برای حل معضلات تهران، دولت ملی باید مدیریت شهری را یاری کند

به گزارش اعتماد نو، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران در دیدار با رئیس جمهور با اشاره به ویژگی‌های شورای شهر تهران گفت: ویژگی منحصر این دوره شورای شهر تهران، برخورداری از بیشترین مشارکت مردمی و آرا شهروندان تهرانی است به نحوی که نصاب بیشترین رای اعضای شورا و میانگین آرا نسبت به چهار دوره گذشته حدود سه برابر شده است. این مشارکت مردم نشان دهنده دو واقعیت مهم است، نخست اهتمام شهروندان تهرانی به شورای شهر و موثر دانستن آن در مدیریت شهری و کیفیت زندگی شهروندان که موجب جهش در مشارکت در انتخابات گردید و دوم نیاز به تحول در مدیریت شهری و نارضایتی از وضع گذشته که منجر به رای آوردن کامل فهرست امید شد.

وی ادامه داد: خواست مردم در انتخابات شورای شهر تهران وسایر کلانشهرها هم جهت با خواست آنها در انتخابات ریاست جمهوری بود و طبیعتا افکارعمومی در دوره جاری انتظار دارند که تحقق خواست آن‌ها در عملکرد مدیریت اجرایی کشور ومدیریت شهری دیده شود واز این رو بار سنگینی بر دوش بنده و سایر همکارانم در شورا احساس می شود. لازمه تحقق این انتظارات تعامل و همراهی ویژه و بیش از گذشته دولت جمهوری اسلامی با مدیریت شهری پایتخت است.

هاشمی افزود: معضل کهنه تهران، بار گرانی است که از جانب قرار گرفتن بعنوان پایتخت بر دوش این کلانشهر گذارده شده است و پیامدهای همچون ترافیک، تراکم اداری و تامین نیازمندی‌های سیاسی، فرهنگی وامنیتی پایتخت جمهوی اسلامی را به مراه خود آورده است، طبیعتا برای حل این معضلات دولت ملی نیز بایست مدیریت شهری را یاری نماید که آیت الله هاشمی در اوج دفاع مقدس با طرح مساله ضرورت احداث متروی تهران این مسیر را آغاز نمود و امروز نیز انتظار می‌رود دولت در همین مسیر با تخصیص وتسهیل اعتبارات مصوب مجلس شورای اسلامی و شورای اقتصاد در جهت حمل ونقل ریلی زمینه تحقق افزایش ظرفیت متروی تهران که حدود یک دهه است در حد دو میلیون سفر باقی مانده است به هفت میلیون سفر در دوره جاری را فراهم آورد.

ارتش بیش از گذشته آماده جانفشانی در راه حفاظت از نظام و ملت است
هم اکنون بخوانید

وی حل معضل بافت فرسوده در بخش‌های مرکزی و مهمی از کلانشهر تهران نیز یکی از اولویت‌های مدیریت شهری خواند و ادامه داد:حادثه پلاسکو تنها یک نمونه و هشداری بود که عدم توجه به نوسازی بافت‌های فرسوده می‌تواند چه پیامدهای زیان‌باری را بهمراه داشته باشد، متاسفانه در دهه‌های اخیر بدلیل ارائه مجوزهای برخلاف طرح تفصیلی، کسب وکار ساخت وساز به جای نوسازی بافت‌های فرسوده به سوی تبدیل باغ ها و اراضی شمال شهر تهران به برج ها ومجتمع‌های تجاری سوق داده شده است در حالیکه باید این روند به سوی نوسازی بافت‌های فرسوده تغییر کند تا تامین حداقل شرایط زیست انسانی وامنیت شهری برای شهروندان در این بافت‌ها ممکن شود. سیستم بانکی و صندوق توسعه ملی می‌توانند با تسهیل وحمایت از نوسازی بافت‌های فرسوده، در حل این معضل نقش پررنگی داشته باشند.

هاشمی افزود: مدیریت شهری در دوره جدید وارث معضلات فراوانی از گذشته است که یک نمونه آن، بدهی بانکی ۲۰ هزار میلیارد تومانی است که نه تنها مانعی در جهت تامین نقدینگی وجذب تسهیلات در پروژه های شهر به شمار می‌آید بلکه با افزوده شدن بهره ماهانه ۴۰۰ میلیارد تومانی، مشکلات مالی شهر افزوده می‌گردد که تخصیص سهم دولت از توسعه حمل ونقل شهری و همچنین تهاتر بدهی های دولت به شهرداری تهران موجب بهبود شرایط نقدینگی مدیریت شهری در آغاز این دوره از فعالیتهای خود خواهد بود.

رییس شورای شهر تهران بیان داشت: کاهش معضلات و آسیب‌های اجتماعی شهر و توجه به سلیقه ونیازهای فرهنگی اجتماعی شهروندان و خارج شدن از بستر فعالیت‌های کلیشه‌ای، تک صدایی وتبلیغی از جمله دیگر محورها مد نظر شورای شهر و مدیریت شهری در دوره پیش روست که با عنایت به آنکه این موضوع نیز از محورهای اعتماد نو به نقل از برنامه جنابعالی در انتخابات و دولت دوازدهم است. با تعامل افزون‌تر دستگاه‌های دولتی نظیر وزارتخانه های کشور و فرهنگ وارشاد اسلامی ، کار، تعاون و رفاه اجتماعی و ورزش وجوانان با مدیریت شهری ، می‌توان گامهای بلندی در تحقق این هدف مشترک برداشت.

موسوی لاری : شهرداری انتخاب کنید که دنبال ماجراجویی سیاسی نباشد
هم اکنون بخوانید

وی با تاکید بر اهمیت مدیریت یکپارچه شهری افزود: محور همکاری و تعامل دولت تدبیر و امید و مدیریت شهری، می‌تواند به انجام رساندن فرایند سپردن فعالیت‌ها و وظایف دستگاه‌های خدماتی و اجرایی دولت به نظام مدیریت شهری و ایجاد مدیریت یکپارچه شهری است، فرایندی که بیش از ۲۰ سال قبل در دولت سازندگی و با اهتمام آیت الله هاشمی رفسنجانی در تصویب لایحه تشکیل شوراهای اسلامی شهر وروستا آغاز و در دولت اصلاحات با اجرایی شدن آن ادامه یافت و امیدورایم در دولت تدبیر وامید با تکمیل این فرایند و تمرکز وظایف خدمت رسانی در مدیریت شهری به فرجامی نیکو برسد. طبیعتا در این مدیریت یکپارچه از بار تصدی‌گری و مسئولیت سنگین دولت کاسته می شود و زمینه برای تحقق مردمسالاری محلی فراهم می گردد.

منبع: اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + چهار =

دکمه بازگشت به بالا