رایزنی‌ کردهای عراق برای اتحاد و کنار گذاشتن بارزانی از مذاکرات

روزنامه الحیاة از رایزنی‌هایی که برای اتحاد میان گروه‌های کرد و توقف تنش‌ها میان آنها و اتهام‌ یکدیگر به خیانت برقرار است، خبر داد و نوشت، عدم حضور مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق یکی از شروط دولت بغداد برای آغاز مذاکرات است.

به گزارش اعتماد نو،، روزنامه الحیاة چاپ لندن در سایت رسمی خود با انتشار گزارشی اعلام کرد، کردها از طرح مشترک عراق و ترکیه برای رسیدن به شهرک و گذرگاه فیش خابور در مثلث مرزی عراق، سوریه و ترکیه به شدت نگران هستند. به ویژه که نیروهای پلیس فدرال عراق در راستای رسیدن به این شهرک که غالب ساکنان آن را مسیحیان کلدانی تشکیل می‌دهند، تلاش می‌کنند.

این روزنامه در ادامه نوشت، گذرگاه مرزی فیش خابور تنها نقطه ارتباط با سوریه از طریق مرزهای اقلیم کردستان عراق و تنها نقطه ارتباطی میان خاک عراق و ترکیه است.

الحیاة درباره بحران سیاسی موجود میان بغداد و اربیل نیز نوشت، رایزنی‌هایی در راستای اتحاد میان گروه‌های کرد که درخصوص توقف تنش‌های رسانه‌ای و اتهام یکدیگر به خیانت در طی روزهای اخیر به توافقی دست یافتند، در جریان است.

همچنین این روزنامه در ادامه نوشت، برخی محافل سیاسی اخباری مبنی بر شرط دولت مرکزی برای عدم حضور مسعود بارزانی در مذاکرات را منتشر می‌کنند و این خواسته از سوی احزاب اصلی در سلیمانیه از جمله اتحادیه میهنی کرد، جنبش تغییر، جماعت اسلامی و ائتلاف دموکراسی و عدالت و نسل جدید مطرح است.

روابط میان بغداد و اربیل در پی برگزاری همه‌پرسی از سوی این اقلیم در سپتامبر گذشته دچار تنش شد و حیدر العبادی، نخست وزیر عراق مجبور به در پیش گرفتن اقداماتی از جمله توقف پروازهای بین المللی در دو فرودگاه اربیل و سلیمانیه و درخواست از اقلیم برای تحویلتمامی مدیریت گذرگاه‌های مرزی زمینی شد.

امکان سفر زائران به عراق از مرز زمینی
هم اکنون بخوانید

العبادی در اکتبر جاری به نیروهای امنیتی عراق دستور داد کنترل استان کرکوک و مناطق مورد اختلاف با اربیل در دیالی، صلاح الدین و نینوا را در دست بگیرند، به این ترتیب نیروهای پلیس فدرال در تمامی این مناطق مستقر شدند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

دکمه بازگشت به بالا