اخذ دیرکرد توسط بانک‌ها حرام است

آیت االه نوری همدانی با بیان اینکه دیرکردی که بانک ها اخذ می‌کنند، حرام است، گفت: این دیرکردها موجب تعطیلی برخی کارخانه ها شده است.

به گزارش اعتماد نو، آیت الله نوری همدانی صبح امروز در دیدار با وزیر کار، تعاون ورفاه اجتماعی در قم بیان کرد: امام خمینی بارها در صحیفه نور تاکید کرده‌اند که انسان‌ها نسبت به زیر دست خودشان مسئول هستند؛ هر کسی که در محیطی مشغول به فعالیت است، حقوقی دارد و باید این حقوق رعایت شود.

وی با بیان اینکه مردم سپر دین در برابر دشمن هستند، گفت: همین مردم موفق شدند استبداد و طاغوت را شکست بدهند و انقلاب کنند و در ۸ سال جنگ تحمیلی در برابر دشمن ایستادند و خدمت به این مردم شریف ترین عبادت است.

این مرجع تقلید  با تاکید بر اینکه قشر کارگر، یک قشر محترم است و باید به آن ها توجه شود، عنوان کرد: در بعضی از نامه هایی که به دست من رسیده است، کارگران از به تاخیر افتادن حقوق خود ناراضی بودند؛ باید به این موضوع توجه شود که حقوق کارگران نباید به تاخیر بیافتد، اگر حقوق آن ها عقب بیفتد با مشکلات زیادی روبه رو می‌شوند و به همین دلیل باید طوری عمل کرد که حقوقشان سر موقع پرداخت شود و اگر گاهی هم عذر موجهی برای تاخیر در پرداخت وجود دارد، به مردم توضیح داده شود تا ناراحتی ایجاد نشود.

وی ادامه داد: موضوع دیگر بحث تفاوت حقوق و دستمزد است؛ اگر این تفاوت دستمزد متناسب با علم، فرهنگ و زحمت باشد، مشکلی ندارد ولی اگر حقوق ارتباط با زحمت و خدمت نداشته باشد و بیش از حد گزاف باشد، مشکل‌آفرین است و باید در این مورد عدالت رعایت شود.

پیش بینی کمبود ۸۰ هزار معلم در مهر ۹۷
هم اکنون بخوانید

نوری همدانی با بیان اینکه اگر یک کارخانه تعطیل شود، کارگران زیادی بیکار می‌شوند، عنوان کرد: ریشه بسیاری از این تعطیلی کارخانه ها، بانک ها هستند؛ بانک ها در ابتدا برای راه انداری کارخانجات با اعطا وام کمک می‌کنند ولی سپس با تاخیر در پرداخت قسط، دیر کرد دریافت می‌کنند که بارها تاکید شده است که دیر کرد حرام است و نوعی ربا محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در کشور های غربی ۹۹درصد مردم زیر سلطه یک درصد سرمایه داران و بانکداران هستند و این سرمایه داران، دولت ها را سر کار میاورند ولی در اسلام اینگونه موارد جایی ندارد.

 

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا