاظت از امنیت را بر عهده داشته و اقدامات رسمی را درباره امنیت داخلی لبنان انجام می‌دهند و هرگونه فعالیت حزب‌الله بیرون از این چارچوب و به صورت مشخص در خاک سوریه به ما ارتباطی ندارد زیرا راه‌حل آن در دست ما نیست و این مساله در چارچوب تصمیمی منطقه‌ای برای خلع سلاح حزب‌الله قرار می‌گیرد.

او درباره برخی گزارش‌های مطبوعاتی مبنی بر کنترل حزب الله بر فرودگاه بین‌المللی بیروت گفت: در این گزارش‌ها مبالغه بسیاری شده است و ما می‌دانیم که حزب‌الله بخشی از لبنان بوده و در همه‌ مناطق آن حضور دارد و آنچه درباره کنترل این حزب بر فرودگاه منتشر شده، کاملا بی‌اساس است و گزارش‌هایی که مدعی این امر هستند، زمینه سیاسی دارند که از هدف آنها با خبر هستیم اما باز هم تاکید می‌کنیم که فرودگاه نمی‌تواند تحت هر گونه کنترلی از سوی هر حزب یا گروهی خارج از موسسه‌های رسمی باشد.

تماس تلفنی ترامپ و سیسی درباره سد النهضه
هم اکنون بخوانید

او درباره پیامدهای بحران سوریه بر وضعیت امنیتی لبنان نیز تصریح کرد: رئیس جمهور بر لزوم کنترل بر تمامی گذرگاه‌های غیرقانونی تاکید کرده است. بر اساس دستور رئیس جمهور تعداد نیروهای مستقر در گذرگاه‌های رسمی و مناطق مرزی افزایش یافته و ما برج‌های مراقبتی در مرزها داریم که در کنترل بهتر گذرگاه‌های غیرقانونی نقش بسزایی دارند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + هفت =

دکمه بازگشت به بالا