نمی‌دانم برنامه ترامپ برای فردای خروج از برجام چیست

معاون وزیر خارجه سابق آمریکا و عضو ارشد تیم مذاکره هسته‌ای با ایران با بیان اینکه ترامپ فردای از بین بردن توافق هسته‌ای چه کند، گفت: «اگر متحدان اروپایی ما سعی کنند از برجام در کنار روسیه وچین حمایت کنند آمریکا تنها خواهد ماند.»

به گزارش اعتماد نو، یاهونیوز نوشت: «به نظر می‌رسد تحرکات اخیر دونالد ترامپ  پیامی برای نابودی برجام است.»

این رسانه آمریکایی با وندی شرمن مذاکره‌کننده ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا در توافق هسته‌ای گفت‌وگو کرده است. او در این مصاحبه گفته «تصور کنید دولت ترامپ می‌خواهد از توافق هسته‌ای خارج شود. سوال اصلی که من دارم این است که قرار است بعد از خروج از برجام چه کنند؟»

شرمن در این گفت‌وگو تاکید کرد: « اگر متحدان اروپایی ما سعی کنند از برجام در کنار روسیه و چین حمایت کنند آمریکا تنها خواهد ماند و اگر ترامپ تحریم‌ها را بار دیگر اعمال کند و اروپا به نوعی نتواند توافق را نگه دارد، ایرانی‌ها احتمالا بازرسان بین‌المللی را بیرون کرده و رژیم نظارت‌های فوق العاده را رد خواهند کرد. به این ترتیب آمریکا و متحدان اروپایی‌اش هیچ نظارتی بر ایرانی‌ها و آنچه در واقع در زمینه هسته‌ای مشغول آن هستند، نخواهند داشت.»

وی مدعی شده «خروج از برجام کار ایران را برای دستیابی به سلاح اتمی راحت‌ خواهد کرد و آمریکا را به یک جنگ بزرگتر در خاورمیانه‌ای که رییس‌جمهور اصرار دارد آن را نمی‌خواهد، نزدیک می‌کند. با اینکه ترامپ اعتقاد دارد خروج از برجام می‌تواند به کره شمالی نشان دهد که او چقدر در مذاکرات سرسخت است، اما در واقع این کار به پیونگ یانگ نشان می‌دهد که نمی‌شود به آمریکا به عنوان یک شریک مذاکره اعتماد کرد.»

آمریکا دیگر بر احیای برجام متمرکز نیست
هم اکنون بخوانید

شرمن که اکنون مشاور ارشد گروه استون بریج آلبرایت است، تاکید کرد: «من نمی‌فهمم اعتماد نو به نقل از برنامه دولت ترامپ برای فردای خروج از توافق هسته‌ای با ایران چه اعتماد نو به نقل از برنامه‌ای دارد.»

منبع: اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + یازده =

دکمه بازگشت به بالا