اظهارنظر افراد در قوه قضائیه جناحی نباشد/ زندان مجموعه‌ای برای تربیت مجرم نیست


اظهارنظر افراد در قوه قضائیه جناحی نباشد/ زندان مجموعه‌ای برای تربیت مجرم نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه قوه قضائیه باید تکیه‌گاه مردم باشد، گفت: اظهار نظر افراد در قوه قضائیه باید صرفاً بر اساس قانون بوده و رنگ و بوی جناحی نداشته باشد.

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشستی که عصر امروز به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد، با بیان اینکه این نشست با نیت اصلاح امور کشور برگزار شده است، گفت: ریاست قوه قضائیه را به حجت الاسلام رئیسی تبریک می گویم و نمایندگان مجلس نیز در نامه‌ای علاقه خود را به ایشان اظهار کردند لذا امیدواریم تحول جدی در این قوه به وجود بیاید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه این جلسات باید هر ۳ ماه یکبار تکرار شود چرا که حجم مشکلات زیاد است، عنوان کرد: برای بهره برداری از هر جلسه نیز باید نمایندگانی از قوه قضائیه و هیأت رئیسه مجلس، موارد را پیگیری کنند تا حرکت رو به جلویی داشته باشیم.

وی در ادامه صیانت از نمایندگان را محل مناقشه دانست و افزود: این موضوع باید برطرف شود چرا که در قانون اساسی نمایندگان از اظهار نظر مصون هستند و تفسیر برخی اینگونه است که اگر نماینده مجلس مرتکب جرم نشده و فعل مجرمانه صورت ندهد در بقیه موارد با سایر افراد جامعه تفاوت دارد و صرفاً به خاطر لفظ و بیانی که برای مصالح کشور است و اتهام فرض شده، نباید مجرم شناخته شود.

اظهارنظرات افراد در قوه قضائیه جناحی نباشد

لاریجانی با بیان اینکه دو قوه مجریه و مقننه تا حدی سبقه سیاسی دارند، تأکید کرد: اما آنجا که تکیه گاه مردم است عدلیه است که نباید سبقه سیاسی داشته باشد البته سیاسی بودن بد نیست صرفاً نباید اظهار عمومی شود و افراد در قوه قضائیه نباید کاری به جناح‌ها داشته باشند تا محل اتکای مردم محسوب شوند از این رو اظهارات افراد در این قوه باید فقط قانونی باشد که به نفع این قوه است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با تأکید بر ضرورت مبارزه با فساد بیان داشت: دخالت افراد باید در این موضوع کم شود و اطلاعات به سادگی در دسترس قرار گیرد. در قانون اعتماد نو به نقل از برنامه ۵ ساله توسعه کشور بر موضوع دولت الکترونیک بسیار وقت صرف شد که باعث ریشه کنی مفاسد می‌شود و زیرساخت‌های آن نیز فراهم است اما هنوز هر بخش از حکومت کار خود را می‌کند.

وی ادامه داد: کارکرد قوه قضائیه باید به قوای دیگر متصل شود که اگر آقای رئیسی پشتیبانی کند امسال که سال بسیار مهمی است دولت الکترونیک در کشور رخ دهد و تمامی بخش‌های حکومت به هم مرتبط شود.

لاریجانی در ادامه درباره ارتباط مجلس و قوه قضائیه عنوان کرد: در دو حوزه تقنینی و نظارتی و مسائل مربوط به نمایندگان باید میان دو قوه ارتباط برقرار باشد به خصوص نمایندگان با برخی مسائل از نزدیک برخورد دارند که می‌توانند به قوه قضائیه ارجاع دهند. برای مثال دادستانی جلوی کار اقتصادی که با زحمت راه اندازی شده را می‌گیرد که به خاطر تصور اشتباه دادستان است البته این موارد به قوه قضائیه می‌رسد اما بر نمی‌گردد لذا نمایندگان باید بدانند مشکلات را با کدام بخش قوه مطرح کنند و از کجا پاسخ دریافت کنند چرا که نمایندگان چشم شما هستند که مشکلات را به شما منتقل می‌کنند.

