ادغام احزاب اصلاح طلب ممکن نیست

به گزارش اعتماد نو، در راستای تنویر افکار عمومی، خبرگزاری ایرنا سلسله گفت و گوهایی را با چهره های اصلاح طلب انجام داده و می دهد. البته اصولگرایان نیز از این قاعده استثنا نمی مانند چرا که آنان نیز صحبت از نواصولگرایی کرده اند.
تا کنون رحمت اله بیگدلی عضو شورای مرکزی حزب اصلاح طلب اعتماد ملی و ناصرایمانی تحلیلگر اصولگرا دعوت را اجابت کرده و به پرسش هایش پاسخ داده اند.این بار اسماعیل گرامی مقدم دربرابر پایگاه خبری قرار گرفته است . عضو شورایعالی سیاستگذاری اصلاحات، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و همچنین سخنگوی این حزب.
گرامی مقدم نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی و دارای دکتری اقتصاد است. وی تاکید می کند که به عنوان سخنگوی حزب اعتماد ملی صحبت نمی کند و ممکن است نظر سایر اعضا متفاوت باشد.

به گزارش اعتماد نو ، متن گفت و گو با دکتر گرامی مقدم را در ذیل می خوانید:

_این روزها انتقاداتی به رییس جمهور وارد می شود. برخی ایشان را به روی برگرداندن از مطالبات رای دهندگان متهم کرده اند. ارزیابی شما چیست؟
گرامی مقدم: برداشت غلطی است. خاستگاه روحانی از ابتدا جناح راست بوده است ولی راست معتدل. از سال ۹۲ هم در مسیر اصلاح طلبی حرکت کرده است.
این اعتدال روحانی با مشی اصلاح طلبی نقاط مشترک فراوانی دارد.
معتقدم ایشان در بسیاری از مواضع دیپلماتیک، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی گاهی از خود ما اصلاح طلبان هم اصلاح طلب تر بوده است.
رییس جمهور از تاکتیک های متفاوتی برای برآورده کردن مطالبات مردم استفاده می کند که معنایش پشت کردن به رای دهندگان به خود نیست.

** حواس رییس جمهور به برخی باشد

_اما برخی انتقادات از ایشان مطرح شده است ؟
گرامی مقدم: ما اصلاح طلبان به عهدی که با روحانی بسته ایم وفاداریم. هر چند برای اینکه بین طرفداران اصلاحات سرخوردگی ایجاد نشود هر جا ضرورتی ببینیم نقدهای منصفانه و منطقی خود را نسبت به عملکرد ایشان و دولتش مطرح می کنیم.
مثلا یکی از نقدهای ما این است که روحانی حواسش به برخی جریانات اطراف خود باشد.

_کدام جریانات؟
گرامی مقدم: آنهایی که سعی دارند رای مردم و حتی خود شخص روحانی را مصادره به مطلوب کنند و در دولت دوازدهم سهم حداکثری داشته باشند. این جریانات راه اشتباهی در پیش گرفته اند و در حال تیشه زدن به ریشه ائتلاف هستند.

_واضح تر صحبت می کنید؟
گرامی مقدم: خیر. صلاح نمی دانم. ولی دو حزب هستند که نگاهی انحصار طلبانه به دولت دوازدهم دارند که روحانی باید آنها را مدیریت کند.

** ادغام احزاب اصلاح طلب؛ فعلا ناممکن

_از این بحث خارج شویم. به تازگی بهزاد نبوی انتقاداتی را نسب به کثرت احزاب اصلاح طلب مطرح و پیشنهاد داده است در صورت امکان احزاب سرشناس اصلاح طلب در یکدیگر ادغام شده و یک حزب واحد ولی قوی را تشکیل دهند. مدتی قبل هم عبداله نوری از تعدد احزاب گله مند بود و از ضرورت بازسازی در جریان اصلاحات صحبت کرده بود. دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

گرامی مقدم: بازسازی تشکیلات و ساختار اصلاح طلبان نه تنها لازم بلکه ضروری است.
اما نمی توان گفت چون احزاب مطرحی چون اعتماد ملی، کارگزاران سازندگی و اتحاد ملت اشتراکات زیادی در محتوا دارند به یکباره در هم ادغام شوند.
ببینید، ازسال ۸۸ به این سو و به ویژه سال ۹۲ اصلاح طلبان گام های مثبتی را به تدریج برای وحدت میان خود برداشتند.
شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات با وجود همه نقدهایی که به آن وارد است موفق شد در سالهای۹۲ ، ۹۴و۹۶ همه اصلاح طلبان را دور یک میز جمع و راهبرد مشترکی را اتخاذ کند و به اجرا بگذارد. پیروزی های شگفت انگیز در انتخابات برگزار شده طی ۴ سال اخیر، همه به یمن این اتحاد بین اصلاح طلبان بود.
نباید همه مشکلات را به اصلاح طلبان و شورایعالی سیاستگذاری مرتبط دانست. بلکه محدودیت های شدیدی که برای ورود دوباره اصلاح طلبان به حاکمیت ایجاد شد دست ما در چیدمان نامزدهای مورد نظر بسته بود. برای نمونه اگر رد صلاحیت های گسترده سال ۹۴ نبود اکنون حتما افراد دیگری در مجلس نشسته بودند.
از بحث دور نشویم. اگر بپرسیم آیا سه حزب بزرگ اصلاح طلب به طور بالقوه توان تشکیل حزبی واحد را دارند پاسخ مثبت است. زیرا حداقل در هویت خود مشترکات بسیاری دارند که همان اعتقاد وافر به اندیشه های اصلاح طلبی خط امامی است.
اما اینکه بخواهیم تفاوت ها را کمرنگ جلوه و به قولی خاکروبه ها را زیر فرش مخفی کنیم خطاست چرا که بعدها دچار مشکل می شویم.

سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیادر16آذر
هم اکنون بخوانید

** اعتماد ملی، کارگزاران و اتحاد سرگروه شوند

_پس چاره چیست؟
گرامی مقدم: احزاب باید حداقل مولفه های لازم یک حزب را داشته باشند. از حزب خودم بگویم. شورای مرکزی حزب اعتماد ملی ۵۵ عضو دارد که ۲۲ نفر آن نمایندگان دوره های قبلی مجلسند. مابقی هم مناصبی چون وزارت و معاون وزیری را داشته اند. دفاتر اعتماد ملی هم در سراسر کشور از سالها پیش فعال بوده و همچنان هست.
حزب کارگزاران هم فعالیت وسیعی در سطح کشور دارد و اتحاد ملت ایران هم پایگاه اجتماعی مناسبی دارد.
از این ۳ حزب که عبور کنیم یکمرتبه وزن دیگر احزاب اصلاح طلب افت شدیدی می کند. تشکیلات و پایگاه اجتماعی این احزاب قابل قیاس با سه حزب نامبرده شده نیست. حتی بعضی دفاتر فعال هم ندارند.
پیشنهاد این است که سه حزب اصلی سرشاخه یا سرگروه ۲۴ حزب اصلاح طلب موجود شوند. مانند مسابقات فوتبال که تیم هایی مثل ایران و ژاپن، سرگروه و بقیه تیم های آسیایی در ذیل گروه آنها تقسیم می شوند. بعد از آن به تدریج می توان به ادغام این زیرشاخه ها در حزب اصلی پرداخت. این موضوع درباره جریان اصولگرا هم با شدتی بیشتر صادق است.
اما اگر آهسته آهسته به سمت تشکیل سه جریان قوی اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل برویم اولا مردم از سردرگمی سیاسی بیرون می آیند در ثانی احزاب و جریانات سیاسی پاسخگو خواهند شد و ثالثا رقابت درست و گسترده ای بین این طیف ها به وجود می آید که به سود منافع ملی است.

** اصولگرایان گسسته ترند

_پراکندگی اصولگرایان را بیشتر دانستید. چرا؟
گرامی مقدم: آرایش سیاسی جبهه اصولگرایی بسیار پیچیده است. همین باعث شده حتی در جریان انتخابات هم نتوانند یکپارچه عمل نکنند. اختلافاتی مانند آنچه بین احمدی نژاد و طیف معتدل اصولگرا وجود دارد و افشاگری هایی این دو به ویژه در مجلس نهم علیه یکدیگر انجام دادند کتمان کردنی نیست.
برخلاف ما اصلاح طلبان که حداقل هویت یکپارچه و ناگسسته ای داریم اصولگرایان حتی در هویت خود نیز دچار سردرگمی شده اند. آنها در اهداف و آرمانها و هم اعتماد نو به نقل از برنامه های رسیدن به آن دیدگاههای بسیار متفاوتی دارند. مثلا شکاف بین اصولگرایان تند و معتدل بر سر مساله برجام بسیار عمیق است.

** تکثر احزاب بی علت نیست

_ادغام احزاب اصلاح طلب و همچنین اصولگرا در یکدیگر تا چه حد شدنی است؟
گرامی مقدم: حدود دویست تا سیصد حزب وجود دارد که همه هم مدعی پرچمداری جریان اصلاحات و اصولگرایی هستند. این جز اتلاف منابع انسانی و مالی عایدی دیگری ندارد و باید تعدادشان خیلی کمتر شود.
از طرفی هم نباید از این غفلت کرد که این تکثر یک شبه به وجود نیامده است. بلکه پوشش ندادن مطالبات افراد و جامعه توسط احزابی که در قدرت بوده اند موجب این فراوانی شده است.
وقتی سایر احزاب جناحین در تصمیم گیری ها شرکت داده نمی شوند و تنها عده قلیلی در هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا تصمیم می گیرند طبعا اشخاص و گروههای نادیده گرفته شده به سمت تشکیل احزاب جدید می روند.
وقتی حزبی به قدرت رسید باید به گونه ای عمل کند که مابقی احزاب آن طیف فکری هم احساس خودی بودن کنند، نه اینکه ابتدا همه چیز را متعلق به خود بداند و بعد هم شعار وحدت سر دهد.

