ریسک شکست استراتژی جدید ترامپ در قبال ایران بسیار بالا است

شبکه بلومبرگ گزارش داد: استراتژی جدید رئیس‌جمهور ترامپ برای مقابله با ایران و مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای نیازمند یک سری شروط بزرگ برای نتیجه دادن در کوتاه مدت است، از این رو ریسک شکست آن بسیار بالا است.

به گزارش اعتماد نو، شبکه خبری بلومبرگ اعلام کرد: طرحی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه منتشر کرد، حاصل چند ماه کار وزارت امور خارجه و شورای امنیت ملی و کمک مشاوران بیرون از کاخ سفید است و برای عملی شدن به شکل درست به تمامی این اجزا نیاز دارد. اگر ترامپ به تهدیدش برای عقب نشینی از توافق جامه عمل بپوشاند، آمریکا با خطر انزوا در میان متحدانش رو بi رو است و ممکن است اهرم ضروری کنترل‌های بین‌المللی بر اعتماد نو به نقل از برنامه هسته‌ای ایران را از دست بدهد. بزرگ ترین چالش این است که متحدان را همراه کند و این دیپلماسی سخت خواهد بود.

ترامپ در سخنرانی روز جمعه‌اش رویکردی را شرح داد که ماه‌هاست برای شکل دهی دوباره به توافق که وی وعده پاره کردنش را داده بود، روی آن کار شده است. این استراتژی مطابق با باور ترامپ درباره توافق هسته‌ای است، مبنی بر اینکه توافق بسیار کوته‌بینانه است و تنها تهران را جسورتر کرده تا به حمایت از گروه‌هایی که واشنگتن آنها را تروریستی می خواند، ادامه دهد و موشک های بالستیکش را توسعه دهد.

دولت ترامپ ادعا می‌کند که اگرچه بنا به تایید وزارت امور خارجه آمریکا ایران به طور فنی به توافق پایبند است، منتظر پایان یافتن محدودیت‌های توافق است تا سرانجام یک سلاح هسته‌ای تولید کند.

نقش رمز ریال در آینده اقتصاد ایران
هم اکنون بخوانید

به گزارش بلومبرگ، اولین توقف ترامپ در کنگره است. وی با سر باز زدن از تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای از قانون‌گذاران می خواهد تا تحریم‌های جدید سخت علیه ایران را بررسی کنند. این اقدامات در صورتی که ایران محدودیت‌های سختگیرانه‌تری در خصوص موشک‌های بالستیکش، غنی‌سازی اورانیوم و آنچه واشنگتن حمایت از تروریسم می‌خواند را رعایت نکند، به طور خودکار اجرایی می‌شوند.

دولت آمریکا با داشتن چنین قانونی در حال شرط بندی روی این است که آیا می‌تواند یک جبهه قوی در برابر متحدان اروپایی مهیا کند. این در حالی است که ترزا می نخست‌وزیر انگلیس، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه روز جمعه پس از سخنرانی ترامپ در یک بیانیه مشترک بر ادامه تعهدشان نسبت به توافق هسته‌ای تاکید کردند و توافق را یک گام بزرگ در مسیر اطمینان از نبود انحراف در اعتماد نو به نقل از برنامه هسته‌ای ایران دانستند.

سناریوی تیم ترامپ زمانی محقق خواهد شد که آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان در طرف میز قرار داشتند و در این صورت ایران احساس انزوا می‌کرد و می‌پذیرفت امتیازاتی را که زمان مذاکرات به پذیرفتن آنها نبوده‌اند را قبول کند.

اما در داخل کنگره می‌تواند به سادگی از تصویب طرحی که ترامپ خواهان آن است، سر باز زند. در عرصه بین‌الملل نیز متحدان اروپایی به ایران، روسیه و چین خواهند پیوست و بدون توجه به آمریکا به اجرای توافق ادامه خواهند داد.

در بدترین حالت، تهدید اقدام نظامی آمریکا علیه اعتماد نو به نقل از برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد، اگر حتی ممکن باشد یا اینکه مساله اقتصادی در میان باشد. در چنین حالتی کشورهای اروپایی به علاوه روسیه، چین و دیگر شرکای تجاری ایران باید میان تجارت با ایران یا محدودیت دسترسی به نظام مالی آمریکا یکی را انتخاب کنند.

بازگشت به افغانستان؛ یک تجربه شکست‌خورده یا امیدبخش؟
هم اکنون بخوانید

بلومبرگ در ادامه به بررسی پاسخ ایران به این وضعیت پرداخت و گزارش داد: اگر این اقدامات به خروج ایران از توافق هسته‌ای منجر شود، می‌تواند آمریکا را سرزنش کند و آمریکا نظارت کمتری بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران خواهد داشت.

این اتفاق به روابط آلمان، فرانسه و انگلیس هم آسیب خواهد زد.

جان گلاسر، سرپرست مطالعات سیاست خارجی در موسسه کاتو در واشنگتن با بیان اینکه چنین اتفاقی یک دردسر بزرگ است، گفت: این‌ ایران و دیگر کشورهای جهان خواهند بود که در یک طرف قرار دارند و آمریکا در طرف دیگر.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + هفده =

دکمه بازگشت به بالا