آغازگر جنگ علیه ایران پایان دهنده آن نخواهد بود
هم اکنون بخوانید

رئیس قوه مقننه افزود: در امور تقنینی، کمیسوین قضائی، مرکز پژوهش‌های مجلس و معاونت قوانین مجلس فعال هستند که باید با مراکز تحقیقاتی قوه قضائیه پیوند بخورند.

زندان مجموعه‌ای برای تربیت مجرم نیست

وی با تأکید بر اهمیت حبس زدایی بیان داشت: باید موادی در قانون که منجر به افزایش حبس شده است، با همکاری دو قوه حذف شود چرا که زندان‌ها مجموعه‌ای برای تربیت نیستند بلکه ممکن است مجرم بیشتری بیرون بدهد پس باید کاهش یابد.

لاریجانی با بیان اینکه اصلاح برخی قوانین در حوزه قاچاق، به بهبود شرایط کمک کرد، اظهار داشت: لازم است چنانچه مقام معظم رهبری نیز تأکید داشتند اموال قاچاقچیان به خاطر خیانتی که به جامعه کرده اند مصادره شود و برای این مورد نیز نیاز به اصلاح قانون است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه درباره لایحه مقابله با خشونت علیه زنان گفت: دولت این لایحه را پیشنهاد داد اما هنوز در قوه قضائیه مانده است لذا اگر موردی دارد باید اصلاح شده و هرچه سریع‌تر به مجلس برسد چرا که مقام معظم رهبری نیز روی این موضوع حساسیت داشتند.

وی در باب مبارزه با فساد بیان کرد: در مجلس طی طرحی سازمان طراحی شده است که با فساد مبارزه کند و نمونه آن نیز در خارج از کشور موجود است و در حال حاضر منتطر نظر قوه قضائیه هستیم تا مسیر قانونی را طی کند. در حوزه نظارت نیز سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس و معاونت نظارت مجلس بر مسائل نظارت می‌کند اما لازم است برای حل گره پرونده‌های پر مشکل، همکاری میان این دستگاه‌ها افزایش یابد.

قوه قضائیه در کادر خود چابک سازی کند

لاریجانی در ادامه به موضوع پیشگیری از جرم تأکید و اظهار کرد: در نص قانون این موضوع ذیل وظایف قوه قضائیه است البته در گذشته تصور این بود که از جرایم قریب الوقوع توسط دادستان جلوگیری شود اما در نهایت با تفسیر دیگری شورایی تشکیل شد که قوه قضائیه در رأس ان است لذا باید روی پیشگیری از جرم کار کرد تا زندان‌ها خالی شود و این موضوع باید از زمان پیش از دبستان آغاز شده تا از فشار پرونده‌های دادگاه کاسته شود.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در حال حاضر ۷ هزار نفر که در آزمون استخدامی قوه قضائیه شرکت کرده اند منتظر استخدام هستند و قوه اعلام می‌کند تعداد دیگری نیز نیاز دارد در حالی که باید چابک سازی صورت گیرد و قوه قضائیه نیز مانند دولت فربه نشود. اینکه می‌گوئید پرونده‌ها زیاد است و کارمند کم باید از طریق پیشگیری از وقوع جرم عمل کرد تا پرونده‌های قضائی کاهش پیدا کند.

وی در ادامه به امنیت اجتماعی و اهمیت آن اشاره و بیان کرد: مردم به صورت روزمره با مسائل امنیت اجتماعی سروکار دارند و امنیت سیاسی و ملی مربوط به زعما می‌شود و نازل است. مسائلی همچون سرقت مسلحانه، کیف قاپی یا تجاوز به عنف در حوزه امنیت اجتماعی است که باید پیگیری شود و مردم احساس کنند عدلیه پشتیبان آنها است.

