ارزش محصولات معدنی به ۲۰ میلیارد دلار در سال می‌رسد

به گزارش ایسنا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در دومین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با رویکرد رونق تولید که با موضوع پایش اعتماد نو به نقل از برنامه‌های بخش معدن و صنایع معدنی برگزار شد، گفت: ظرفیت بزرگی در بخش معدن و صنایع معدنی وجود دارد و به همین دلیل توسعه این بخش را در اولویت امسال وزارتخانه قرار دادیم.

رحمانی افزود: انقلاب معدنی از تغییر فکر و گفتمان حاصل می‌شود و در این خصوص باید ایمیدرو، معاونت معدن و صنایع معدنی وزارتخانه ورود کنند و همچنین در حوزه اطلاع رسانی و رسانه‌ای نیز برای جا انداختن این مسئله فرهنگ سازی شود.

او با بیان اینکه بخش معدن ظرفیت کسب درآمد به اندازه بخش نفت را دارد و می‌تواند جایگزین این صنعت شود، اظهار کرد: بخش معدن برخلاف نفت اثرپذیری کمتری از تحریم‌ها دارد و سرمایه گذاری در این حوزه و تولید محصولات با ارزش افزوده می‌تواند آبادانی و اشتغال را برای کشور به همراه داشته باشد.

رحمانی با تاکید بر اینکه اکتشاف معدن در اولویت قرار دارد، گفت: تولید از مرحله اکتشاف آغاز می‌شود و امسال باید این بخش را تقویت کنیم.

او اضافه کرد: در بخش‌هایی همچون وحدت فرماندهی پروژه‌های معدنی و آزادسازی پهنه‌ها مواردی وجود دارد که باید اصلاح شود، همچنین تصمیماتی که در سطح وزارتخانه اتخاذ می‌شود باید به درستی به سطوح میانی و پایینی منتقل شود که بعضاً نواقصی در این خصوص مشاهده می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به طرح اکتشاف و نوسازی معادن گفت: برای این حوزه باید با استفاده از بودجه‌های وزارتخانه، کار را پیش ببریم و در جایی که با مشکل مواجه هستیم نیز به دنبال راهکارهایی همچون استفاده از صندوق توسعه ملی، انتشار اوراق و… باشیم.

۴۵ فقره نقشه زمین‌شناسی یکصدهزارم استان سمنان تهیه شد
هم اکنون بخوانید

اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی، اجرای پروژه توسعه فعالیت‌های اکتشافی، پروژه احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به تعداد ۱۵۰ معدن، پروژه تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی و تجهیز و نوسازی معادن کشور سرفصل‌های اعتماد نو به نقل از برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای بخش معدن در سال ۹۸ است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا