هدف ترامپ حمله به اهداف روس و ایرانی در سوریه بود

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایسنا به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، منابع آگاه می‌گویند : دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا پیش از انجام عملیات مشترک خود با انگلیس و فرانسه علیه سوریه در حال بررسی یک حمله سخت‌تر به این کشور بوده که شامل هدف قرار دادن تاسیسات روس و  ایران نیز می‌شده است هر چند جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا وی را از این کار منصرف کرد.

به گفته این منابع آگاه که از روند اتخاذ این تصمیم مطلع بودند: متیس سه گزینه نظامی را به کاخ سفید ارائه داده بود. اولین سناریو شامل حمله موشکی به ظرفیت‌های تسلیحات شیمیایی سوریه بوده است. دومین گزینه اهداف بیشتری را تعیین می‌کرد که شامل تاسیسات تحقیقاتی مربوط به تسلیحات شیمیایی و مراکز فرماندهی نظامی بوده است. سومین و سخت‌ترین سناریوی حمله شامل هدف قرار دادن پایگاه دفاعی هوایی روسیه در سوریه و برخی تاسیسات متعلق به ایران است، بوده که هدف آن نابود کردن ظرفیت‌های ارتش سوریه بدون آسیب زدن به تشکیلات سیاسی بشار اسد رییس‌جمهور سوریه بوده است.

این منابع آگاه همچنین می‌گویند که ترامپ تیم خود را تحت فشار قرار داده بود تا سناریوی سومی را اجرایی کند اما وزیر دفاع توانست وی را از این کار منصرف کرد و سرانجام گزینه‌ای پیشنهاد داد که ترکیبی از سناریوهای اول و دومی بود.

آمریکا،‌ انگلیس و فرانسه روز شنبه ۱۳ آوریل یک حمله موشکی را علیه برخی اهداف در سوریه انجام دادند و ادعا کردند که این اقدام را در پاسخ به حمله ادعایی شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی دمشق انجام داده‌اند.

بسیاری از مشکلات کشور را می‌توان در برنامه هفتم توسعه حل کرد
هم اکنون بخوانید

این حمله دقیقا همان روزی انجام شد که سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی قرار بود تحقیقات خود را درباره ادعای استفاده از تسلیحات شیمیایی در دوما آغاز کند، سناریویی که غرب ادعا می‌کند بشار اسد مسئول آن است. این در حالی است که دولت سوریه به طور قوی این ادعاها را رد و تاکید می‌کند که حمله موشکی یک اقدام تهاجمی خصمانه به شمار می‌آید.

بنابر اعلام وزارت دفاع روسیه، این سه کشور بیش از ۱۰۰ موشک کروز و زمین به هوا را به سمت سوریه شلیک کردند که اغلب آنها توسط سامانه دفاعی سوریه هدف قرار گرفت. دمشق نیز که همواره تاکید می‌کند به طور کامل خلع سلاح شیمیایی شده است پس از حمله روز شنبه اعلام کرد که این اقدام به زیربناهای سوریه آسیب زده و منجر به مجروح شدن سه غیرنظامی شده است.

تهران و مسکو حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه را به طور قوی محکوم کرده و تاکید می‌کنند که این اقدام برخلاف قوانین و حقوق بین‌الملل انجام شده است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

دکمه بازگشت به بالا