نشست سران در سوچی گام مهمی در حل مساله سوریه و تثبیت شرایط است

به گزارش اعتماد نو، لاریجانی که برای شرکت در دهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی به ترکیه سفر کرده است، در بدو ورود به استانبول در مصاحبه با پایگاه خبریان اظهار کرد: کاری که این سه کشور در سوریه انجام دادند، بخش مهمی از گروه های تروریستی را از سوریه بیرون رانده و آرامش را در آن کشور برقرار کرد.
وی نشست سران ایران، روسیه و ترکیه با حضور بشار اسد در سوچی را نقطه عطفی در مساله جنگ داخلی سوریه ارزیابی کرد و افزود: پس از ماجراجویی چندین ساله ای که در عراق و سوریه انجام شد، برخی کشورها در صف مقدم مبارزه با تروریسم بودند و زمانی که ایران به تنهایی در یک دوره ای در خط مبارزه با گروه های تروریستی بود، برخی کشورهای دیگر حتی تلویحی به ما اعتراض می کردند که چرا این گونه رفتار می کنیم، اما به مرور با درک خطر این گروه های تروریستی، این کشورها هم به جرگه مبارزه با تروریسم پیوستند و یا حداقل از حمایت های خود از گروه های تروریستی دست برداشتند.
وی اضافه کرد: فکر می کنم ایران، ترکیه و روسیه یک جمع خوب و مکمل هم هستند و اگر این روند همکاری ها در خصوص سوریه را ادامه دهند، می توانند در آسیا نقش آفرینی های مهمتری نیز داشته باشند.
وی در ادامه در خصوص موضوع سفر خود نیز گفت: مجمع بین المجالس آسیایی در واقع الان در جایگاهی قرار گرفته که بیش از ۴۰ کشور عضو آن هستند و یک ظرفیت خیلی خوبی است که ۱۳ کشور و نهاد هم ناظر آن هستند.
وی بیان کرد: کشورهای مهمی مانند چین و هند که قدرت اقتصادی بالایی هم دارند، عضو این مجمع هستند، اما ضعف هایی هم متوجه این مجمع است چرا که ساختار حکومت ها در آسیا یک شکل نیست و بنابراین ظرفیت های مختلفی با فراز و نشیب در این مجمع وجود دارد.
وی اضافه کرد: این مجمع آرام آرام به سمت همکاری های اقتصادی و رفع مرافعات میان کشورهای آسیایی پیش می رود و شاید نتوان امروز تاثیر مهم این مجمع را در نزاع های منطقه ای قوی دانست، اما همین گفتگوهای صورت گرفته در آینده تاثیرات بیشتری خواهد داشت.
وی تاکید کرد: یک نکته مهمی وجود دارد و آن هم تنوع تصمیم گیری کشورهای منطقه در مقابل فشار کشورهای قدرتمند غربی است و به همین دلیل حل شدن برخی از ماجراجویی هایی که آمریکایی ها در منطقه انجام دادند، طولانی شده است.
وی مساله تروریسم را از جمله این مسائل عنوان کرد و گفت: چند دهه است که منطقه گرفتار تروریسم شده اما این روزها روزهای خیلی خوبیست زیرا کمر داعش در منطقه شکسته شد و در عراق و سوریه تقریبا از بین رفتند که این نشان می دهد ظرفیت هایی در آسیا وجود دارد که می تواند ماجراهای آمریکا در منطقه را ختم کنند و این پیروزی بسیار با ارزش است.
رییس مجلس شورای اسلامی ایران در ادامه با اشاره به ضرورت همسان سازی سطح انتظارات با شرایط موجود سازمان ها و مجمع های بین المللی گفت: سازمان ملل چه کار مهمی را انجام می دهد مگر نمی بیند که در یمن و یا میانمار مشکل وجود دارد، پس چرا کاری انجام نمی دهد؟
وی ادامه داد: یک گرفتاری در همه مجامع وجود دارد و امروز حل و فصل مشکلات جهانی به قدرت کشورها بستگی دارد و هر کسی قدرت میدانی و اراده قوی تری داشته باشد، کارها و اهداف خود را پیش می برد و متاسفانه این اجلاس ها نتوانسته جایگزین این مساله شود و منظورم همه این اجلاس ها و مجامع حتی اجلاس سازمان ملل، اجلاس های بین المجالس و یا مثلا کنفرانس کشورهای عربی است.
وی بیان کرد: اما اگر انتظارات خود را در حد معقولی سامان بدهیم، آرام آرام ظرفیت های این کشورها از قوه به فعل آمده و همگراتر خواهند شد و زمینه برای فعالیت آنها بیشتر می شود ولی این که استعداد یک پرش را داشته باشند، مقدور نیست و هیچ کدام از این سازمانها چنین استعدادی را ندارند.
به گزارش ایرنا، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در راس یک هیات پارلمانی با استقبال دبیرکل مجلس ملی ترکیه، استاندار استانبول و محمدابراهیم طاهریان فرد سفیر ایران در ترکیه وارد فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول شد.
وی قرار است در جریان سفر سه روزه خود به ترکیه در دهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی حضور یافته، به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کرده و با برخی همتایان خود در حاشیه این اجلاس در خصوص روابط و همکاری های دوجانبه گفت و گو و تبادل نظر کند.
کشور ترکیه بعد از برگزاری نشست سال گذشته در کامبوج، میزبانی این مجمع را به مدت ۲ سال بر عهده گرفته است.

رفتار ترامپ شرایط مشوشی در صحنه بین‌الملل ایجاد کرده است
هم اکنون بخوانید

منبع: دیده بان ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سه =

دکمه بازگشت به بالا