ساز و کار جبهه‌ای اصلاحات باید فراگیرتر شود

به گزارش اعتماد نو، محمد کیانوش‌راد در گفت‌وگوی، درباره جبهه‌ای عمل کردن اصلاحات گفت: ابتدا این نکته را باید یادآوری کنم فعالیت احزاب فراگیر و  گسترده در حال حاضر در جامعه ایران با موانع جدی روبرو است. از طرفی هم هنوز فرهنگ کار حزبی به عنوان یک ارزش در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی برای برخی از فعالان سیاسی به‌وجود نیامده و کار غیرحزبی را بهتر می‌پسندند .

وی تاکید کرد: یکی از دلایلی که باعث شده افراد به سمت کار حزبی گرایشی نداشته باشند، هزینه‌بر بودن آن دانست.

بعد از پیروزی در انتخابات، جوانان هنگام توزیع پست‌ها فراموش می‌شوند

نماینده پیشین مجلس با بیان این که برخی هم ترجیح می‌دهند با هیچ حزبی نباشند، عنوان کرد: برخی افراد می‌خواهند از همه مضرات احتمالی احزاب دور باشند ولی از منافع همه هم احزاب سود ببرند این حالتی است که متاسفانه در جامعه حزبی تاثیر منفی گذاشته است.

وی ادامه داد: برخی از جوانان که فعالیت حزبی دارند و شب و روز در ستادهای انتخاباتی فعالیت می‌کنند، می‌بینند هنگام توزیع پست‌ها پس از پیروزی در انتخابات، متاسفانه مسئولان و نمایندگان برگزیده توسط احزاب سراغ نیروهای حزبی می‌روند و بهانه آنها هم ظاهرا این است که نسبت به نیروهای حزبی حساسیت وجود دارد.

نماینده مردم آبادان در مجلس ششم با اشاره به این که برخی از افراد رای احزاب را می‌آورند و فعالان حزبی را کنار می‌گذارند، گفت: این رفتارها به یاس و سرخوردگی فعالان حزبی، خصوصا جوانان منجر شده است.

ساختار نظام ما حزبی نیست/ ساز و کار جبهه‌ای باید فراگیرتر شود

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در ساختارهای قانونی وجود احزاب به صورت تاثیر‌گذار مشخص نشده است، یعنی نظام ما اگر چه حزب را به رسمیت می‌شناسد، اما نظام ما یک نظام حزبی نیست.

روحانی شعارهای اصلاح‌طلبانه داده و باید به آن‌ها عمل کند
هم اکنون بخوانید

وی با بیان‌ این که در شرایط فعلی و با توجه به واقعیت‌ها ، ساز و کارهای حزبی می‌تواند با کاستی‌هایی همراه باشد، عنوان کرد: تکیه بر ساز و کار صرفا حزبی نمی‌تواند پاسخگوی همه نیازهای جبهه اصلاح‌طلبان باشند. به همین دلیل سازوکار سیاست جبهه‌ای فراگیر متشکل از احزاب سیاسی و افراد تاثیرگذار غیرحزبی می‌تواند در ساحت سیاسی ایران اکنون مفیدتر باشد.

کیانوش‌راد ادامه داد: به اعتقاد من ساز و کار فعالیت‌های جبهه‌ای را حتی از آن چه امروز با آن مواجه هستیم باید وسیع‌تر ، فراگیرتر و با شمول بیشتری مورد تاکید قرار داد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که بعد از انتخابات انتقاداتی به کار شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح شد از نظر شما مهم‌ترین نقدی که به این شورا می‌تواند باشد چیست، عنوان کرد: اگر اشکالاتی هم وجود دارد باید در جهت رفع آن حرکت کرد و از ظرفیت‌های موجود استفاده شود.

نماینده مردم اهواز در مجلس ششم ادامه داد: البته این که نحوه انتخاب افراد حقیقی به چه صورتی باشد از جمله مباحثی است که می‌تواند نظرات مختلفی را به همراه داشته باشد. این که کدام‌ روش مناسب‌تر است نیاز به تامل بیشتری دارد.

جریان اصلاحات با حضور سید محمد خاتمی مقبولیت پیدا کرده است

وی تاکید کرد: جریان اصلاحات به واسطه رهبری سید محمد خاتمی مقبولیت مردمی پیدا کرده است و از همین رو است که با وجود اختلاف‌نظرهایی در برخی موارد،  باز هم مردم به اصل جریان که همان ضرورت یک‌پارچگی با تصمیمات شورای سیاست‌گذاری است پایبند هستند که این یک سرمایه بزرگ اجتماعی برای اصلاحات و اصلاح‌طلبان است.

اصولگرایان در کپی‌برداری ناموفق بودند
هم اکنون بخوانید

کیانوش‌راد با اشاره به این که به یک‌پارچگی و حفظ انسجام نباید ضربه‌ای وارد شود، گفت: مباحث انتقادی، بیان ایرادات و اشکالات شورای عالی سیاست‌گذاری باید در جلسات داخلی مورد ارزیابی قرار گیرد .

وی خاطرنشان کرد: اعضای شورا و کسانی که دلسوز اصلاحات هستند، باید موجبات تقویت اعتماد مردم به اصلاحات را فراهم کنند.

وی در پاسخ به این سوال که به جریان اصلاحات این نقد را وارد می‌کنند که به صورت مقطعی عمل می‌کند و بعداز مدتی به نقطه اولیه خود باز می‌گردد، گفت: جریان اصلاحات هیچ‌گاه مقطعی عمل نکرده است و این طرز تفکر صحیح نیست.

وی تاکید کرد: جریان اصلاحات و یا شورای عالی سیاست‌گذاری  همیشه سعی کرده با بررسی تجربیات گذشته و شناخت اشکالات و کاستی‌های حرکت اصلاح‌طلبان،  مسیر خود را تصحیح کند.

نماینده مجلس پیشین یادآور شد: اصلاح‌طلبان با تکیه بر عقلانیت و خردجمعی، مصلحت‌اندیشی و رهبری جبهه‌ای، درانتخابات‌های اخیر نشان داده است که مسیر درستی را انتخاب کرده و همچنان به راه خود با عقلانیت، تدبیر، مصلحت و تکیه بر آرمان‌های اصلاح‌طلبی ادامه خواهد داد.

 

 

منبع: اعتماد نو به نقل از ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 6 =

دکمه بازگشت به بالا