توضیحات مدیرکل انتخابات وزارت کشور درباره فرایند بررسی مدرک تحصیلی داوطلبان انتخابات مجلس
هم اکنون بخوانید

لاریجانی اضافه کرد: در خارج از کشور موضوعاتی همچون تجاوز به عنف را بسیار بزرگ می‌کنند و دادستان و رئیسه نهاد قضائی سر صحنه حاضر شده و در این موضوع جنجال ایجاد می‌شود تا مجرمان بدانند که با آنها برخورد می‌شود و این رفتار حالت بازدارندگی دارد. ما نیز باید این موارد را بزرگ کرده و با قاطعیت با آن برخورد کنیم همچنین رسانه‌ها نیز نباید این موضوعات را اشاعه نگرانی تلقی کنند چرا که جامعه رفته رفته متوجه اهمیت موضوع شده و مردم می‌فهمند که کسی که اقدامات مخربی در حوزه امنیت اجتماعی داشته باشد آبرویش می‌رود و این بازدارندگی مهم است.

پیشگیری از تخلف جایگزین مچگیری در ادارات شود

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور در حوزه نظارت اقدام می‌کنند، یادآور شد: مدیران باید شجاعت کار داشته باشند و باید در دستگاه‌ها پیشگیری ایجاد شود و مچگیری از بین برود همچنین باید جلو متخلف پروری گرفته شود.

وی ادامه داد: نباید جلوی جرأت مدیران را گرفت و نظارت یعنی کار به درستی انجام شود و ناظران نظارت کنند و در تصمیم گیری دخالتی نداشته باشند.

لاریجانی در حوزه امنیت اقتصادی، قوه قضائیه را مهم‌ترین مسئول دانست و افزود: باید با اخلالگران برخورد کرد و در کنار آن از کارآفرینان نیز حمایت داشت تا افراد ثروت خود را برای تولید عرضه کنند اما گاهی بخش‌های امنیتی در امور اقتصادی دخالت‌هایی دارند که باید جلوی آنها گرفته شود تا رقابت نیز ایجاد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نحوه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی اشتباه است و باید اصلاح شود چرا که تا کنون نیز اتلاف منابع کرده و ۳ قوه باید در این راستا تلاش کنند چنانچه اگر بخش خصوصی کارخانه‌ای را که فعال نبود، راه اندازی کرد باید او را تکریم کرد و اگر کسی کارخانه‌ای را تحویل گرفت و با مشکلات عدیده روبرو کرده باید با او برخورد شود.

ویلاسازی در برخی روستاها، زمین‌های مناسب برای کشت برنج را از بین برده است

وی درباره تعدی به زمین‌های کشاورزی بیان داشت: در حال حاضر در گندم خودکفا شده و در آستانه خودکفایی در حوزه برنج هستیم و نیاز سالانه ما به برنج ۳ میلیون تن است که در حال حاضر ۲.۲ تن تولید و ۸۰۰ هزار تن آن از خارج از کشور تهیه می‌شود که اگر در حوزه کشاورزی درست عمل شود این میزان نیز می‌تواند در داخل تولید شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه در حال حاضر تعداد زیادی از زمین‌های متناسب با کشت برنج به ویلا تبدیل شده در حالی که دستور رهبری و مجلس در این زمینه جدی بود اما شاهد رشد و نمو دفاتر املاک در شهرها و روستاهایی هستیم که مناطق کشت برنج داشتند و امروز به خاطر ویلاسازی این زمین‌ها هدر رفته است در حالی که برنج در هر نقطه امکان رشد ندارد لذا خوب است به این افراد در کوهپایه‌ها زمین‌هایی داده شود تا زمین آماده برای کشت برنج به عنوان یک محصول استراتژیک از بین نرود که این موضوع نیز نیاز به اصلاح قانون دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

دکمه بازگشت به بالا