برخی کشورها از ایران در برابر بازرسی‌ها حفاظت می‌کنند

به گزارش اعتماد نو، پایگاه اطلاع رسانی «تاون هال» نوشت : «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل با تکرار ادعاهای پیشین خود درباره ایران، در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر شده است، مدعی شد: « اگر توافق هسته‌ای ایران معنایی داشته باشد، طرف‌های توافق باید درک مشترکی از مفاد آن می‌داشتند. مقامات ایران می‌گویند از پذیرش نظارت‌ها بر سایت‌های نظامی‌شان خودداری خواهند کرد؛ این درحالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید هیچ تفاوتی میان سایت نظامی و غیرنظامی وجود ندارد.»

به ادعای تاون هال بر اساس توافق هسته‌ای، آژانس انرژی اتمی اجازه دارد به همه اماکن در ایران اعم از سایت‌های مرتبط با مسائل نظامی که مشکوک به فعالیت هسته‌ای است، دسترسی داشته باشد.

هیلی بدون نام بردن از روسیه مدعی شد که امروز مشخص شده برخی از کشورها از ایران در برابر بازرسی‌ها حفاظت می‌کنند. بدون بازرسی، توافق هسته‌ای یک وعده توخالی است.

بر اساس این گزارش در بخش تی توافق هسته‌ای هیچ اشاره‌ای به آژانس نشده است. روسیه بارها گفته این یعنی اژانس مقام صلاحیت‌دار در این رابطه نیست.

همچنین نیکی هیلی اوایل ماه گفته بود رییس‌جمهور قصد خروج از توافق هسته‌ای را دارد.

وی گفته بود اگر ترامپ به این نتیجه برسد که نمی‌تواند پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کند، این پیام به کنگره ابلاغ خواهد شد که دولت معتقد است ایران توافق هسته‌ای را نقض کرده یا برداشتن تحریم‌ها برای مقابله با رفتارهای ایران کار درستی نبوده یا لغو تحریم‌ها به نفع منافع ملی آمریکا نبوده یا ترکیبی از هر سه اینها.

منبع: اعتماد نو به نقل از ایلنا

سازمان ملل پرچم خود را به حالت نیمه افراشته درآورد
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

دکمه بازگشت به بالا