اسکورت اتوبوس‌های راهیان نور توسط خودروهای سپاه

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش شرکت دراردو را حق دانش آموزان دانست وگفت: اتوبوس‌های حامل دانش آموزان شرکت کننده در راهیان نور توسط خودروهای سپاه پاسداران اسکورت می شوند.

به گزارش اعتماد نو، مهدی فیض اردو را یک فرصت طلایی و تربیتی دانست و تصریح کرد: اردو یک موقعیت جذّاب یادگیری و یکی از شاخص های نظام تعلیم وتربیت پیشرفته است.

فیض با اشاره به تأکید سند تحول در استفاده از روش های متنوع تربیتی، افزود: کلاس درس یک موقعیت یادگیری است، اما در کنار آن استفاده از پژوهش سراها، کانونهای تربیتی و فعالیتهای اردویی نیز هر کدام یک موقعیت یادگیری دیگر برای دانش آموزان محسوب می شود، بنابراین باتوجه به اهمیت برگزاری اردوها، دستورالعمل مربوطه در سال های گذشته همواره تنظیم و به استان ها ارسال شده است و آخرین دستورالعمل در سال ۸۹ با تغییرات و اصلاحاتی در اختیار استانها قرار گرفته است.

وی افزایش اثربخشی و ارتقای سطح امنیتی اردوها را دو هدف تدوین دستورالعمل ها برشمرد و عنوان کرد: بعد از حادثه تلخ داراب، حسب دستور وزیر ، دستورالعمل جدید اردوها را تدوین و در فرآیند تصویب قرار دادیم، اما زمان‌بر بودن فرآیند تصویب، باعث شد تا با هدف جلوگیری از فرصت سوزی، اصلاحاتی را در قالب دستورالعمل متمم تهیه کنیم که تا قبل از ۲۰ مهرماه توسط وزیر به استان‌ها ابلاغ می شود.

استفاده از قطار به جای اتوبوس در اردوها

وی ادامه داد: ممنوع بودن حرکت اتوبوس های اردویی از ساعت۲۳ تا ۵ صبح، استفاده از خطوط ریلی به جای اتوبوس در استان‌هایی که راه آهن وجود دارد، حضور یک مأمور امنیتی از سوی سپاه یا بسیج در اتوبوس دانش آموزان، وجود یک سرپرست مرد در اتوبوس دختران، بسیج همه امکانات اقامتی واقع در مسیر حرکت دانش آموزان به منظور بیتوته کردن آنها، اعم از خوابگاه ها، اردوگاه ها، کانون ها، خانه‌های معلم و مدارس شبانه روزی ونیز تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرارگرفتن سرپرستان و مربیان اردویی از جمله بندهای متمم دستورالعمل مذکور است.

نشست خبری سخنگوی قوه‌ قضاییه، فردا برگزار می‌شود
هم اکنون بخوانید

فیض، تهیه چک لیست ویژه مشخصات فنی اتوبوس و تأیید آن توسط نماینده آموزش وپرورش، تهیه چک لیست ویژه مقدمات برگزاری اردو، تشکیل پرونده با محتوای رضایت نامه ها، چک لیست ها، گزارش اردو، تغییر نحوه برگزاری اردوها از مدرسه محوری به منطقه محوری به طوری که منطقه می تواند دانش آموزانی را از چند مدرسه در قالب یک کاروان اردو اعزام کند، پذیرش مسئولیت حفظ سلامتی اردوهای راهیان نور در مسیرتردد توسط سپاه پاسداران و الزام مربیان و سرپرستان اردو و هم چنین دانش آموزان به گذراندن دوره های کوتاه مدت ویژه اردوها قبل از حرکت را، از جمله موارد دیگر دستورالعمل متمم دانست و افزود: اجرای این متمم تا زمان ابلاغ دستورالعمل جدید اردوها الزامی است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ، ترغیب دانش آموزان اردویی به انجام فریضه نماز و سجایای اخلاقی را از نتایج اردوهای راهیان نور برشمرد و خاطرنشان کرد: برگزاری اردوهای راهیان نور یکی از اعتماد نو به نقل از برنامه های اصلی معاونت پرورشی و فرهنگی است.

وی افزود: از ۲۲ مهرماه تا۱۸ آبان ماه مرحله اول اردوهای راهیان نور انجام می شود و در این مرحله ، دانش آموزان دختر به سرزمین های نور غرب و پسران به جنوب اعزام می شوند و در مرحله دوم که پس از اربعین حسینی آغاز می شود، دختران به سرزمین های نور در جنوب و پسران به غرب کشور اعزام خواهند شد.

دانش آموزان پایه‌های دهم و یازدهم به اردوهای راهیان نور اعزام می‌شوند

فیض افزود: تنها دانش آموزان پایه های دهم و یازدهم در این اردوها می توانند شرکت کنند و پیش بینی می شود بیش از ۵۰۰ هزار نفر در سال تحصیلی جاری به سرزمین های نور اعزام شوند.

انتشار فهرست کتاب‌های برگزیده باشگاه‌های کتابخوانی
هم اکنون بخوانید

وی شرکت در اردو را حق مسلم دانش آموز خواند و تصریح کرد: محروم کردن دانش آموز از اردو در درازمدت اثرات سویی را در پی خواهد داشت، بنابراین تأکید می شود مسئولین استانها نه تنها فعالیتهای اردویی را محدود نکنند، بلکه در این زمینه مشوق دانش آموزان باشند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ، اظهار کرد: تأکید می کنم وسیله ایاب و ذهاب دانش آموزان قطار باشد، مگر ضرورتی ایجاب کند که مسئولین از اتوبوس استفاده کنند مانند نبود خطوط ریلی در برخی استان ها، بنابراین در صورت ضرورت استفاده از اتوبوس و تردد ۳ دستگاه اتوبوس در یک زمان، سپاه پاسداران موظف است با یک خودروی سبک کاروان دانش آموزان را همراهی کند.

بازدید نمایندگان آموزش و پرورش و سپاه پاسداران از محلهای اسکان و یادمان ها

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، وی خاطرنشان کرد: نمایندگانی از سپاه و آموزش وپرورش باید از برگزاری اردوها، محل اسکان و یادمان ها بازدید کنند و از لحاظ بهداشتی، امنیت و امکانات مکان های مذکور را تأییدکنند.

فیض در پایان به مدیران کل آموزش وپرورش استان ها توصیه کرد: در اولین اعزام اردوهای راهیان نور، خود و یا یکی از معاونان دانش آموزان را همراهی کند تا اگر موانعی مشاهده شد به رفع آن اقدام کنند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

دکمه بازگشت به بالا