راه‌حل مشکل سوریه، نظامی نیست

به گزارش اعتماد نو، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی پیش از ترک تهران در پایون فرودگاه مهرآباد با اشاره به اینکه سفر من به ترکیه به دعوت رییس‌جمهور این کشور برای حضور در دور دوم مذاکرات سه‌جانبه ایران، ترکیه و سوریه انجام می‌شود، اظهار کرد: موضوع این مذاکرات، آینده سوریه است که در این دیدار مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: این دومین نشست سه کشور است که اولین نشست در سوچی روسیه برگزار شد و به دنبال آن نشست، کنگره‌ای بین معارضین سوریه و نیروهای طرفدار دولت ایجاد شد و قدم‌های مهمی برای آینده سوریه و دموکراسی برداشته شد.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: این مذاکرات ادامه روند مذاکرات آستانه است. در آستانه تلاش‌های زیادی برای ایجاد مناطق کاهش تنش انجام شد که چهار منطقه کاهش تنش هم مشخص شد ، نیروهای سه کشور ایران، ترکیه ، روسیه و خود سوریه در آن حضور دارند در استان‌های حلب ، ادلب ، حماء حمص و جنوب سوریه این روند ادامه دارد .

وی با بیان اینکه در سوریه مشکلات ادامه دارد، خاطرنشان کرد: علاوه بر تفرقه‌های قومی و نژادی متاسفانه هنوز مداخلات خارجی در سوریه وجود دارد و آنها تروریست‌ها را تقویت می‌کنند. حضور نیروهای آمریکایی در بخش‌هایی از سوریه به ویژه مناطق شرقی سوریه را شاهد هستیم. علی‌القاعده آمریکا دنبال عدم استقرار  کامل دولت سوریه بوده و حتی به فکر تجزیه این کشور هم است. دخالت‌های نیروهای صهیونیستی نیز بر مشکلات افزوده است. آنها حاکمیت ملی سوریه را محترم نمی‌شمارند، برخی مناطق این کشور را بمباران  و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند.

برنامه جهانگيری كمك به روحانی است
هم اکنون بخوانید

روحانی همچنین با اشاره به اینکه ما معتقدیم موضوع سوریه راه‌حل نظامی ندارد، تصریح کرد: باید از طریق راه‌حل‌های سیاسی و گفت‌وگوهای فراگیر، عادلانه و آزاد به دنبال نتایجی باشیم که مدنظر مردم سوریه است با این وجود مبارزه با تروریسم باید تا پایان ادامه یابد. درست است که داعش ضربه اساسی خورده است اما گروه‌های تروریستی دیگری در سوریه فعال هستند.

وی ادامه داد: نیروهای خارجی نباید نسبت به آینده سوریه دخالت کنند زیرا آینده این کشور متعلق به مردم سوریه است و آنها باید تصمیم بگیرند و بر همین مبنا جامعه جهانی باید نظر مردم سوریه را تایید کند. علاوه بر این در سوریه مشکلات انسانی وجود دارد و باید به همه مردم این کشور کمک‌های انسان دوستانه برسد.

رییس‌جمهور بیان کرد: حضور نیروهای خارجی در سوریه بدون اجازه دولت این کشور، غیرقانونی و غیرمنطقی است و باید به آن خاتمه داد.

به گفته وی، مساله بازسازی سوریه، تدوین و اصلاح قانون اساسی این کشور نیز از موضوعات مهم دیگری است که در این مذاکرات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رییس‌جمهور ادامه داد: به جز این مسائل، ایران همواره با ترکیه و روسیه مذاکرات دوجانبه‌ای داشته که این مذاکرات در این سفر ادامه می‌یابد. ما مسائل مهم و فراوانی با روسیه و ترکیه داریم. روسیه سرمایه‌گذاری‌های خوبی در زمینه راه‌آهن، نیروگاه اتمی و نفت و گاز آغاز کرده که این روند ادامه می‌یابد. در مسائل تجاری نیز مذاکرات ما در حال نهایی شدن است.

روحانی در پایان گفت: با ترکیه نیز مسائل مشترکی در زمینه حمل و نقل و مسائل اقتصادی داریم که در این سفر این موضوعات را دنبال می‌کنیم.

سیدحسن خمینی درگذشت مرضیه حدیدچی را تسلیت گفت
هم اکنون بخوانید

 

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + یک =

دکمه بازگشت به بالا