** حاکمیت با اصلاح طلبان آشتی کرده

_سراغ جوانگرایی در جبهه اصلاحات برویم. عدم کادر سازی یکی از دل نگرانی های طرفداران اصلاحات است. آنها از میانسال و پیرسالاری در این جریان گله مند هستند. به نظر می رسد ۸ سالی که اصلاح طلبان تقریبا به طور کل از حاکمیت دور بودند مجال کادرسازی و جوانگرایی را از آنها سلب کرد؟
گرامی مقدم: بله. اما حاکمیت خواسته یا ناخواسته آشتی با اصلاح طلبان را آغاز کرده است. اصلاح طلبان هم علایم مثبتی را فرستاده اند. به نظر دامنه این تجدید همکاری و دوستی روز به روز گسترده تر خواهد شد که اثر بسیار سازنده ای بر تامین منافع ملی مان خواهد گذاشت.
ولی اصلاح طلبان در ۸ سالی که روی کار بودند کادرسازی خوبی کردند. اصلاح طلبان جوان زیادی به مجلس، استانداری، شهرداری و بدنه اجرایی کشور راه یافتند. بعد از ۸۴ این روند کاملا منقطع شد و اصلاح طلبان حداقل ۸ سال از قدرت دور بودند.
اما در این سالها و به محض ورود مجدد به حاکمیت دوباره به جوانان و همین طور زنان میدان دادند. سهمیه ۳۰ درصدی که توسط شورایعالی اصلاحات برای زنان و جوانان در نظر گرفته شد در همین مسیر تعریف شد. این تصمیم اگر چه موجب گله هایی از سوی بعضی دوستان شد ولی تا حدی موجب ورود مجدد جوانان به ساختار حاکمیت شد.
ورود زنان و جوانان به عرصه حاکمیت در هر نهادی که اصلاح طلبان در آن به قدرت برسند حتما جزو اعتماد نو به نقل از برنامه های راهبردی اصلاح طلبان است.

جهانگیری آغاز سال ۲۰۲۱ را تبریک گفت
هم اکنون بخوانید

** نجفی در تصمیم گیری ها با شورای شهر مشورت کند

_ سری هم به شهرداری تهران بزنیم. از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۰ به این سو، اصلاح طلبان فقط موفق به در دست گرفتن کامل یک نهاد شده اند که آن شورای شهر برخی کلان شهرها از جمله پایتخت است. انتصابات اخیر آقای نجفی اما صدای برخی از اصلاح طلبان و هواخواهان را درآورده است. برخی درباره به کارگیری جوانان و زنان در شهرداری نیز ناخرسند هستند. ارزیابی تان چیست؟
گرامی مقدم: برای قضاوت درباره شهرداری اولا نباید عجله کرد در ثانی قضاوتمان باید همراه با درک محدودیت های شهردار تهران باشد.
نجفی را از سالها قبل می شناسم. مطمئنم وی قطعا به فکر تربیت کادر از طریق مشارکت جوانان و زنان است.
اما وی محدودیت هایی هم دارد. یکی از بزرگترین آنها ۶۰ هزار نیروی مازادی است که از شهردار قبلی بر دوش وی آوار شده است. اخلاقی هم نیست که این ۶۰ هزار نفر بیکار شوند.
محدودیت دیگر هم به نوع مدیریت در شهرداری برمی گردد. شهرداری ارگانی است که یک کم کاری یا سومدیریت آن به سرعت خود را نشان می دهد. اگر آسفالت کف خیابان مشکل داشته باشد صدای همه در می آید و در ابعاد کلان تر خطوط مترو و اتوبوس های شرکت واحد. یقینا همه هم آن را از چشم شخص شهردار می بینند.
برای همین نمی توان یک جوان را معاون شهردار کرد تا تجربه کسب کند. حتما باید این مسوولیت به افراد خبره و کارکشته سپرده شود تا نارضایتی مردم را در پی نداشته باشد.
به رغم دو محدودیتی که گفتم به نجفی توصیه می کنم به عهد خود با اصلاح طلبان پایبند باشد. من عضو شورایی بودم که ابتدا ۴۲ و سپس ۲۱ نامزد نهایی فهرست امید برای انتخابات شورای شهر تهران برگزید. نجفی خود به خود شهردار نشد. او با رای ۲۱ نفری که مردم به آنها رای دادند انتخاب شد. مردم هم انتظارات و خواسته های مشروعی از شهرداری دارند. از سویی این اعضای شورای شهر هستند که باید به طور مستقیم به مردم پاسخگو باشند. این ۲۱ عضو شورای تهران وامدار رای مردم هستند، اما دین نجفی به مردم تهران از شورایی ها هم بیشتر است.
هر گونه ضعف احتمالی شهرداری تهران در ۴ سال آینده قطعا به پای اصلاح طلبان نوشته می شود. بنابراین حتما شهردار و شورای شهر با انسجام و مشورت یکدیگر کارنامه ای موفق در پایتخت به جای بگذارند تا آبرو و اعتبار اصلاح طلبان حفظ شود و افزایش یابد.به عبارتی نجفی در انتصابات و تصمیم گیری های با شورای شهر مشورت کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا