تیلرسون: الحریری باید بازگردد

به گزارش اعتماد نو، رویترز اعلام کرد: «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته در گفت‌وگو با پایگاه خبریان تاکید کرد، به رغم این که دستگیری‌ها در چارچوب مبارزه با فساد در عربستان مصداق بازداشت‌های دسته‌جعمی نیستند، ولی این اقدامات باعث نگرانی هستند و باید منتظر روشن شدن مساله ماند.

تیلرسون، که همراه با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در شرق آسیا به‌سر می‌برد، پس از گفت‌وگوی تلفنی با همتای سعودی خود «عادل الجبیر» این اظهارات را مطرح کرده است.

تیلرسون گفت که الجبیر اطمینان داده که «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان با میل خود استعفا کرده است.

الحریری، شنبه گذشته در اقدامی غیرمعمول و در حالی‌که در عربستان سعودی به‌‌سر می‌برد، استعفای خود را از نخست‌وزیری لبنان اعلام کرد.

تیلرسون تاکید کرد که ایالات متحده وضعیت لبنان را «با دقت زیاد» زیر نظر دارد و از دولت قانونی لبنان حمایت می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «اگر الحریری می‌خواهد از مقامش کناره‌گیری کند، تا آنجا که من می‌دانم، می‌بایست او به لبنان بازگردد و این اقدام را از طریق قانونی انجام دهد. من بسیار امیدوارم که اگر او چنین قصدی دارد، این کار را انجام دهد تا دولت لبنان بتواند کارهایش را بتواند درست انجام بدهد.»

الحریری در وضعیتی مبهم در عربستان به‌سر می‌برد. دو مقام بلندپایه لبنان اعلام کرده‌اند که الحریری «علی‌رغم میل خود» در عربستان نگه داشته شده است.

این در حالی است که رکس تیلرسون همچنین در بیانیه‌ای در روز جمعه درباره وضعیت لنبان گفته است: «ایالات متحده قویا از حاکمیت ملی و استقلال جمهوری لبنان و نهادهای سیاسی آن حمایت می‌کند. ایالات متحده آمریکا همچنین از همه طرف‌ها چه درلبنان یا خارج از این کشور می‌خواهد به تمامیت و استقلال نهادهای ملی مشروع لبنان، از جمله دولت لبنان و نیروهای مسلح لبنان احترام بگذارند.»

استقبال دمشق از برقراری روابط ایران و عربستان
هم اکنون بخوانید

وی تأکید کرد: «در این راستا، ما به سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان به عنوان یک شریک جدی ایالات متحده احترام می‌گذاریم.»

وزیر خارجه آمریکا با تکرار اتهام‌هایی علیه ایران و حزب‌الله، گفت: «هیچ نیروی خارجی، شبه‌نظامی‌ها و دیگر عناصر در لبنان مشروعیت ندارند، و نیروهای امنیتی دولت لبنان و ارتش این کشور تنها نیروی مشروع تامین امنیت لبنان هستند.»

تیلرسون در ادامه گفته است که آمریکا به همه نیروها چه در داخل لبنان یا خارج از آن هشدار می‌دهد که «نباید از این کشور به عنوان بستر جنگ‌های نیابتی خود و بی‌ثبات کردن لبنان استفاده کنند.»

منبع: اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هشت =

دکمه بازگشت به بالا