انگلیس روابط نظامی‌اش را با میانمار تعلیق می‌کند

نخست وزیر انگلیس در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد، لندن تمامی همکاری‌های خود با ارتش میانمار را تا زمانی که خشونت‌های این کشور علیه مسلمانان روهینجا متوقف شود، به حالت تعلیق درمی‌آورد.

به گزارش اعتماد نو، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، ترزا می، نخست وزیر انگلیس در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: ما نسبت به آنچه که برای مسلمانان روهینجا در میانمار رخ می‌دهد بسیار نگران هستیم. اقدامات ارتش میانمار علیه این مسلمانان باید متوقف شود.

وی افزود: بسیاری از مردم ضعیف و آسیب دیده مجبور شدند برای نجات جانشان از میانمار فرار کنند. آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار و دولت این کشور باید صریحاً اعلام کند که اقدامات نظامی علیه مسلمانان روهینجا باید متوقف شود.

ترزا می تاکید کرد: دولت انگلیس امروز اعلام می‌کند که ما تمامی همکاری‌های دفاعی و آموزش نیروهای نظامی میانمار توسط وزارت دفاع انگلیس را تا زمان حل این مساله متوقف می‌کند.

انگلیس سال گذشته نزدیک به ۳۰۵ هزار پوند به عنوان بخشی از اعتماد نو به نقل از برنامه آموزشی برای ارتش میانمار در زمینه‌های دموکراسی، رهبری و زبان انگلیسی هزینه کرد. این اعتماد نو به نقل از برنامه که توسط وزارت دفاع انگلیس پیشنهاد داده شده بود شامل آموزش نظامی نمی‌باشد.

براساس گزارش سازمان ملل از ۲۵ اوت سال جاری میلادی بیش از ۴۲۰ هزار مسلمان روهینجا از استان راخین واقع در غرب میانمار به بنگلادش نقل مکان کرده‌اند. این آوارگان از عملیات امنیتی جدید که در آن نیروهای امنیتی میانمار و گروه‌های بودایی، مردان، زنان و کودکان را می‌کشند، خانه‌ها را غارت می‌کنند و روستاهای مسلمانان روهینجا را به آتش می‌کشند در حال فرار هستند.

اگر آمایش سرزمین انجام نشود،سرنوشت ایران نامعلوم خواهد بود
هم اکنون بخوانید

براساس گزارش‌ها بنگلادش نزدیک به سه هزار مسلمان روهینجایی در این عملیات کشته‌ شده‌اند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 8 =

دکمه بازگشت به بالا