هدف اصلی منشور حقوق شهروندی آگاه سازی مردم از حقوق خود و دیگران است

مدیر بنیاد صلح ساساکاوا ژاپن با دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش اعتماد نو، در این دیدار دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با ابراز خرسندی از ادامه دار بودن روابط بین ایران و بنیاد صلح ساساکاوا و انجام دور چهارم گفتگوهای دو کشور در زمینه تجارب موفق زنان ایران و ژاپن، بر همکاری مشترک و تبادل تجارب در حوزه های کارآفرینی و توانمندسازی اقتصادی زنان تاکید کرد.

مولاوردی با اظهار امیدواری در تحقق توافقات و تفاهم های انجام شده در دولت یازدهم، از جمله تشکیل کمیته راهبردی اعتماد نو به نقل از برنامه های مشترک به حوزه جدید کاری خود در امور حقوق شهروندی و نوع فعالیت در این حوزه اشاره و بیان داشت: حوزه حقوق شهروندی بسیار گسترده و متنوع است و انتظارات و مطالبات هم از این حوزه بسیار بالاست.

دستیار ویژه رییس جمهور با اشاره به بندهای منشور حقوق شهروندی تاکید کردند: هدف اصلی از ابلاغ منشور توسط رییس جمهور آگاه سازی مردم از حقوق شهروندی خود و دیگران است و یکی از وظایف اصلی ما نظارت بر اجرای بند بند منشور حقوق شهروندی در دستگاههای اجرایی است.

مولاوردی در ادامه تاکید کرد، البته برای تحقق کامل حقوق شهروندی همه قوا باید در کنار هم باشند تا بتوان با تعامل و هماهنگی به هم افزایی لازم رسید.

مولاوردی در زمینه جایگاه زنان و خانواده در منشور و خشونت های خانگی علیه زنان و کودکان، با اشاره به جهانی بودن این پدیده، مطرح کرد: بندهایی از منشور حقوق شهروندی مشخصا به این موضوعات اختصاص دارد، ضمن آنکه عمومات منشور همه شهروندان اعم از زن و مرد را شامل می شود و دولت نیز لایحه ای در جهت تامین امنیت زنان در برابر خشونت ارائه کرده که در حال حاضر در قوه قضائیه در دست بررسی هست و با اینکه در کشور ما اقدامات و اعتماد نو به نقل از برنامه های موثری در این زمینه وجود دارد، اما این تدابیر کافی به نظر نمی رسد و امیدواریم با تصویب این لایحه و توسعه این اقدامات، الزامات مورد نیاز برای حمایت از قربانیان و آسیب دیدگان از خشونت تامین و پیشگیری های لازم در جهت مقابله با این اعمال انجام گیرد.

روایت مولاوردی از مخالفت مجلس نهم با تشکیل«مرجع ملی زنان»
هم اکنون بخوانید

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی افزود: با توجه به رابطه تنگاتنگی که میان صلح و امنیت و تحقق حقوق شهروندی وجود دارد این محور نیز می تواند یکی از زمینه های مورد توجه طرفین باشد، چرا که بدون صلح و امنیت؛ حقوق شهروندی معنایی پیدا نمی کند و لذا قبل از تلاش برای تحقق حقوق شهروندی باید برای ایجاد امنیت و صلح پایدار تلاش کرد، شاهد عینی هم وضعیت کشورهایی است که درگیر جنگ و درگیری و خشونت هستند که در آن کشورها حقوق شهروندی مجالی برای عرض اندام ندارد.

در ادامه دیدار تاناکا مدیر بنیاد صلح ساساکاوا به حوزه های مشترک کاری در زمینه حقوق شهروندی اشاره و ابراز امیدواری کرد در آینده ای نزدیک اعتماد نو به نقل از برنامه های مشترک در این زمینه طراحی و آماده اجرا شود.

 

 

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + بیست =

دکمه بازگشت به بالا