آمانو با صالحی دیدار کرد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با علی‌اکبر صالحی دیدار کرد.

به گزارش اعتماد نو،، یوکیا آمانو شنبه شب در راس هیاتی برای دیدار با مقامات کشورمان وارد تهران شد.

سفر آمانو به تهران در حالی برگزار می‌شود که حدود یک ماه دیگر نهمین گزارش وی درباره روند اجرای برجام در اختیار شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل قرار خواهد گرفت.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون در هشت گزارش خود درباره اجرای برجام پایبندی ایران به تعهداتش بر اساس این توافق را تایید کرده است.

آمانو همچنین چندی پیش در وین با علی اکبر صالحی در دیداری جداگانه گفت‌وگو کرد.

با توجه به مواضع شدید و خلاف توافق هسته‌ای دونالد ترامپ و تحولاتی که مرتبط با آن به ویژه در راستای اعمال تحریم‌های بیشتر مطرح شده است، سفر آمانو می‌تواند در راستای تقویت برجام اقدامی مهم باشد. در عین حال جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است با توجه به فشارهای دولت جدید آمریکا به آژانس و دیگر کشورها برای خروج از برجام یا همراهی آمریکا در اختلال در اجرای این توافق انتظار دارد آژانس وظایف حرفه‌ای اش را انجام دهد و از چارچوب وظایفش تحت فشار کشورهای دیگر خارج نشود.

دیدار آمانو با مقامات کشورمان در حالی برگزار می شود که رئیس‌جمهوری آمریکا دو هفته پیش به طور یک جانبه و بدون ارائه دلایل فنی و حقوقی اعلام کرد پایبندی ایران به برجام را تایید نکرده و نخواهد کرد. این درحالی است که تنها مرجع تایید پایبندی ایران به برجام به لحاظ فنی و حقوقی و براساس توافق دو طرف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و براساس برجام کشورهای عضو ۱+۵ و برخی کشورهای دیگر وظیفه تامین مالی نظارت آژانس بر روند اجرای برجام را نیز بر عهده دارند.

همکاری با فولاد هرمزگان باعث افتخار بیمه ایران است
هم اکنون بخوانید

آنچه مسلم است در صورت خروج آمریکا از برجام در ماه های آینده مشخص نیست آژانس در چه چارچوب و براساس چه معیارهایی به نظارت خود بر اجرای این توافق ادامه خواهد داد. به ویژه با توجه به این مسئله که بخشی از تامین مالی نظارت بر اجرای برجام نیز بر عهده آمریکا بوده است.

یکی از مهمترین انتقادات مورد ادعای طرف آمریکایی در ارتباط با اینکه برجام توافق کاملی نیست مربوط به محدودیت های زمانی این توافق و نیز نظارت های آژانس در ایران است. آمریکایی ها مدعی هستند باید فراتر از پروتکل الحاقی نظارت‌هایی به طور جامع از فعالیتهای هسته‌ای ایران انجام شود که این نظارتها باید شامل مراکز نظامی ایران نیز شود.

همچنین آمریکایی ها مدعی‌اند محدودیت زمانی ده یا پانزده ساله برای اجرای تعهدات باید طولانی‌تر شود.

براساس برجام جمهوری اسلامی ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را از زمان اجرا شروع کرده است و در حدود دو سال گذشته که از اجرای برجام می گذرد آژانس از میزان بازرسی‌ها و همکاری های ایران در این چارچوب ابراز رضایت کرده است. علاوه بر این نیز با توجه به برخی اخبار مبنی بر احتمال درخواست آژانس برای بازدید از مراکز نظامی، آژانس اعلام کرده است هیچ ضرورتی برای چنین بازرسی‌هایی فعلا ندارد.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است روز یکشنبه علاوه بر علی اکبر صالحی با وزیر خارجه و رئیس‌جمهوری کشورمان نیز دیدار کند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا