شاهد رشد و توسعه بیشتر در مناسبات اقتصادی بین ایران و دانمارک خواهیم بود

به مناسبت فرارسیدن سال نو، جشن بزرگ نوروز ۱۳۹۷ با حضور پرشور ایرانیان مقیم دانمارک، جمعی از مدیران و مسئولان فرهنگی و دانشگاهی دانمارک و دانشجویان زبان فارسی، توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر کپنهاگ برگزار شد.

به گزارش اعتماد نو، در این مراسم که با حضور مرتضی مرادیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران و قربانی‌‌‌اصل، نماینده وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان ایران در کشورهای حوزه شینگن برگزار شد، گروه موسیقی سنتی پایار به خوانندگی سعید خوانساری به هنرنمایی پرداخته و با اجرای تصنیف‌های ماندگار و شاد محلی، شب خاطره‌‌انگیزی را برای شرکت‌‌‌کنندگان فراهم کرد.

در جشن نوروزی که با سفره زیبا و سنتی هفت سین آراسته شده بود به غیر از هموطنان مقیم، برخی مقام‌ها و شخصیت‌های فرهنگی و علمی دانمارک از جمله اساتید و دانشجویان زبان فارسی دانشگاه کپنهاگ و سازمان یوترن حضور داشتند. در این مراسم همچنین از سوی بنیاد مردم‌‌نهاد صلح، مدالی به مرتضی مرادیان، سفیر کشورمان به نشان از پاسداشت خدمات وی و جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد صلح و ثبات و تکریم نوروز که بیانگر دوستی و صلح است، اهدا شد.

در مراسم جشن نوروز، مرتضی مرادیان سفیر کشورمان با تبریک سال نو، به دستاوردهای روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور ایران و دانمارک طی سال گذشته اشاره کرد و نوروز را نماد فرهنگ ایران در صلح و دوستی نامید و برای هموطنان ایرانی در سال پیشرو،‌ سالی سرشار از سلامتی و موفقیت آرزو کرد.

وی هدف از برگزاری این جشن را بزرگداشت عید نوروز، برقراری ارتباط و استحکام ارتباطات بین ایرانیان و فرصتی برای تجدید دیدار و دوستی میان آنها برشمرد.

جنگ عراق و اوکراین را قابل مقایسه نیستند
هم اکنون بخوانید

سفیر ایران در کپنهاگ افزود: ایرانیان در خارج از کشور یک فرصت مهم برای کشورشان هستند و در همین رابطه جایگاه خوب ایرانیان مقیم دانمارک به افزایش ارتباطات اقتصادی، علمی و فرهنگی میان دو کشور کمک زیادی کرده است.

مرادیان با اشاره به حضور بیش از ۲۶ هزار ایرانی مقیم دانمارک اظهار داشت: سطح بالای علمی، جامعه‌‌‌‌پذیری، جایگاه بالا در مشاغل دولتی و شرکت‌های خصوصی ایرانیان که بارها مورد تاکید مقام‌های دانمارکی قرار گرفته تاثیر زیادی بر توسعه مناسبات دوجانبه گذاشته است.

وی فقدان ارتباط قوی و منسجم میان ایرانیان را از جمله نکاتی نامید که باید برطرف شود و تصریح کرد: درب سفارت همیشه برروی آنها باز است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تبادل هیات‌ها و سفر مقام‌ها سیاسی، اقتصادی علمی و دانشگاهی میان دو کشور و قرارداهای امضا شده خاطرنشان کرد: افزایش سطح روابط اقتصادی و همکاری‌های بانکی طی سال گذشته از دیگر موضوع‌های مهم و قابل توجه بوده است.

مرادیان اضافه کرد: حجم مبادلات میان دو کشور با افزایشی قابل توجه نسبت به سال قبل به ۳۹۸ میلیون دلار رسیده و با امضای قرارداد ضمانت سرمایه‌‌‌گذاری ۵۰۰ میلیون یورویی برای سرمایه‌‌‌‌گذاری در ایران و توافق‌های انجام شده در زمینه مالکیت معنوی به زودی شاهد رشد و توسعه هرچه بیشتر در مناسبات اقتصادی بین دو کشور خواهیم بود.

همچنین در حاشیه این جشن نشستی صمیمی بین دانشجویان ایرانی و قربانی، نماینده وزارت علوم در اروپا برگزار شد و مسائل و مشکلات آنها مورد توجه و بررسی قرار گرفت.

در خاتمه این جشن هدایا و لوح تقدیر به رسم یادبود به اعضای گروه موسیقی پایار اهدا شد.

 

 

منبع: اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا