کارائیب در انتظار توفان ایرما

شبه جزیره های مستقر در کارائیب خود را برای توفان بزرگ و مخرب ایرما آماده می کنند.

به گزارش اعتماد نو، مرکز ملی توفان های فوق استوایی (هاریکین) آمریکا می گوید که سرعت بادهای توفان به ۲۱۵ کیلومتر در ساعت می رسد و احتمالا ظرف ۴۸ ساعت آینده شدیدتر خواهد شد.

پیش بینی می شود که ایرما سه شنبه شب با باد و باران های شدید و خطرناک به جزایر لیوارد برسد.

ایالت فلوریدای آمریکا هم پیشاپیش وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

این درحالی است که ساکنان دو ایالت تگزاس و لوییزیانا در جنوب آمریکا همچنان با خرابی های ناشی از توفان هاروی که هفته پیش از ناحیه گذشت دست و پنجه نرم می کنند.

با این حال مرکز ملی توفان‌های فوق استوایی آمریکا هشدار داد که هنوز نمی توان مسیر دقیق ایرما یا تاثیر آن بر آمریکا را پیش بینی کرد.

این مرکز گفت ایرما قرار است اواخر سه شنبه یا اوایل چهارشنبه به جزایر لیوارد در شرق پورتو ریکو برسد.

براساس این پیش بینی این توفان احتمالا باعث حداکثر ۲۵ سانتی متر بارندگی در بعضی نواحی شمالی و بالا آمدن سطح آب دریا تا سه متر خواهد شد.

پورتو ریکو هم وضعیت اضطراری اعلام کرده و گارد ملی را فعال کرده است.

ریکاردو روسلو، فرماندار پورتو ریکو، اعلام کرد که مدارس در روز سه شنبه تعطیل خواهد بود و سرپناه هایی با ظرفیت پذیرش ۶۲ هزار نفر گشوده خواهد شد.

ساکنان آنتیگوا و باربودا، انگیلا، مونتسرات، سن کیتس و نویتس، سن مارتین، سینت مارتن، سن بارتلمی، سابا و سن یوستاتیوس هم هشدار گرفته اند. این بدان معنی است که توفان فوق استوایی ظرف ۳۶ ساعت از راه خواهد رسید.

نگرانی‌های عارف باید سریع و با فراغ بال بررسی شود
هم اکنون بخوانید

انتظار می رود این توفاق ظرف ۴۸ ساعت دیگر به بخش های پرجمعیت تر کارائیب از جمله گوادلوپ، جزایر ویرجین بریتانیا و ویرجین آمریکا برسد.

 

منبع: ایران آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفده =

دکمه بازگشت به بالا