بدهی ارزی دولت عدد بسیار پایینی است

به گزارش اعتماد نو، علی‌صالح آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در خصوص فایناس‌ها و نقش این بانک در انعقاد قراردادها اظهار داشت: در فاینانس‌ها بانک مرکزی نقش اصلی و اساسی را داشت و وزارت امور اقتصادی و دارایی بویژه سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی نقش اساسی داشتند.

وی ادامه داد: نظام بانکی از جمله بانک توسعه صادرات نیز در انعقاد قراردادها نقش داشته‌اند و بانک ما در متن قراردادها نظراتی داشت که به بانک مرکزی آن را ارائه کرد و امضای قرارداد هم نهایتا با بانک ما بود.

صالح آبادی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این وجوه دریافتی به صورت ارزی است و بازپرداخت آن نیز به شکل ارز ‌است طبعا شرکت‌هایی‌ که از بخش خصوصی می‌خواهند از این تسهیلات استفاده کنند باید حتما درآمد ارزی داشته باشند تا بتوانند به صورت ارزی بازپرداخت داشته باشند که عمدتا شرکت‌های صادراتی هستند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با تاکید بر اینکه شرکت‌های صادراتی درآمد ارزی دارند و می‌توانند اقساط خود را ارزی پرداخت کنند، گفت: نقش بانک توسعه صادرات یک نقش برجسته در خطوط اعتباری است و اگر هم دقت می‌کردید در تمام این خطوط اعتباری بنده حضور داشتم، زیرا یکی از استفاده‌کنندگان اصلی آن بانک توسعه صادرات است البته بانک‌های دیگر نیز هستند و تنها منحصر به ما نیست.

صالح آبادی ادامه داد: بنابراین ما اعتماد نو به نقل از برنامه قطعی داریم البته الان نیز پروژه‌هایی در بانک هست که در حال بررسی آنها هستیم که بتوانیم از این خطوط اعتباری استفاده کنیم.

نرخ بهره فاینانس ها هنوز مشخص نیست

صالح آبادی در پاسخ به این پرسش که در وام یا فاینانس‌های خارجی نرخ بهره‌ها چگونه است؟ تصریح کرد: نرخ بهره‌ها هنوز تعیین نشده و حسب هر پروژه براساس ریسکی که در کشور هست و براساس عایدی که هر پروژه دارد در هر پروژه این نرخ مشخص می‌شود البته نرخ‌ها هم نرخ‌های نرم بین‌المللی‌خواهند بود، اما هنوز نرخی تعیین نشده که بالا یا پایین باشد.

بسیاری از کشورها با منابع خارجی کشورشان را می‌سازند

تبدیل نفت به فرآورده‌های نفتی با پالایشگاه‌های فراسرزمینی
هم اکنون بخوانید

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اینکه گفته می‌شود ممکن است در آینده حجم بالای فاینانس‌ها بدهی خارجی برای کشور را به همراه داشته باشد نیز افزود: این انتقاد اصلا صحیح نیست زیرا کشور آمریکا بزرگترین بدهکار دنیا است و با این پول این کشور را ساخته است و بسیاری از کشورها با منابع خارجی کشورشان را می‌سازند.

صالح آبادی ادامه داد: یکی از مشکلات ما در دوران تحریم‌ها این بود که از منابع خارجی نمی‌توانستیم استفاده کنیم و تنها باید از منابع داخلی بهره می‌گرفتیم، این در حالی است که پروژه‌های ما همه تسهیلات ارزی نیازدارند زیرا تکنولوژی آنها همه از خارج از کشور می‌آید و نیازمند ارز است و ریال کارایی ندارد پس باید منابع ارزی خود را تجهیز کنیم وتنها منبع ارزی ما صندوق توسعه ملی بوده و لاغیر اما الان این امکان ایجاد شده است.

