دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند ۶۰ درصد پژوهش کشور را برعهده بگیرد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد این دانشگاه پتانسیل‌های زیادی دارد که قبلا در آموزش مورد استفاده قرار گرفته و امروز نیز باید در پژوهش از آن‌ها استفاده شود.
به گزارش اعتماد نو، دکتر فرهاد رهبر در مراسم تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز برگزار شد، گفت: ما به آقای موسی‌خانی گفتیم یا معاونت پژوهش را انتخاب کن یا ریاست واحد قزوین را، چرا‌که سال تحصیلی جدید در پیش است و نیاز به یک رئیس تمام وقت دارد، آقای موسی‌خانی به من گفتند من بچه‌ای را بزرگ کرده‌ام که باید آن را به سرانجام برسانم. من از این تعصبش به قزوین قبطه خوردم و تصمیم گرفتیم که آقای موسی‌خانی تمام وقت در واحد قزوین فعالیت کند.
او ادامه داد: در مدت کوتاهی که دکتر موسی‌خانی در معاونت پژوهش بودند همان پشتکاری را داشتند که در این سال‌ها در خدمت دانشگاه آزاد بودند، دکتر رنجبر به عنوان معاون پژوهشی جدید نیز مسیر ایشان را ادامه خواهند داد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دکتر رنجبر جزو برترین‌ها در حوزه علم و فناوری و پژوهش هستند و مسئولیت اجرایی در دانشگاه تربیت مدرس نیز داشتند به همین دلیل با وجود دو بال علم و تجربه‌ای که در ایشان سراغ داشتیم و با مشورتی که با دوستان کردیم، ایشان را به معاونت پژوهشی دانشگاه دعوت کردیم که البته ایشان هم با اشتیاق آن را پذیرفتند.
رهبر تاکید کرد: ‌کار دانشگاه یک کار تیمی است. اگر همه عزیزان در قسمت‌های مختلف با یکدیگر همکاری نکنند نمی‌توان موفقیتی بدست آورد و کارهای بزرگی را انجام داد.
او افزود: متاسفانه امر پژوهش در کشور تا‌کنون مغفول مانده است. زمانی اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی شد که سه درصد تولید ناخالص ملی در پژوهش صرف شود، بعدا اصلاح شد و به ۴ درصد رسید، اما با این وجود متاسفانه امروز بودجه پژوهش کشور کمتر از نیم درصد است، اگر کیفیت هزینه کرد این بودجه را نیز بسنجیم اوضاع بحرانی‌تر از آنی است که ما تصور می‌کنیم. زمانی آموزش در کشور مساله بود و کار وزارت علوم در پیشبرد آموزش عالی بر زمین مانده بود. دانشگاه آزاد اسلامی با وجود حمایت‌های حضرت امام و مقام معظم رهبری و ابتکار آیت‌الله هاشمی به جایگاه امروز رسید و کار ملی بر زمین مانده آموزش را به دوش کشید و اکنون نیمی از آموزش عالی به دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص دارد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: امروز مساله ملی بر زمین مانده پژوهش است، با عزمی که در شما سراغ دارم و تجربه‌ای که در حل مساله آموزش داشتید باید کاری کنیم که پژوهش در جایگاه واقعی خود قرارگیرد، دانشگاه آزاد اسلامی پتانسیل‌های زیادی دارد که قبلا در آموزش مورد استفاده قرار گرفت امروز نیز باید در پژوهش از آنها بهره گرفته شود. باید بدون شعار بتوانیم به این سمت حرکت کنیم، به جرأت می‌توانم بگویم که دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند ۶۰ درصد پژوهش کشور را برعهده بگیرد.
رهبر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دیگر درآمد زیادی در آموزش به دست نمی‌آید، بلکه درآمد در پژوهش است. البته برای رسیدن به هدف مورد نظر نیاز به اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی داریم و از دکتر رنجبر می‌خواهم که از نظرات ارزشمند دکتر موسی‌خانی و سایرینی که در حوزه پژوهش در دانشگاه آزاد فعالیت داشتند، کمک بگیرد، ما ۳۰ هزار عضو هیات علمی داریم که اگر ۱۰ درصد آنها ظرفیت پژوهش داشته باشند به عدد ۳ هزار عضو هیات علمی فعال در حوزه پژوهش می‌رسیم این تعداد یک لشگر است و می‌توانند موضوعات پژوهشی را در حوزه‌های مختلف دنبال کنند.
او گفت: اینکه عضو هیات علمی ما ثروتمند باشد برای ما افتخار است و بتواند از راه پژوهش درآمد کسب کند برای دانشگاه آزاد اسلامی یک هدف مهم است در ذیل این رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی نیز منفعت خود را می‌برد، باید فرآیندها اصلاح شوند و به سمت دانشگاه نسل سوم پیش برویم، ما از تولید مقاله عبور کرده‌ایم و باید اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی کنیم که مدیریت دانش در هر نقطه از کشور پیش برود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: ما در پژوهش محافظه کارانه عمل کرده‌ایم چرا که تولید علم داشتیم ولی جرأت علمی نداشتیم، تولید باید با جرأت تلفیق شود تا نتایج خوبی به دست آید. حتما می‌توانیم ظرف مدت کوتاهی اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی کنیم و از امکانات بلااستفاده دانشگاه به نفع پژوهش استفاده کنیم، ‌این را به عنوان یک مصوبه می‌گویم پژوهش باید از همه امکانات دانشگاه استفاده بهینه کند، کار ستاد همین است که مدیریت دانش داشته باشد.
او در پایان همچنین از دکتر موسی‌خانی بار دیگر تشکر و به حضور رئیس کمیسیون عمران مجلس اشاره کرد و گفت:‌ حضور ایشان در این جلسه نشان می‌دهد که چقدر پژوهش برای مجلس مهم است، ایشان به درستی به این نتیجه رسیده‌اند که نفع حوزه انتخابی‌شان این است که از دانشگاه آزاد کمک بگیرد و پژوهش را در آن منطقه فعال کند، ایشان همواره همراه علم و پژوهش بودند و ما از این رویکرد ایشان قدردانی می‌کنیم.

این ۲۵ هزار میلیارد تومان کجاست؟
هم اکنون بخوانید

منبع: آنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 19 =

دکمه بازگشت به بالا