دولت آیین‌نامه اجرایی تعیین تکلیف بدهی معوق کارفرمایان را اصلاح کرد


دولت آیین‌نامه اجرایی تعیین تکلیف بدهی معوق کارفرمایان را اصلاح کرد

هیئت وزیران در جلسه امروز خود به ریاست حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس‌جمهوری، آیین‌نامه اجرایی مربوط به تعیین تکلیف بدهی معوق کارفرمایان را با هدف حمایت از بنگاه‌های تولیدی و حل و فصل مشکلات آنها اصلاح کرد.

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا، به موجب این اصلاحیه، کارفرمایان واحدهای مشمول در صورتی که جرایم متعلقه آنها مربوط به قبل از تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ باشد، چنانچه حداکثر تا سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این اصلاحیه در مورد پرداخت یا تقسیط اصل بدهی قطعی شده براساس مدارک و مستندات ابرازی، با سازمان تأمین اجتماعی توافق نمایند، از بخشودگی جرایم متعلقه موضوع این آیین نامه برخوردار خواهند شد.

تصویب تعدادی از آیین نامه‌های اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور

هیئت وزیران در ادامه جلسه، به بررسی و تصویب تعدادی از آیین نامه های اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور پرداخت.

  • به موجب یکی از آیین نامه های فوق، دولت به هریک از وزارتخانه های نفت و نیرو از طریق شرکت‌های تابعه ذی ربط اجازه داده است ماهانه از هر واحد مسکونی مشترکان گاز و برق به ترتیب مبلغ دو هزار ریال و یک هزار ریال و از هریک از واحدهای تجاری مشترکان گاز و برق مبلغ ۱۰ هزار ریال اخذ و صرفاً جهت بیمه خسارات مالی و جانی مشترکان شهری و روستایی و سکونتگاهی عشایری گاز و برق هزینه کنند. سقف و نحوه برگزاری مناقصه، تعهدات شرکت های بیمه گر و پرداخت خسارت، از جمله مواد آیین نامه مذکور است.
  • همچنین براساس آیین نامه دیگری از قانون بودجه سال ۹۸ کل کشور، به دولت اجازه داده می شود مطالبات قبل از سال ۱۳۹۷ سازمان‌ های گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) را با بدهی آنها به دولت بابت «مالیات» و «سود سهام» تا سقف ۲۰ هزار میلیارد ریال تهاتر و یا نسبت به اعطای خطوط اعتباری تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) یا تضامین برای طرح های اشتغالزا با اولویت مناطق کمترتوسعه ‌یافته و محروم اقدام کند.
  • هیئت وزیران در آیین نامه اجرایی دیگری از قانون بودجه ۹۸، شرکت ها، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت را مکلف کرد در اجرای تکالیف قانونی مربوط، حداقل ۴۰ درصد از هزینه امور پژوهشی خود را در مقاطع سه ‌ماهه به میزان ۲۵ ‌درصد برای حل مسائل و مشکلات خود از طریق توافقنامه با دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و جهاد دانشگاهی و در قالب پروژه های کاربردی، عناوین پایان ‌نامه ‌های تحصیلات تکمیلی، طرح های پسادکتری و پروژه های تحقیقاتی دانش‌ آموختگان تحصیلات تکمیلی غیرشاغل به مصرف برسانند.
  • به موجب یکی دیگر از آیین نامه های اجرایی قانون بودجه سال ۹۸، به بانک های عامل اجازه داده می شود در سال ۱۳۹۸ مبلغ ۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید تجهیزات صرفاً تخصصی و به‌ روزرسانی آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و فناوری اعم از دولتی و غیردولتی و مراکز آموزش فنی و حرفه‌ ای دولتی پرداخت کنند.
طرح جمهوری‌خواهان آمریکا برای اعمال تحریم‌ جدید علیه ایران و روسیه تاسف‌بار است
هم اکنون بخوانید

 هیئت وزیران مواد دیگری از لایحه شفافیت را به تصویب رساند

هیئت وزیران در ادامه، تعداد دیگری از مواد لایحه شفافیت را بررسی و به تصویب رساند.

لایحه شفافیت در دو سطح تکالیف عام و اختصاصی، مهمترین حوزه ‌های شفافیت را مورد توجه قرار داده که در سه دسته «شفافیت وظایف، اختیارات، مأموریت‌ها و صلاحیت‌ها»، «شفافیت فرآیندهای سازمانی» شامل آیین اقدامات و تصمیمات و «شفافیت اطلاعات سازمانی» تقسیم‌بندی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا