واکنش اروپا نسبت به خبر کاهش جزئی و کلی تعهدات ایران ذیل برجام

به گزارش ایسنا، به نقل از وال استریت ژورنال، یک دیپلمات ارشد اروپایی روز دوشنبه مدعی شد که ایران زیرپا گذاشتن بخش‌هایی از توافق چندجانبه هسته‌ای را سبک و سنگین می‌کند.

وی گفت: ایرانی‌ها در حال بررسی این گزینه در کنار سایر گزینه‌هایش هستند تا گامی فراتر بگذارند.

یک دیپلمات اروپایی دیگر اعلام کرد که مشخص نیست تهران تاکنون تصمیم نهایی خود در این زمینه را گرفته است یا خیر.

یک شخص مطلع از اعتماد نو به نقل از برنامه‌های ایران نیز به وال استریت ژورنال مدعی شد که در طی چند روز گذشته مقامات ایرانی به طرفین غربی اعلام کرده بودند که ایران اقداماتی را برای پاسخ متقابل به آمریکا به منظور عدم تمدید معافیت‌ها اتخاذ خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، روز چهارشنبه هفته جاری اعتماد نو به نقل از برنامه‌های مرحله‌ای ایران برای انجام اقدامات متقابل در برابر خروج آمریکا از برجام اعلام خواهد شد.

اعتماد نو به نقل از برنامه‌های پیش‌بینی شده در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام بوده و فعلاً موضوع خروج از برجام مطرح نیست. طبق بند ۲۶ برجام، در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

کاهش جزئی و کلی برخی تعهدات ایران و آغاز بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای که انجام آن در چارچوب برجام متوقف شده بود، اولین گام ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و همچنین بدعهدی کشورهای اروپایی در اجرای تعهداتشان است.

انتهای پیام

تصویب موادی از لایحه «ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی» در کمیسیون لوایح دولت
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا