جنگ غیرضروری با کورکر، طرح ترامپ درباره توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد

روزنامه واشنگتن پست پس از جدال لفظی میان رئیس‌جمهور آمریکا و یک سناتور جمهوری خواه در گزارشی نوشت: ترامپ با وارد کردن خود به یک جنگ غیرضروری با کورکر، طرح خود درباره توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد.

به گزارش اعتماد نو، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، اگر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا خواهان افزایش فشار بر ایران است، با دعوا راه انداختن با سناتور باب کورکر کاری در این راستا انجام نداده است. به نظر می آید خشم ترامپ پس از اظهارات هفته گذشته کورکر ایجاد شده باشد که گفته بود رکس تیلرسون وزیرامورخارجه، جیمز ماتیس وزیر دفاع و جان کلی مدیر کارکنان کاخ سفید کسانی هستند که به جداکردن آمریکا از هرج و مرج کمک می کنند.

حدس زدن اینکه منظور کورکر از هرج و مرج چه چیزی یا چه کسی بوده، کار سختی نیست.

ترامپ روز یکشنبه با یک سری پیام توئیتری اتهامی را علیه کورکر مطرح کرد و گفت که به وی التماس کرده تا در رقابت‌های انتخاباتی‌اش در سال ۲۰۱۸ از کورکر حمایت کند.

سناتور کورکر سپس یک پیام نیشدار منتشر کرد و نوشت: شرم آور است که کاخ سفید به مهدکودک بزرگسالان تبدیل شده است. بدون شک یک نفر صبح امروز سر شیفت خود حاضر نبوده است.

چند ساعت بعد ترامپ پاسخ داد: باب کورکر بود که توافق هسته‌ای را به ما تحمیل کرد. ما نیازمند بیمه سلامت هستیم، ما نیازمند اصلاح / کاهش مالیات هستیم، ما به افرادی که بتوانند این کار را انجام دهند نیاز داریم!

در دوران ترامپ جنگ‌های توئیتری بسیار فراوان شده اند اما این مورد پیامدهای بزرگی خواهد داشت. باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا در عرصه سیاست خارجی یک چهره تاثیرگذار به شمار می آید. وی که زمانی از حامیان ترامپ بود و در کارزار انتخاباتی‌ ترامپ به او مشاوره می داد، اکنون که ترامپ به ریاست جمهوری رسیده و خودش در آستانه بازنشستگی قرار دارد همه چیز تغییر کرده است. اکنون کورکر چیزی برای از دست دادن ندارد.

هنوز به ناتو پایبندیم، فعلا خروج ضرورتی ندارد
هم اکنون بخوانید

واشنگتن پست در ادامه نوشت: زمانی که پای ایران به میان می آید، این مسئله مهم است. ترامپ بارها توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را مورد انتقاد قرار داده که موجب محدودیت اعتماد نو به نقل از برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌های این کشور شده است. ترامپ آن را بدترین توافق دانسته است. قرار است وی طی یک هفته آینده طرحی را برای عدم تایید پایبندی ایران اعلام و ادعا کند که توافق به نفع امنیت ملی آمریکا نیست. در این صورت کنگره باید در یک فرصت ۶۰ روزه درباره وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران تصمیم گیری کند. اقدامی که می‌تواند توافق هسته‌ای را به نابودی بکشاند.

کاخ سفید امیدوار است که تهدید تحریم ها سبب شود کنگره با مذاکره مجدد توافق هسته‌ای موافقت کند اما در یک مباحثه میان هر دو حزب درباره توافق هسته‌ای، اغلب به کورکر احترام گذاشتند که نقشی بزرگ ایفا خواهد کرد.

با توجه به اینکه اکثریت سنا در جمهوری خواهان است، ترامپ برای هر اقدام قانونی نیازمند حمایت کورکر است، از جمله درباره بیمه درمانی و اصلاح مالیات. کورکر همچنین تاییدیه های دیپلماتیک را کنترل می‌کند. به این معنی که وی می‌تواند روی انتصاب وزیر امورخارجه، در صورتی که رکس تیلرسون از سمت خود کناره‌گیری کند، تاثیرگذار باشد.

رئیس‌جمهور آمریکا با این اقدامات با مردی که به شدت به وی نیاز دارد در یک کشمکش غیرضروری خواهد افتاد. طرح ترامپ درباره ایران به کنگره وابسته است و کورکر می تواند مهمترین فرد در این میدان باشد.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

دکمه بازگشت به بالا