جلیلی: دولت اگر هوشمند باشد از طرفیت گروه‌های جهادی برای حل مشکلات استفاده می‌کند

به گزارش  اعتماد نو به نقل از ایسنا، در این دیدار که دوشنبه ششم فروردین انجام شد، جلیلی با بیان اینکه دانشجویان باید مزیت های نسبی خود را در اردوهای جهادی بکار گیرند، گفت: مثلا یک دانشجوی پزشکی باید به جای ساخت دیوار، مشغول خدمات دهی پزشکی به مردم مناطق محروم شود.
جلیلی ادامه داد: اگر یکی از مشکلات اصلی کشور را «ساختار پر اشکال و کند اجرایی» میدانیم برای فعال و پویا کردن آن باید از ظرفیت های مردمی و مدل های موفق گروه های جهادی استفاده کرد.
عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام خاطرنشان کرد: پیشران و موتور محرک آزاد شدن ظرفیت های مردم برای حل مشکلات اداری  باید «اردوهای جهادی» باشند و مهم ترین تاثیرگذاری گروه های جهادی در یک منطقه محروم این است که بتوانند «الگوی چگونگی حل مشکلات مردم» را پیدا کنند.
جلیلی بیان داشت: اگر یک گروه جهادی در یک منطقه محروم بتواند در زمانی کوتاه و با توانی محدود حجم قابل توجهی از سازندگی و حل مشکلات مردم را انجام دهد، به این معناست که با زمان و امکانات بیشتر می توان کارهای بزرگ تری انجام داد.
جلیلی در بخش دیگری از سخنانش گفت: باید مزیت های نسبی هر منطقه را شناخت و مقدمه این کار نیز شناخت مزیت های نسبی خودتان است تا کارها دقیق تر، هدفمند تر و موثرتر باشد.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه یکی از مهم ترین وظایف گروه های جهادی «ظرفیت سنجی» از مناطق مختلف است، گفت: این کار مهم را بسیاری از دستگاه ها و ادارات نمی توانند به خوبی گروه های جهادی انجام دهند و اتفاقا اگر مسئولین دولتی هوشمند باشند باید دنبال گروه های جهادی باشند تا از تجارب و «ظرفیت سنجی» های آنها از مناطق مختلف کشور، حداکثر استفاده را ببرند.
وی افزود: یک بعد عدالت این است که شرایطی فراهم شود تا تمام استعدادهای کشور امکان شکوفا شدن پیدا کنند نه آنکه کسی که در شمال تهران زندگی می کند بواسطه فراهم بودن انواع امکانات بتواند در یک عرصه موفق شود اما کسی که در یک منطقه محروم زندگی می کند علیرغم استعداد درونی و فقط به خاطر نبود امکانات، موفق نشود! بخشی از اینکه مردم این مناطق خودشان را باور کنند و با استعدادهای درونی خود آشنا شوند بر عهده شما گروه های جهادی است.
عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام تاکید کرد: چند ماه قبل در سفر به چابهار با مردم کپرنشین آنجا دیدار کردم و دیدم متاسفانه حتی به برخی از ساده ترین حقوق ابتدایی خودشان نیز آشنا نیستند. مثلا در حالی که زیر خط فقر بودند و در کپر زندگی می کردند اما یارانه نمی گرفتند!
جلیلی ادامه داد: انجام برخی کارها نیاز به بوروکراسی و بودجه جدید ندارد، اخذ اسامی و کد ملی افراد و راهنمایی برای اخذ یارانه از ابتدایی ترین کارهایی است که یک گروه جهادی می تواند انجام دهد. چنانچه وقتی بعد از این سفر اطلاعات لازم به آقای نوبخت ارائه شد، ایشان بلافاصله دستور به اقدام دادند. لذا شما می توانید در اردوهای جهادی مردم را با بسیاری از حقوق شان آشنا کنید.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: نوع دیگر کمک به مردم در قالب اردوهای جهادی، «مطالبه تخصصی» است. مثلا اگر در یک منطقه ای می بینید اداره برق کم کاری کرده بهتر است به جای ساخت دیوار، همان چند روز را به اداره برق بروید و با مطالبه حقوق مردم آن منطقه، مشکل آنها را حداقل در یک زمینه حل کنید.
جلیلی با بیان اینکه در سال ۹۵ از مجموع ۲۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه کشور، ۱۸۰ هزار میلیارد تومان آن فقط هزینه ساختار اداری و بوروکراسی کشور شده گفت: این در حالی است که علیرغم این هزینه عظیم، بسیاری از کارها آن طور که باید انجام نشده و به همین خاطر گروه های جهادی باید با «مشارکت موثر» به ادارات و دستگاه های کشور کمک کنند تا این هزینه ها موثر شود.
وی افزود: از سوی دیگر باید توجه داشت که زمانی کارها سرعت پیدا می کند و نتیجه لازم را در بر دارد که به صورت «جبهه ای» انجام شود، لذا تا جای ممکن تجارب مثبت و موثر خود را با سایر گروه های جهادی به اشتراک بگذارید.
جلیلی در پایان با اشاره به مدل موفق «باشگاه کشاورزان جوان» گفت: این مجموعه که به طور خاص نیز مورد تقدیر رهبر معظم انقلاب قرار گرفت، بر اساس توانمند سازی روستاهای مختلف بر پایه «خود باوری های هر روستا برای حل مشکلات به دست خود آنها» شکل گرفته است که شما نیز می توانید از این الگوی موفق استفاده کنید چنانکه گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف می تواند در حوزه مزیت نسبی خود (مهندسی و صنعت) تبدیل به یک الگو شود و تجارب موفق خود را به سایر گروه ها منتقل کند و سایر گروه های جهادی نیز باید به همین نحو تجارب سازنده خود را به سایر گروه ها انتقال دهند.

رویوران: آمریکا در مقابل شرایط حال حاضر عراق، دچار بی‌برنامگی شده است
هم اکنون بخوانید

لازم به ذکر است در این دیدار برخی از دانشجویان فعال در اردوهای جهادی نیز با طرح دغدغه ها و تجارب خود، نکاتی را مطرح کرده و در پایان نیز مهندس رضا پور دبیر شورای راهبردی توسعه کمی و کیفی باشگاه کشاورزان جوان و از اعضای کارگروه روستای دولت سایه، به بیان اهم تجارب این مجموعه در راستای توانمندسازی روستاهای مختلف پرداخت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا