امکان مذاکره مجدد وجود ندارد

معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه ۹ بار آژانس انرژی اتمی گفته که ایران به تعهدات خود عمل کرده است اعلام کرد: من از طرف خانم موگرینی خیلی واضح می‌گویم که امکان مذاکره مجدد برای برجام وجود ندارد و برای همه طرف‌ها برجام الزام‌اور است و سران اتحادیه اروپا در آخرین نشست صحبت‌های شفافی داشتند مبنی بر این‌که همه ملزم به رعایت برجام هستند.

به گزارش اعتماد نو، هلگا اشمید در دومین سمینار سطح بالای همکاری‌های بین‌المللی ایران و اتحادیه اروپا با موضوع “همکاری‌های هسته‌ای: پیشرفت‌ها و چشم اندازها ” که روز سه‌شنبه در هتل عباسی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: من امروز خوشحالم که در میان شما عزیزان در یک شهر پر از معماری جالب به نام اصفهان هستم. این دومین سفر من به اصفهان است و امیدوارم نصف جهان را بیشتر بشناسم.

وی افزود: مسائل وسیعی که بین اتحادیه اروپا و ایران برگزار می‌شود نشان می‌دهد این نشست از اهمیت بالایی برای هر دو طرف برخوردار است. ما علاقه‌مند هستیم رابطه خود را با ایران گسترش دهیم. این سمینار نشان می‌دهد روندی که در فوریه امسال در بروکسل برگزار کردیم در ایران ادامه خواهیم داد، چراکه آن سمینار موفقیت‌آمیز بوده است.

وی ادامه داد: فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز ایران گسترش یافته و دانشمندان ایران و جهان تبادل نظر می‌کنند. این پتانسیل بالقوه‌ای برای طرف‌ها، افزایش ایمنی هسته‌ای و پژوهش‌های هسته‌ای است و این نقطه مهمی است.

اشمید تاکید کرد که هر گامی بر اساس پیوست ۳ برجام باعث افزایش شفافیت می‌شود و طرف‌ها باید آن را رعایت کنند.

گرانی کار خود را کرد/ مسافران پروازهای داخلی پر کشیدند
هم اکنون بخوانید

معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: استفاده از بالاترین استانداردها به نفع همه است. ما با این سمینارها می‌خواهیم این پیام را بدهیم که امنیت و ایمنی هسته‌ای می‌تواند مهم باشد.

وی با بیان این‌که خوشحالیم ایران به کنوانسیون‌های مختلف می‌پیوندد افزود: پس از شصت و یکمین نشست آژانس انرژی اتمی دکتر صالحی در خصوص مدیریت پسماندهای رادیو اکتیوی به مجلس پیشنهادهایی را پس از تصویب در دولت داده است. این را به فال نیک می‌گیریم چراکه ایران می‌تواند به کنوانسیون‌های هسته‌ای به خصوص ایمنی هسته‌ای بپیوندد. همه این‌ها موجب افزایش همکاری بیش از پیش هسته‌ای می‌شود.

اشمید افزود: داشتن حمایت داخلی بسیار مهم است و موجب افزایش روابط اقتصادی بین ایران و جهان می‌شود.

وی گفت: تبادلاتی بین ایران و اتحادیه اروپا وجود دارد، پژوهش‌هایی برای گداخت هم وجود دارد. هم چنین کنفرانس‌هایی در نظر داریم تا دانشمندان بتوانند بازدیدهایی هم از مراکز مطالعاتی اتحادیه اروپا داشته باشند.

اشمید با اشاره به پروژه مدرن سازی اراک و تبدیل فردو به مرکز تحقیقاتی اظهار کرد: این پروژه‌ها گام مهم دیگری بودند که در حال انجام هستند و از همکاری روسیه هم تشکر می‌کنم و پروژه‌های دیگر را نیز نظارت خواهیم کرد. اتحادیه اروپا در این پروژه‌ها کمک‌کننده خواهد بود.

معاون موگرینی گفت: آیتم‌هایی که در آنها چراغ سبزهایی به ایران داده شده است بخشی از NPT‌ است و برای تسهیل این فرآیند یک بخشی از کار را به آن اختصاص داده‌ایم.

وی در ادامه تصریح کرد: برجام یک توافق بین‌المللی است و همه ملزم به اجرای آن و اجرای پیوست ۳ هستند. همه باید متعهد به برجام باشند. تحریم‌ها باید برداشته می‌شد و این قابل بازگشت نیست. ما نشان دادیم که دیپلماسی چه دستاوردهایی دارد.

سفر فرمانده سنتکام به سرزمین‌های اشغالی
هم اکنون بخوانید

اشمید خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا متعد به همه تعهدات خود است. برجام استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را محقق کرده است.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − ده =

دکمه بازگشت به بالا