بدهی ارزی دولتمان به خارج عدد بسیار پایینی است

وی افزود: نکته بعدی هم اینکه طبق قانون اعتماد نو به نقل از برنامه و قانون بودجه منابع ارزی را باید جذب کنیم و بدهی ارزی دولت به خارج عدد بسیار پایینی است در حالی که ما کشوری هستیم که حدود ۴۰۰ میلیارد دلار جی دی پی داریم در برخی از کشورها بدهی‌شان از جی دی پی‌شان بالاتر است مانند امریکا، در حالی که بدهی ما از جی دی پی‌مان پایین‌تر است، بنابراین جای نگرانی نیست و این موضوع به نفع کشور است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این پروژه‌ها ارزیابی می‌شود که توان بازپرداخت دارند یا خیر؟ و در کل ریسک‌ها چگونه ارزیابی می‌شود؟ گفت: این مسئولیت بانک است که بایستی برای پولی که در اختیار دارد، توجیه فنی، مالی و اقتصادی داشته باشد و طرح را بررسی کند و با توجه به وضعیت متقاضی و اعتبارسنجی‌های لازم تصمیم نهایی را اتخاذ کند.

تجمیع بانک‌های توسعه‌ای کارساز نیست

وی در خصوص اینکه ما اگزیم بانک بزرگی در ایران نداریم و بحث تجیمع بانک‌های توسعه‌ای نیز مطرح است و آیا این موضوع باعث توانگری مالی بیشتر خواهد شد، افزود: تجمیع بانک‌های توسعه‌ای کارساز نیست زیرا هر بانکی ماموریت خاص خود را دارد، مثلا ماموریت بانک مسکن بخش مسکن است و کشاورزی ماموریت بخش کشاورزی را دارد، توسعه صادرات نیز همین طور، بانک صنعت و معدن و توسعه تعاون هر کدام مربوط به بخشی هستند که تخصص آن را دارند و هرکدام براساس هدفی ایجاد شده‌اند و چون هدف‌های متفاوتی دارند لزوما ادغام آنها به این موضوع کمکی نمی‌کند و باید تنها سرمایه همین بانک‌ها اضافه شود.

دانلود سریال آنتن قسمت نهم 9 ( دانلود قسمت 9 آنتن ) با ترافیک نیم رایگان
هم اکنون بخوانید

وی در پاسخ به این پرسش که افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات در سال گذشته چقدر بوده است؟ گفت: در سال گذشته از محل تبصره ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته‌ایم.

بانک توسعه صادرات با ۱۲۷ بانک خارجی روابط کارگزاری دارد

وی بیان کرد: در سیستم بانکی اگر متوسط سرمایه را ۸ درصد در نظر بگیریم ۹۲ درصد اهرم ایجاد شده و سپرده جذب می‌شود البته در بانک‌های توسعه‌ای این عدد کمتر است و کفایت سرمایه حدود ۲۵ درصد یعنی چهار برابر می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که در بخش ال‌سی ها و مروادات بانکی وضعیت صادرکنندگان چگونه است؟ افزود: در حال حاضر با بانک‌های مختلف در رابطه‌ایم در بانک توسعه صادرات با ۱۲۷ بانک خارجی در ارتباطیم و کارگزاری‌ها برقرار است و می‌توانیم نقل و انتقال وجوه را انجام دهیم.

با بانکهای اروپایی و آسیایی کار می‌کنیم

صالح آبادی گفت: ال سی می‌توانیم باز کنیم و ابلاغ کنیم و ضمانت‌نامه‌ها را صادر کنیم بنابراین امروز در این سطح از روابط کارگزاری که داریم می‌توانیم مشکلات صادرکنندگان خود را حل کنیم.

وی در خصوص اینکه در بحث تحریم‌ها و فشارهایی که ترامپ وارد می‌کند بخشی از بانک‌های ما راه‌ح‌لشان این بوده که بانک‌هایی کار کنند که در امریکا شعبه‌ای نداشته باشند، گفت: ما در حال‌حاضر با بانک‌هایی که در امریکا هستند ارتباطی نداریم و با بانک‌هایی در ارتباطیم که اروپایی یا آسیایی هستند و در امریکا شعبه‌ای ندارند.

منبع: اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

دکمه بازگشت به بالا