درخواست شورای امنیت از بغداد و اربیل برای آغاز گفت‌وگوهای سازنده

شورای امنیت با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از گزارش خشونت‌ها رد اطراف کرکوک خواهان آرام شدن اوضاع در منطقه و آغاز گفت‌وگوهای سازنده میان بغداد و اربیل شد.

به گزارش اعتماد نو، در سایت الحره در بیانیه صادره از سوی اعضای شورای امنیت آمده است: شرایط در کرکوک نگران‌کننده است و ما ازهمه طرف‌ها در این منطقه می‌خواهیم که از تهدید و استفاده از زور اجتناب کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم تا وارد گفت‌وگوهای سازنده با هدف آرام کردن تنش‌ها در این منطقه شوند.

اعضای شورای امنیت از طرفین خواسته‌اند با تعهد به قانون اساسی حاکمیت و تمامیت راضی عراق را حفظ کنند.

این شورا همچنین بر حمایت خود از حاکمیت و تمامیت راضی و اتحاد عراق و لزوم تلاش برای مبارزه با داعش تاکید کرده و همچنین حمایت کامل خود را تلاش‌های سازمان ملل برای تسهیل مذاکرات میان طرفین عراقی اعلام داشته است.

از سال ۲۰۰۳ نیروهای پیش‌مرگ توانستند به صورت تدریجی کنترل مناطقی را به دست بگیرند اما تمام مناطق به دست گرفته را در طی۴۸ ساعت از دست دادند و ضربه سنگین‌تر آن بود که چاه‌های نفت کرکوک را نیز از دست دادند که این مسئله آرزوهای آن‌ها برای ایجاد یک کشور مستقل را از بین برد چرا که آن‌ها نزدیک به سه چهارم نفت کرکوک را از طریق کردستان بدون موافقت بغدادصادر می‌کردند. نیروهای عراقی بعد از آنکه کردها با شرط حیدرالعبادی نخست وزیر عراق مبنی بر لغو همه پرسی جدایی اقلیم کردستان موافقت نکردند عملیات خود را برای بازپس‌گیری این مناطق آغاز کردند.

آنکارا عملیات در «عفرین» را با تهران و مسکو هماهنگ می‌کند
هم اکنون بخوانید

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا