آژانس اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی ایران را ندارد

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی ایران را ندارد و نمی‌تواند عهده‌دار آن شود.

به گزارش اعتماد نو، سرگئی ریابکوف وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس، اظهار داشت: من می‌خواهم به طور کاملا شفاف و مستقیم بگویم که رسیدگی به برخی موضوعات جعلی با این مضمون که آژانس می‌تواند روی بند T (مربوط به تاسیسات نظامی ایران) در اعتماد نو به نقل از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کار کند، اصلا برای ما موضوعیت ندارد هر چند که این در حال حاضر جزء مسائل مورد بحث است.

ریابکوف افزود: مسکو به طور خاص تاکید دارد که آژانس اجازه انجام چنین بازرسی‌هایی را ندارد و نمی تواند عهده دار آن شود، چرا که بخش T مسائلی را خارج از محدوده صلاحیت آژانس مطرح می‌کند.

این مقام روس تصریح کرد: با این وجود، در خصوص اعتماد نو به نقل از برنامه موشکی ایران، برخی از همتایان ما ترجیح می‌دهند که سفید را سیاه عنوان کنند و بالعکس. ما نمی‌توانیم آنها را وادار به درک این منطق روشن و حقایق آشکار کنیم.

وی همچنین گفت: از آنجایی که آنها اصرار بر این قضیه دارند، ما نیز می‌گوییم اگر شما نمی‌توانید بدون بحث در این رابطه پیش بروید، باید آن را در جلسات آینده نشست کمیسیون مشترک مطرح کنید و اگر دیگر طرف‌های توافق مایل به بحث در این رابطه هستند، مسکو نیز آمادگی دارد تا موضع خود را به بحث بگذارد.

ریابکوف روز شنبه نیز در کنفرانس منع اشاعه در مسکو با حضور عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وندی شرمن سرپرست تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا تاکید کرد که مسکو تردیدی ندارد که تهران به تمام تعهدات خود در برجام عمل می‌کند و آنطور که آژانس نیز تایید می‌کند که ایران به توافق‌ پایبند است و آژانس به تمام تاسیسات در این کشور طبق پروتکل الحاقی دسترسی دارد.

برجام را نمی‌توان در چارچوبی جدا از رابطه جامع ایران و آمریکا بررسی کرد/ اروپا به عنوان پادوی مذاکرات نقش تعیین‌کننده‌ای ندارد
هم اکنون بخوانید

معاون وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای موثر بوده و به تمام اهداف خود دست یافته است، گفت: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد و ما هیچ دلیل یا فرصتی برای بازنگری یا تغییر آن نمی‌بینیم.

وی تصریح کرد: حتی اگر این توافق از منظر توازن منافع ایده‌آل نیست، اما به ایده‌آل بسیار نزدیک است. برای ما بسیار اهمیت دارد که برجام امکان همکاری بین المللی بیشتر با ایران در زمینه‌های مختلف را ایجاد و این توافق این شرایط را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم کرده است که سرانجام ماهیت صرفا صلح آمیز هسته‌ای ایران را تایید کند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + شش =

دکمه بازگشت به بالا