تریبون نماز جمعه در حد منازعات و نگرش‌های جناحی تنزل پیدا نکند

به گزارش اعتماد نو، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد علی‌اکبری در نشست خبری گردهمایی منطقه ای ائمه جمعه استان‌های کرمانشاه ، لرستان، همدان و کردستان که امروز (۲۴اسفند) در استانداری کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به برگزاری گردهمایی منطقه‌ای ائمه جمعه چهار استان کشور در کرمانشاه، افزود: این گردهمایی بعد از گذشت چهار ماه از وقوع زلزله در استان کرمانشاه با حضور ائمه جمعه این استان‌ها روز گذشته (۲۳ اسفند) در شهرستان سرپلذهاب برگزار شده و یکی از مهمترین اهداف برگزاری آن در مناطق زلزله زده قدردانی از خدمات رسانی ائمه جمعه در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه بوده است. مشابه این گردهمایی پیش از این در استان‌های فارس و اصفهان برگزار شده  است.

وی ادامه داد: ائمه جمعه استان کرمانشاه و استان‌های مجاور در جریان زلزله استان کرمانشاه هم در بعد خدمات‌رسانی و هم در بعد پشتیبانی و جلب کمک‌ها به خوبی نقش‌آفرینی کردند و نکته جالب آن حضور دائمی و زندگی ائمه جمعه مناطق زلزله‌زده در بین مردم بود که علاوه بر خدمات‌رسانی، نقش مهمی را در ایجاد آرامش روانی مردم و بسیج خدمات به سوی مناطق زلزله‌زده داشت.

وی با بیان این‌که «حضور روحانیون جهادی به مناطق زلزله زده درخشش خاصی داده بود»، یادآور شد: حضور روحانیت در جریان خدمات رسانی به زلزله‌زدگان آرامش خاطری برای مردم بود که جنبه درمانگری و کاهش آلام داشت.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور ، ائمه جمعه مناطق زلزله زده استان را منشا خدمات خوبی در جریان زلزله دانست و افزود: در جریان این سفر تلاش شد تا از این ائمه جمعه تقدیر کنیم تا به نمادهایی برای بحران‌های این‌چنینی در کشور تبدیل شوند.

تشکر وزیر امور خارجه عمان از ایران به خاطر تحویل "باقر نمازی" به این کشور
هم اکنون بخوانید

وی با اشاره به درخشش ائمه جمعه، نمازهای جمعه و مساجد در زلزله ادامه داد: پس از وقوع زلزله، ائمه جمعه و ستادهای نماز جمعه و مساجد به پایگاه‌های کمک های مردمی تبدیل شدند.

وی یادآور شد: بیش از ۱۵ میلیارد تومان تنها کمک های نقدی بود که از سوی مساجد و نمازهای جمعه برای کمک به زلزله زدگان جمع اوری شد.

علی‌اکبری با اشاره به این‌که «در جریان زلزله ۷٫۳ ریشتری آبان ماه استان کرمانشاه نهادهای دولتی و مردمی دست به دست هم داده تا هر چه سریعتر مردم زلزله زده را به شرایط عادی خود برگردانند»، ابراز امیدواری کرد که برگزاری این همایش در آستانه سال جدید بتواند موج دیگری از توجه مردم و مسئولین به مناطق زلزله زده را به همراه داشته و تسریع در ساخت و سازها  در این مناطق را سبب شود.

وی گفت: بخش عمده مناطق زلزله زده، مناطق اهل سنت هستند که حضور روحانیون شیعه در این منطقه شیرین بود و می تواند یکی از بنیان های محکم برای تقویت وحدت بین شیعه و سنی باشد.  در جریان زلزله استان کرمانشاه علاوه بر شکل گیری حماسه‌ای از عواطف و احساسات انسانی  جلوه های برادری دینی شکل گرفت و بخش مهمی از آن به صورت سراسری در مساجد و نمازهای جمعه شکل گرفت.

وی سپس از تریبون نماز جمعه به عنوان تریبون فراجناحی  یاد کرد و افزود: تریبون نماز جمعه به هیچ وجه نباید در حد منازعات و نگرش های جناحی تنزل پیدا کند.

علی‌اکبری با اشاره به اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی و نقشه‌پردازی برای ارتقای کیفیت نمازهای جمعه کشور در سال نو، گفت: نمازهای جمعه در طول سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی منشا آثار و خدمات قابل توجهی بوده‌اند که با نگاه دوباره به این آثار و نتایج آن‌ها در شهر های مختلف می‌توان برای افزایش این آثار در آینده اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی کرد.

مفتی سوریه: حاج قاسم آمد تا بگوید ما امتی واحد هستیم
هم اکنون بخوانید

وی ادامه داد: در اعتماد نو به نقل از برنامه داریم تا در یک زمانبندی مشخص در افق ۱۴۰۴ به ارتقای کیفی نمازهای جمعه پرداخته که این مهم در دو جلوه پررنگ تر کردن حضور اقشار مختلف و نسل جوان در نمازهای جمعه خود را نشان خواهد داد که این کار نیازمند یک طراحی دقیق و حساب شده و علمی است و باید سند روشنی در این زمینه تدوین شود.

وی تاکید کرد: به برکت نمازهای جمعه خیلی از مشکلات مردم و گره‌های شهرهای مختلف باز شده و امید است با یک نگاه آسیب شناسانه در کنار بیشتر کردن نقاط قوت، شاهد رفع کاستی‌ها باشیم.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با بیان این‌که «جوان‌سازی فکر و نگاه بهتر در کنار اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی برای حضور بیشتر ائمه جمعه جوان در تریبون های نماز جمعه در اولویت است»، گفت:ائمه جمعه باید خود را با جامعه جوان هماهنگ کرده تا فاصله ها کمتر شده و شاهد حضور پررنگ‌تر جوانان در نمازهای جمعه باشیم.

وی گفت: اگر نسل جوان حس کند پاسخ بخشی از سوالات خود را می تواند با شرکت در نمازهای جمعه بگیرد قطعا در نمازهای جمعه شرکت خواهد داشت و رسیدن به این مهم به یک بسته اعتماد نو به نقل از برنامه ای نیاز دارد.

 

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا