شورای عالی همه‌پرسی در اقلیم کردستان منحل شد

به گزارش اعتماد نو، شورای عالی همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق خود را منحل کرد و شورای عالی سیاسی به رهبری «مسعود بارزانی» برای مذاکرات قریب‌‌الوقوع با بغداد درباره آینده این اقلیم تشکیل داد.

یکی از اعضای شورای عالی همه‌پرسی در اقلیم کردستان تصریح کرد، تصمیم به انحلال این شورا در پی دستاورد مهم یعنی همه‌پرسی استقلال اتخاذ شده است.

طبق گزارش‌ها، اعضای این شورای جدید را رهبران احزاب سیاسی حامی برگزاری همه‌پرسی تشکیل می‌دهند و ریاست آن را مسعود بارزانی، رئیس کنونی اقلیم کردستان عراق بر عهده می‌گیرد.

ابعاد این تصمیم جدید تاکنون کاملا مشخص نشده ولی چه‌بسا انحلال شورای عالی همه‌پرسی اقدامی واقعی و هم‌سو با این ماموریت است.

برخی ناظران نیز می‌گویند تشکیل شورای عالی سیاسی تلاشی برای حل و فصل بحران ناشی از همه‌پرسی است و باب گفت‌وگوها با دولت مرکزی در بغداد را باز می‌کند.

بر این اساس، شورای عالی سیاسی در اولین بیانیه‌ای که صادر کرد، از طرح ابتکاری آیت‌الله سیدعلی سیستانی، مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق برای حل بحران میان بغداد و اربیل، قدردانی و اعلام کرد که این گفت‌وگوها به‌زودی آغاز خواهد شد.

با این حال، مخالفان بارزانی در داخل اقلیم می‌گویند که وی با برداشتن چنین گامی، تلاش می‌کند رهبری خود برای این اقلیم را که دو سال پیش به پایان رسیده است، تمدید کند.

منبع: ایسکا نیوز

الحلبوسی زمان آغاز کاندیداتوری ریاست جمهوری عراق را اعلام کرد
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 8 =

دکمه بازگشت به بالا