ترامپ مجبور است فشار جامعه جهانی را تحمل کند

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه با بیان این که سیاست خارجی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا دچار سرگردانی شده است، گفت: با شرایطی که برجام ایجاد کرده او مجبور است فشار جامعه جهانی را تحمل کند.

به گزارش اعتماد نو، محمود محمدی با اشاره به اظهارات روز گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در خصوص ایران اظهار داشت: احاله برجام به کنگره نمونه ای از این سرگردانی ترامپ در سیاست خارجی و تعهداتی است که نمی تواند آن را نقض کند.
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه افزود: بخشی از اظهارات ترامپ مربوط به درشت گویی و یاوه گویی هایی است که نسبت به جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی و مسئولیت هایی که قانون برای ارکان مختلف از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعییین کرده، بود.
وی با اشاره به بی اعتنایی ترامپ نسبت به مدارک و اسناد تاریخی درباره نام خلیج فارس افزود: این موضوع به رسمیت نشناختن مبانی قانونی و تاریخی و خصومت همراه با بلاهت یک رئیس جمهور نسبت به ایران است.
این کارشناس و تحلیل گر روابط بین الملل با اشاره به نگاه منفعت گرا و تمامیت خواهانه رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: ترامپ ظاهرا فراموش کرده است که آمریکا دیگر تنها ابرقدرت جهان نیست .

*تبیین دیدگاه های ایران ترامپ را منزوی تر می کند/ حساب ترامپ از مردم آمریکا جدا است
نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره هفتم با اشاره به مسئولیت سنگینی که جمهوری اسلامی ایران برای تبیین سیاست ها و مسئولیت پذیری انسانی و اعتقادی خود در ثبات آفرینی و صلح در منطقه بر عهده دارد اظهار داشت: اگر جمهوری اسلامی ایران بتواند دیدگاه های خود را بدون ادبیات مناقشه جویانه تبیین کند، ترامپ قطعا منزوی تر خواهد شد.
وی با اشاره به منطق جامعه جهانی گفت: اگر کشوری مسئولیت های خود در ایجاد ثبات و امنیت و همراهی با ارزش های مشترک بشری را در منطقه ای از جهان را برعهده بگیرد با استقبال و پذیرش جامعه جهانی مواجه می شود.
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه با بیان این که سیاست های ایران نه تنها موجب افتخارمردم ایران بلکه موجب افتخارملت های منطقه هم است، تصریح کرد: ایران نشان داده است چه در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و چه در مبارزه با خشونت و تروریسم و گروه های تروریستی همچون داعش و طالبان و القاعده در منطقه، نقش مسئولانه ایفا کرده است.
وی افزود: ما هم مسئولیت پذیری کشورهای دیگر را در ایجاد امنیت و صلح به رسمیت می شناسیم و باید جامعه آمریکا، سیاستمداران، روشنفکران و مردم این کشور را از حساب ترامپ و همفکران او جدا کنیم.

تجارت ۱۱۴ میلیون دلاری ایران و قطر
هم اکنون بخوانید

*ایران با هر عاملی که تهدید کننده امنیت و صلح جهانی باشد مخالف است
محمدی نقش ایران در مسیر ایجاد امنیت و ثبات در منطقه را غیرقابل انکاری دانست به هزینه های که در این راه انجام داده اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد به اصول اخلاقی و انسانی با هر عاملی که تهدید کننده امنیت و صلح جهانی باشد، مخالف است و علاوه بر اینکه هر گونه تلاش و برای صلح و امنیت و مبارزه با تروریسم را به رسمیت می شناسد، انتظار هم دارد نقش آن در امنیت سازی منطقه و جهان به رسمیت شناخته شود.
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه گفت: ایران دارای نقاط قوت و تاثیرگذاری لازم در ایجاد امنیت خاورمیانه و حتی جهان است و باید این مسئولیت پذیری جمهوری اسلامی برای افکار عمومی جهانی تبیین شود.
سفیر پیشین ایران در الجزایر با تاکید بر این که آمریکا باید به مسئولیت های سنگین خود در ثبات آفرینی و ایجاد امنیت در جهان واقف باشد، افزود: اگر ترامپ از این منظر به جایگاه خود نگاه می کرد، چنین اظهارات سخیف و گستاخانه ای نسبت به کشوری همچون ایران که مسئولیت پذیری خود را در منطقه خاورمیانه به خوبی نشان داده و با درک درست نسبت به همین مسئولیت ها ایفای نقش می کند، اظهار نظر نمی کرد.
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی طی سالهای اخیر نشان داده است بازیگری مسئول در منطقه و جهان است و در راستای ایجاد امنیت و صلح و ثبات در منطقه و مبارزه با گروه های تروریستی همچون داعش نقش غیرقابل انکاری داشته و به مسئولیت های خود با محوریت نیروهای نظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جوانان مومن و انقلابی اتفاق می افتد، کاملا واقف است و جامعه جهانی می داند که ایران در ایجاد امنیت و صلح و ثبات منطقه ای و مبارزه با داعش که آسیب های زیادی به ملتهای منطقه و جهان زده، هزینه هم پرداخت کرده است.
وی با ابراز تاسف از اینکه رئیس جمهوری آمریکا از درک مسئولیت پذیری جمهوری اسلامی ایران در امنیت سازی عاجز است، افزود: ما شاهد بودیم که ترامپ در تبلیغات خود برای انتخابات ریاست جمهوری، آمریکا را در خلق داعش مقصر می دانست و می گفت که اسناد زیادی وجود دارد که داعش سپاه سری پنتاگون و سیا و برخی کشورهای عضو ناتو است، اما اکنون چنین مواضعی را برضد جمهوری اسلامی می گیرد.

کشته شدن یک نفر در پی عملیات هلی برن آمریکا در قامشلی سوریه
هم اکنون بخوانید

*راهبرد ترامپ اعتبار آمریکا را نزد هم پیمانان خود نیز از بین می برد
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه با اشاره به مخالفت و ناخشنودی صریح و روشن کشورهای اروپایی با دیدگاه ها و اظهارات ترامپ درباره ایران و ایجاد تردید و شبهه در برجام گفت: رئیس جمهوری آمریکا از راهبرد اشتباهی حتی نسبت به همکاری و تعهداتی که با هم پیمانان خود دارد پیروی می کند و این امر اعتبار آمریکا را نزد هم پیمانان خود از بین می برد.
محمدی با بیان این که جامعه جهانی هم از نیت و سیاست های منفعت گرایانه ترامپ آگاه است، گفت: جامعه جهانی از تفاوت دیدگاه کنگره و سایر اقشار سیاسی آمریکا با او واقف است و فکر می کنم هیچ اعتنایی هم به اظهارات ترامپ نداشته باشند.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

دکمه بازگشت به بالا